Problem z regulacją krzywizny gryfu basu

O gitarach basowych ogólnie.
ODPOWIEDZ
Maciek_B

Problem z regulacją krzywizny gryfu basu

Post autor: Maciek_B » 19 lut 2021, 15:11

Witam.
Mam taki problem.
Prawie rok temu kupiłem na Thomannie JB Squiera – konkretnie taki jak ten:
https://www.thomann.de/pl/fender_sq_cv_ ... _mn_bk.htm

Akcja strun jak dla mnie była za wysoka, więc wyprostowałem trochę prętem gryf (z zachowaniem ostrożności, maks ¼ obrotu na dobę, poluzowane struny itd)
Po jakimś czasie - t.j. kilka tygodni po regulacji, gryf znowu się wygiął i akcja strun podnosiła (o ok 2mm na 10tym progu przy luźnej strunie).
Na początku myślałem, że może to kwestia reakcji drewna na zmieniające się warunki za oknem i wilgotność (zaznaczam, że nie wynoszę basu z domu, nie trzymam przy kaloryferze:)
Ale od tamtej pory już 3 razy gryf prostowałem, a on po kilku tygodniach znowu się wyginał.
Gwint pręta raczej nie jest zerwany, bo wygięcie następuje nie od razu, a po czasie (chyba że moja konkluzja w tej kwestii jest błędna).

Zastanawiam się czy po prostu pręt nie jest za słaby.
Nie zmieniałem fabrycznie założonych strun - wg info na Thomanie są to NPS .045-.105

Czy ktoś ma pomysł jaka może być przyczyna?

Bas jest na gwarancji (Thomann daje 3 lata) i nie wiem czy wysłać, czy może spróbować wymienić pręt u lutnika (o ile nie jest to zbyt droga sprawa) czy może faktycznie jest to kwestia pracy drewna i po prostu trzeba poczekać aż się ustabilizuje.

Awatar użytkownika
Milu78

Re: Problem z regulacją krzywizny gryfu basu

Post autor: Milu78 » 19 lut 2021, 21:11

Masz gitarę rok, sprawdzałeś po numerze ile lat ma od produkcji? Z moich obserwowań, instrument pierwsze 3 lata lubi pracować. Pręta nie wymieniaj, bo to niesensowna naprawa w tej półce cenowej, łatwiej zwrócić. Gdyby gwint był zerwany o by ci nakrętka latała. Z tego co zauważyłem w gitarze jest prę typu vintage więc żeby upewnić się, czy gwint nie szedł, możesz odkręcić nakrętkę pręta. Nie ma co się bać o pękający gryf, to nie karton. Nie luzuj strun jak kręcisz prętem. Wyreguluj gitarę i ustaw akcje niziutko. Przez ostanie wygodnie i miesiące były spore wahania temperatur oraz okres grzewczy, wiec gitara wszystko odczuwała.
Pozdrawiam, Mikołaj

Maciek_B

Post autor: Maciek_B » 20 lut 2021, 8:50

Hej.
Dzięki za odpowiedź.
Bas jest z Indonezji . Numer seryjny to ICS20107615 i z tego co znalazłem na stronie http://www.squierwiki.com/Serial-Number-Tracking wynika, że pierwsze 2 cyfry po prefiksie oznaczają rok – czyli bas jest z 2020roku. Czyli całkiem świeży i może reagować na zmiany pogody.
Czyli żeby sprawdzić gwint mam kręcić nakrętką aż wysunie się z gryfu, tak?

Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Milu78

Post autor: Milu78 » 20 lut 2021, 10:18

https://www.youtube.com/watch?v=zjOIZ98 ... el=StewMac tak wygląda "zabawa" z takim prętem. Skoro bas ma ten rok, może niecałe dwa o będzie się jeszcze układać w szczególności przez ten okres grzewczy. Ważne jest czy jest duży opór na pręcie- bardzo trudno kręci się, to kończy się gwint, jak jest tak "nie bez przesady trudno" to z prętem wszystko dobrze. Drzewo sie teraz rozsycha

Maciek_B

Post autor: Maciek_B » 21 lut 2021, 10:54

Ok, dzięki.
Póki co czekam trochę, żeby sprawdzić do jakiego stopnia gryf się sam wygnie. Potem go jeszcze raz wyprostuję. Ostatnim razem śruba się kręciła z oporem ale bez przesady.
W sumie, nawet jeśli nie jest to kwestia pracy drewna, a powiedzmy wady pręta (np za słaby) to nie miałbym problemu, żeby gryf sobie od czasu do czasu naprostować, tylko że wydaje mi się, że po iluś tam obrotach, śruba już się na tyle skręci że nie będzie to możliwe, dobrze myślę?
Co do filmu, to widzę, że ten strat miał spory otwór na nakrętkę - w moim basie średnica otworu to ok 5mm. Nie kręciłem jeszcze, żeby ją wyjąć, ale wydaje się, że może być z tym problem (wydaje się, że śruba ma większą średnicę niż wylot otworu i jej krawędzie są jakby przesłonięte-za otworem). Czy możliwe jest że dostęp do pręta jest też od strony korpusu i żeby go wyjąć trzeba odkręcić gryf?

Awatar użytkownika
Milu78

Post autor: Milu78 » 21 lut 2021, 12:24

Pokaż zdjęcie tej nakretki. Generalnie nie ma czegos takiego jak zasłaby pręt. Jest mozliwosc ze naciag strun go przezwycięży i wtedy pęknie. Jest mozliwosc ze skonczy się gwint, ale nie stanie sie to raczej prędko

Maciek_B

Post autor: Maciek_B » 22 lut 2021, 12:42

Ok podeślę.
Zdjęcie będę mógł zrobić w czwartek (teraz jestem poza domem).

Maciek_B

Post autor: Maciek_B » 28 lut 2021, 8:45

Hej. Wysyłam fotki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