Gitarowa końcówka mocy z dwoma kanałami clean, do 1500

Dyskusje oraz porady dotyczące wzmacniaczy i efektów gitarowych.
Skrzak

Gitarowa końcówka mocy z dwoma kanałami clean, do 1500

Post autor: Skrzak » 03 wrz 2017, 10:33

Budżet:1200 (mogę się szarpnąć na jakieś 1700)
Jak długo gram:25 lat
Co chcę grąć: wszystko oprócz szatanów
Chcę kupować przez Internet:mogę ale wolę ograć
Dodatkowe preferencje: głośny clean, przester niepotrzebny

Mój pierwszy post więc witam.
Szukam do skrzypiec elektrycznych heada lub końcówki mocy (mam preamp więc może być), którą będę podłączać do Line 6 DT25 cab (1x12 celestion 90 wat 8 ohm). Zależy mi na jak największym headroomie clean, przester mam na pedalboardzie więc nie jest priorytetem. I najważniejsze - najlepiej gdyby miał dwa niezależne kanały jednocześnie grające na dwa instrumenty, z wyjściem na osobne paczki. Idealnie by się nadawał Roland JC-120H (head) ale po pierwsze drogo i mało tego na rynku (można wziąć combo i wyjąć wzmacniacz, tak jak z Marshall AS50D zrobiłem) ale też moc 120 to za dużo na paczkę 1x12 90 wat line 6.

I teraz pytanie: Rocktron Velocity 100, jak to jest z tą mocą? Bo specyfikacja na str. prod: paczki 2x55 watts @ 4Ω, 2x40 watts @ 8Ω, czyli jak podłączę moją pakę 8ohm to moc będzie 40 wat tylko? Gdybym podłączył dwie paczki 8 ohm to wtedy moc byłaby pewnie około 60-70 wat?
A np gdybym podłączył pod niego te dwa głośniczki z Marshalla (2x8" po 25 wat 8 ohm każdy = 50 wat 4 ohm, wiem - są szerokopasmowe do akustycznych instr ale mogą mi służyć jako awaryjna lub ultraprzenośna kolumna), które połączone dają 50 wat 4 ohm, to czy te 55 wat z Rocktrona nie wystrzeli ich w kosmos? Fajnie jakby był jakiś wzmak wykorzystujący w pełni moja paczkę czyli coś ala 60-75 wat.

Nigdy nie grałem na lampowych wzmacniaczach, bo zaley mi na jak najgłośniejszym cleanie, więc na pewno odpadaja niskowatowe lampy, które szybko się przesterowują. Ale w sumie ciekawi mnie jakby to grało z moimi skrzypcami, w sensie dynamika itp. Może Randalle tranzystorowe, które ludzie chwalą za clean?
No ale kończąc, budżet 1500 to i tak jest naciągnięty, ale jakbym wyrwał Roland JC(np 70-90 wat) to bym się szarpnął i na jakieś 1700 albo i ze 2 tys, zęby w ścianę ;) ale na taki cud nie ma szans bo chodzą, po 2,5-3,5 tys.

Awatar użytkownika
whwp

Re: Gitarowa końcówka mocy z dwoma kanałami clean, do 1500

Post autor: whwp » 03 wrz 2017, 15:46

.

--
I to by było na tyle....

Skrzak

Post autor: Skrzak » 03 wrz 2017, 21:02

whwp pisze:.

--
Nie wiem jak mam rozumieć tą odpowiedź...

Awatar użytkownika
whwp

Post autor: whwp » 04 wrz 2017, 18:42

Hmm..?? Oops!

Czy rozważyłeś zakup końcówki mocy po prostu? Tanio i do tego stereo?
I to by było na tyle....

