Zamiana pickupów miejscami/dziwny kabelek

O gitarach basowych ogólnie.
ODPOWIEDZ
kuba

Zamiana pickupów miejscami/dziwny kabelek

Post autor: kuba » 29 lis 2017, 9:54

To jest mój pierwszy post, więc witam wszystkich :)

Przeglądajac informacje dotyczące pickupów Bartolini MK1, dużo osób sugeruje, żeby wywalić preamp, a przystawki zamienić miejscami, tj. ten który jest pod gryfem dać pod most i odwrotnie, ten który był pod mostem dać pod gryf.

pytanie nr 1
czy to ma sens ? o ile się nie myle, zazwyczaj przystawka z więkrzym sygnałem, powinna iść pod most, bo tam struny mniej drgają i potrzebują więcej mocy...czy warto spróbować i je zamienić, a preamp wywalić?

pytanie nr 2
Przystawki podobno wcale nie są robione przez Bartolini, tylko są robione w Indonezji zdaje się przez firme Cort, która opłaca firmę Bartolini, żeby umieszczać ich logo na przystawkach - czy to prawda?

pytanie nr 3
Po odkręceniu przystawek, centralnie pod nimi, moim oczom ukazał się dziwny kabelek:

Obrazek

z drugiej strony, jest przylutowany do masy na potku.

co to za kabelek ? pierwszy raz się spotkałem z czymś takim...czy to ma być uziemienie przystawki ? z przystawki wychodzi jeden przewód, z którego wystają dwa kabelki (sygnał i ekran), a ten kabelek przykręcony w gniezdzie na pickup, w żaden sposób się z nimi nie łączy, a co więcej, od samego pickupu jest oddzielony gąbką (?), czy czymś takim...czy moge go po prostu odkręcić i zignorować ?

pytanie nr 4
Pod mostkiem, standardowo, też jest kabelek, który idzie do masy.
Słyszałem że, warto połączyć mostek z masą przez układ równolegle połączonego rezystora o wartości ok. 220 kOhm (0,25-1W) i kondensatora ok. 22 nF na napięcie min. 600V, ot tak na wszelki wypadek. Warto?

pytanie nr 5
komora potencjometrów nie jest ekranowana, a żaden z kabli nie ma osłonki ekranującej. Czy wykleić komore potków folią miedzianą i zrezygnować, z lutowania masy do obudowy potków i lutować wszystko do ekranu, czy zostawić tak jak było ? Czy zamienić którykolwiek z kabli, na taki w osłonce ekranującej ?

Bass to SDGR by Ibanez, model SR500

uff, to by było na tyle, jak na razie :) z góry dzięki za pomoc :)

EDIT:
jakby co, to tutaj jest schamat lutowania:
http://www2.ibanez.com/supportResources ... 040004.gif

z tym że, jeśli miałbym wywalać preamp, to zostawie tylko VOLUME i BALANCE

michel51
Doradca
Doradca

Re: Zamiana pickupów miejscami/dziwny kabelek

Post autor: michel51 » 29 lis 2017, 21:41

Na talkbass.com chyba wszystko jest na ten temat .
1. Tak , praktycznie nie słyszałem żeby pod most dawać ten o mniejszym sygnale . Dyskusja o MK1 toczyła się na t.bass od 2003 do 2016 .
Są głosy , że warto zrobić przełącznik passive/active .
2. Tak , patrz t.bass .
3. Zapewne dno ,,basenu'' pokryte jest farbą przewodzącą stąd i odprowadzenie na masę .
4. Nic nie zaszkodzi a czasem i uratuje .
5. A coś brumi , jak sygnał przeszedł przez bufor to nie ma co ekranować , jak wywalisz preamp to co innego .
Po wyrzuceniu preampu będziesz musiał zmienić potki na wartości dla pasywnych , balance raczej marnie będzie działał na takim typie potka , dałbym taki MN taper .

kuba

Post autor: kuba » 21 gru 2017, 16:25

skończyło się na tym, że:

-pickupy zamienilem miejscami i teraz bez zadnego eq brzmi zdecydowanie lepiej, bardziej drewno się odzywa
-zostawilem potki takie jakie były. to typowy bass koncertowy i do metalu, gdzie gały i tak są rozkręcone na maksa, więc nie robi to, zbytnio różnicy
-nie robiłem dodatkowego ekranowania, dodałem tylko wspomniany rezystor i kondensator

nic nie brumi, gita burczy aż miło ;)

dzieki z pomoc i pozdrawiam!

miltlet

Post autor: miltlet » 06 maja 2019, 15:23

:rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:

ODPOWIEDZ