Gitara (1000) + combo (500)

ODPOWIEDZ
KonradB

Gitara (1000) + combo (500)

Post autor: KonradB » 06 lis 2020, 14:27

Cześć,

Będzie to trochę długi post, ale ogólnie rzecz biorąc będę potrzebował trochę wsparcia w kupnie mojego pierwszego elektryka + combo :smile: Kiedyś trochę brzdąkałem na gitarze klasycznej, ale to były tylko podstawy i dawno temu, więc można uznać, że będę się uczył od podstaw.

Jestem zdecydowanie fanem ciężkich brzmień i sam takie będę chciał produkować. Dlatego układ HH bądź HSH (choć będę miał dalej pytanie odnośnie przetworników :smile: ).

Założyłem sobie budżet na poziomie 1500 PLN, gdzie jakiś 1000 na gitarę, a reszta na combo. Raczej będę celował w nowy sprzęt niż używany.

Jak kiedyś przeglądałem fora, to sporo ludzi polecało modele od Corta (głównie Katana). Aktualnie ich bazowe modele to X100 i KX100.

https://www.cortguitars.com/product/ite ... ifications
https://www.cortguitars.com/product/ite ... ifications

Poza ceną (KX jest trochę droższy) główna różnica to mostek, bo X100 ma jednostronne tremolo. Tutaj moje pierwsze pytanie. Porządne tremolo dwustronne dobrze trzymające strój swoje kosztuje. Czy podobnie jest z jednostronnym, czy też nawet te w tanich gitarach dają radę?

W podobnym przedziale cenowym kilka gitar ma też Ibanez (seria Gio): GRG121DX, 131DX, 170DX bądź GRX70QA

https://www.ibanez.com/eu/products/deta ... 2y_03.html (HH, stały mostek)
https://www.ibanez.com/eu/products/deta ... 2y_02.html (HH, stały mostek)
https://www.ibanez.com/eu/products/deta ... 2y_04.html (HSH, tremolo)
https://www.ibanez.com/eu/products/deta ... 2y_04.html (HSH, tremolo, ten model w przeciwieństwie do pozostałych Cortów i Ibków ma 22 progi i bardziej wypukłą podstrunnicę).

Tutaj będę miał pytanie do ogarniętych osób w kwestii przetworników. Corty mają układ HH z 3-pozycyjnym przełącznikiem. Ibanezy w układzie HH mają 5-pozycyjny jak poniżej.

Obrazek

Czy taka połówka humbuckera brzmi dużo gorzej niż prawdziwy single?

Dodatkowo czy dobrze rozumiem, że dwa działające razem humbuckery zawsze będą dawać mocniejsze brzmienie niż konfiguracje, które proponuje Ibanez przy układzie HSH?

Obrazek

Co w ogóle myślicie o tych modelach? Wybór nie mniejszy niż AGD do kuchni (wiem, bo jestem w trakcie) :P

Dodatkowo będą jakiegoś komba potrzebował. Tutaj research zrobiłem znacznie mniejszy, ale słyszałem dobre opinie np. o Fender Mustang 1 v2 (niby jeden kanał, ale ma presety brzmieniowe i efekty). Co o nim sądzicie? Ogólnie nie pogardziłbym coś, co można skonfigurować z kompem.

Milu78

Re: Gitara (1000) + combo (500)

Post autor: Milu78 » 10 lis 2020, 23:29

Siema, zaczne od comba.
1. Jak chcesz grać szatany, to kupuj śmiało blackstara np.id core 20. Sprawdzałem, brzmi dobrze. Nie zawiedziesz się.

2.Czy połówka humackera brzmi gorzej niż singiel?-Tak, całkiem inna konstrukcja. Czy brzmi źle, zależy co kto chce uzyskać, napewno nie będzie to singlowa szklanka.

3".Dodatkowo czy dobrze rozumiem, że dwa działające razem humbuckery zawsze będą dawać mocniejsze brzmienie niż konfiguracje, które proponuje Ibanez przy układzie HSH?"-Nie, środkowaw pozycja tj. 2 humby rzazem daje najmniejszy sygnał. Nie konfiguracje przetwornikó wpływają na sygnał tylko przetwornik tj. jego sygnał wyjściowy (oczywiście różne wariacje połączenia pikpaków zmienią sygnał, ale nie w naszych przypadkach, pamiętaj jedynie że singiel, ma mniejszy sygnał niż humbacker)

4. Różnice wśród gitar jakościowo na tym pułapie cenowym są niewielki, więc wybieraj co ci się podoba. Najlepiej ograj model który chcesz kupić, ponieważ możesz różny egzemplarz trafić- jeden lepszy drugi gorszy.

5.Tremolo. Jak nie chcesz wariować tremolo jak steve vai może być okej, ale jeżeli nie masz takiej potrzeby to modelu z Floydem broń boże, a tremolo po prostu nie kupuj.

6. Myślę, że jest to obowiązkiem wsponieć, iż zawsze korzystniej wyjdziesz na kupnie używańca, ALE jeżeli nie znasz nikogo kto by ci pomógł w sprawdzeniu używki, to śmiało kupuj nową.

Jakbyś miał z czymś problem to pisz, pomożemy.
Pozdrawiam,Mikołaj

KonradB

Post autor: KonradB » 11 lis 2020, 11:07

Cześć,

Dzięki za odpowiedź :cheers:
1. Jak chcesz grać szatany, to kupuj śmiało blackstara np.id core 20. Sprawdzałem, brzmi dobrze. Nie zawiedziesz się.
Sprawdzę go, na dzień dobry widzę, że ma więcej niż jeden kanał więc jest +. Cenowo niewiele droższy niż Fender.

