Nagranie gitar, strona techniczna

O problemach z nagrywaniem oraz nagłośnieniem.
ODPOWIEDZ
thunderas

Nagranie gitar, strona techniczna

Post autor: thunderas » 18 sty 2019, 11:23

Część.
Planuję nagrać jeden kawałek projektu sam. Gitara plus bas. Perkusję zrobi ktoś inny do gotowego nagrania.
Stronę softu i samego wyposażenia mam gotowa.
Teraz technicznie, w jakiej kolejności lub sposobie najlepiej nagrać.
Czy nagrać najpierw jakaś robocza partie gitary i do tego nagrać właściwą?
Jak zrobić odsłuch, czy słychać co się gra, czy bardziej skupić się na tle w słuchawkach?
Ostatnie pytanie jak na razie to, czy linie basu nagrać z samym podkładem gitary która była nagrana z metronomem czy razem puścić gitarę i metronom?

Wysłane z mojego EML-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
reddington

Re: Nagranie gitar, strona techniczna

Post autor: reddington » 20 sty 2019, 13:11

Jeśli wypracujesz swój własny styl, czy może raczej kolejność w jakiej będziesz nagrywać, będzie to dobrze działać tak czy inaczej.

Generalnie zasady są takie, że zaczyna się od sekcji rytmicznej. Perkusji nie masz, ale w takim razie pierwszy powinien być bas dograny do tempa wybijanego przez metronom. Następnie gitara rytmiczna, a na końcu solo.

Jeśli natomiast rozgraniczasz partię roboczą i właściwą, to prawdopodobnie proces nagrywania będzie dla Ciebie też procesem twórczym, w trakcie którego wprowadzisz wiele zmian - tak dzieje się właściwie niemal zawsze. Jeśli przeczytasz kilka wywiadów z różnymi muzykami, to okaże się, że pomimo konkretnego planu nagrywania, co niektórzy wywracali do góry nogami wszystko po wejściu do studia, bo nagle pojawiła się idea, której nie mogli odpuścić.

W takim układzie najważniejsze jest, żebyś wszystko grał pod metronom. Natomiast całą resztę sobie ułożysz bez problemu.

Odsłuch na słuchawkach się przyda. Jeśli nie możesz jednocześnie nagrywać i odsłuchiwać z tego samego programu, co nadal czasem się zdarza, raczej nadal odtwarzałbym podkład na słuchawkach jako odsłuch, nagrywał dany instrument oddzielnie, a potem dokładał go do reszty nagrania i umieszczał odpowiednio w tempie. Niektóre programy, np. Cubase, mają możliwość przesuwania danej ścieżki o setne wartości sekundy, co wiele ułatwia.

Ostatecznie moja rada jest taka - nie zastanawiałbym się za bardzo nad tym co i w jakiej kolejności. Grunt, to w tempie, a resztę wypracujesz sam. Najważniejsze to zacząć - odkładanie tego w czasie jest bez sensu i zazwyczaj przynosi więcej szkód, niż rozpoczęcie nagrywania w takiej kolejności, w jakiej Ci się to podoba. Takie przynajmniej są moje doświadczenia.

thunderas

Re: Nagranie gitar, strona techniczna

Post autor: thunderas » 21 sty 2019, 22:14

Dziękuje za odpowiedź.
Więc zacznę tak: nagranie basu jako pierwszego nie stanowiło by problemu o ile nie było by wstawek samej gitary.
Jedynie to nagrać roboczy podkład gitary oczywiście pod metronom i do tego nagrać właściwą linie basu i właściwą gitarę.
Z programów do nagrania zastanawiam się pomiędzy AmpliTube 4 a audacity. Gitara oczywiście na zewnętrznym efekcie.

Co do odsłuchu nagrania podczas dogrywania kolejnej ścieżki miałem dokładniej na myśli głośność samego odsłuchu.
Czy poziom wyrównać do głośności gitary, czy dać na tyle głośno by jej nie słyszeć?

ODPOWIEDZ