2.Czy połówka humbuckera brzmi gorzej niż singiel?-Tak, całkiem inna konstrukcja. Czy brzmi źle, zależy co kto chce uzyskać, napewno nie będzie to singlowa szklanka.

Raczej typowej singlowej szklanki nie będę potrzebował, więc bardziej z ciekawości pytałem. Szczególnie, że np. te Corty nie mają rozłączanych cewek.

4. Różnice wśród gitar jakościowo na tym pułapie cenowym są niewielki, więc wybieraj co ci się podoba. Najlepiej ograj model który chcesz kupić, ponieważ możesz różny egzemplarz trafić- jeden lepszy drugi gorszy.

Zakładałem, że różnice są kosmetyczne i zależą od osobistych preferencji (ja np lubię zdecydowanie bardziej wygląd superstratów niż LS czy SG). Na innym forum ktoś mi jeszcze zasugerował Jacksony. Miałeś ogólnie styczność z nimi bądź tymi podstawowymi Cortami/Ibanezami?

5.Tremolo. Jak nie chcesz wariować tremolo jak steve vai może być okej, ale jeżeli nie masz takiej potrzeby to modelu z Floydem broń boże, a tremolo po prostu nie kupuj.

Obustronnego tremolo w ogóle nie zakładałem. Bardziej się zastanawiałem, czy takie pojedyncze, w co by nie mówić budżetowych gitarach, dobrze strój trzymają. Jest opcja blokowania takich mostków i zrobienia z nich stałych?

Milu78

Post autor: Milu78 » 11 lis 2020, 12:46

Siema.
Miałem z tymi 'tanimi' ccortami, ibanezami, jacksonami, schecterami ,itp. Po umiejętnym setapie(jak taki nie był wcześniej zrobiony) to wszystkie gitarki fajne do rozpoczęcia przygody.
Jakościowo wszystkie na podobnym poziomie.

Co do tremolo to możesz je spokojnie zblokować, np. monetami, lub najlepiej kawałkiem bloczka drewna.

Jeszcze jedna porada na przyszłość i teraźniejszość. Pamiętaj, że lepiej kupić gitarę mniej 'odjechaną' wglądowo, a lepszą pod względem osprzętu.(jakość zazwyczaj poznasz po cenie, ale na tym pułapie cenowym, też nie zawsze ma to przekład)

Mogę ci z gitarek jeszcze polecić do sprawdzenia Harley Bentonki. Mają fajny stosunek jakościowy do ceny.

Pozdrawiam, Mikołaj

Ps. Ten blackstar to imao lepszy do szatanów niż fender, ale powinieneś posłuchać różnych wzmacniaczów na różnych gitarach i znaleźć brzmienie które cię zainteresuje. No i pamiętaj że są jeszcze efekty gitarowe😁😉

KonradB

Post autor: KonradB » 12 lis 2020, 15:42

Cześć,
Co do tremolo to możesz je spokojnie zblokować, np. monetami, lub najlepiej kawałkiem bloczka drewna.
Mhm. Czyli one nie mają same w sobie opcji blokady, tylko trzeba własnym sumptem? :smile:
Jeszcze jedna porada na przyszłość i teraźniejszość. Pamiętaj, że lepiej kupić gitarę mniej 'odjechaną' wglądowo, a lepszą pod względem osprzętu.(jakość zazwyczaj poznasz po cenie, ale na tym pułapie cenowym, też nie zawsze ma to przekład)
To oczywiste. Wygląd nie jest dla mnie czynnikiem decydującym. Bardziej bebechy.
Mogę ci z gitarek jeszcze polecić do sprawdzenia Harley Bentonki. Mają fajny stosunek jakościowy do ceny.
O nich wcześniej nie słyszałem, rzucę okiem :cheers:
Ps. Ten blackstar to imao lepszy do szatanów niż fender, ale powinieneś posłuchać różnych wzmacniaczów na różnych gitarach i znaleźć brzmienie które cię zainteresuje. No i pamiętaj że są jeszcze efekty gitarowe😁
Nawet samo combo widzę ma wbudowane 12 efektów na początek :smile:

Milu78

Post autor: Milu78 » 12 lis 2020, 16:15

Tremolo jednostronne rusza się w jedną strone, tj wajchą w dół w strone korpusu. W drugą stronę nie powajchujesz bo masz tam korpus. Niektórzy naciągają sprężyny na maxa, i wtedy nie idzie nim ruszyć. Ile osób tyle sposobów.

KonradB

Post autor: KonradB » 21 lis 2020, 18:06

Tremolo jednostronne rusza się w jedną strone, tj wajchą w dół w strone korpusu. W drugą stronę nie powajchujesz bo masz tam korpus. Niektórzy naciągają sprężyny na maxa, i wtedy nie idzie nim ruszyć. Ile osób tyle sposobów.
Nie, to to wiem :smile: Bardziej mi chodzi o to, czy takie jednostronne tremolo w gitarach budżetowych są w miarę sensownej jakości i czy nie lepiej sobie odpuścić i pójść w mostek stały (już abstrahując już nawet od kwestii trzymania stroju).

Milu78

Post autor: Milu78 » 21 lis 2020, 20:58

Zależy co mamy na myśli mowiąc o jakości. Ale koniec końców jak nie ma parcia to lepiej odpuścić tremolo w tym budżecie

ODPOWIEDZ