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 04 wrz 2017, 20:21

Ależ właśnie o tym Skrzak napisał (owszem o headzie czy też combo też wspominał ale bez jakiegoś szczególnego nacisku ) w samym tytule .
Nie widzę potrzeby stosowania do skrzypiec wzmacniacza (czy też samej końcówki) lampowego chyba , że będziesz ,,crunczował'' ale przecież napisałeś o dwóch kanałach ,,clean'' . Masz zresztą combo Rolanda JC50 za 1790zł. Jak wiesz , że gra dobrze ze skrzypcami to bierz . Końcówek stereo jakoś nie widzę obecnie ale czasem są , te tranzystorowe nawet tanio . Stare tranzystory Yamaha , Roland , Randall , Fender mają fajne właśnie ,,cleany'' . Masz akurat Power Chorusa co prawda combo ale mogę powiedzieć że kanał czysty do gitary jest lepszy niż w lampie , wiem bo mam . Ma dwa kanały z możliwością miksu oraz wejście na fx stereo gdzie można dać sygnał z preampu stereo . Jak zagra ze skrzypcami no tego już nie wiem .
O jest końcówka mocy Marshalla , stereo jak raz i tanio . Bierz razem na pewno coś zagra :wink: .

Skrzak

Post autor: Skrzak » 05 wrz 2017, 12:15

Podstawa to jednak pójść do sklepu i pograć na lampach, bo po prostu nigdy nie grałem na lampie. Crunchowanie i pełny przester jest w moim arsenale no ale mam od tego kostki. Do tego marszałka co wisi na alledrogo nie jestem przekonany, bo coś tam uszkodzone. No ale dobra czyli jak piszesz - stare tranzystory Yamaha , Roland , Randall - muszę sobie ograć popytać znajomych czy mają.

Jak to jest z tym 40 wat z Rocktrona Velocity 100? Czy jedna paka 8 ohm czyli te 40 wat da radę przy perkusji? Żadnych szatanów więc chyba powinno. Bardziej mam też dylemat bo mój obecny sprzęt to:

- Marshall AS50D 50 wat 4 ohm (głowa tranzystor wyciągnięta z combo)
- Line 6 DT25 cab - 1x12 90 wat 8 ohm

Na tym zestawiku gram ALE moje główne narzędzie to looper (loop station) nagrywam ścieżkę z octaverem i nad tym gram solo, teraz gra mi to przez te dwa kanały Marshalla ale do jednej paki bo ten wzmacniacz ma podwójny preamp ale kończy w jednej końcówce mocy, a chciałbym, żeby nagrany na looperze bas szedł mi na osobna paczkę, dla tego jak znalazłem w necie info o rackowych końcówkach mocy stereo to jest to. No ale moje obecne 50 wat przy tym 40 wat na stronę , to nie wiem jak to będzie... Rocktrona nie ma gdzie ograć, jest tylko wysyłkowo. Szkoda że z Rocktrona są tylko dwie wersje, przydałoby się coś co da tak -60-75 wat na stronę przy 8 ohmach.

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 05 wrz 2017, 19:15

Głośność nie pochodzi tylko od mocy. Chodzi jeszcze o zdolność przetworzenia tej mocy wyjściowej na ciśnienie akustyczne. Mój grzejnik olejowy (zimno dziś w mieszkaniu) ma 2000W a go wcale nie słychać ;-) Gwarantuję Ci, że na ucho nie wychwycisz różnicy między 40W a 50W (zakładając, że oba wzmacniacze mają tę samą impedancję wyjściową i podłączasz ten sam głośnik). Twoja paczka zdaje się że ma głośnik Celestion V30, on ma 100 dB SPL, czyli jeden z tych z wyższą skutecznością. Dodatkowo dzięki swojej charakterystyce częstotliwościowej on się bardzo dobrze "przebija". Ja bym się więc tak tymi 10W mniej nie przejmował. Tym bardziej, że nie wiesz przy jakich parametrach sygnału producent podał moc. Więcej głośności zyskasz zmieniając paczkę na 2x12. Jeśli jednak będziesz się upierał, że mało, to masz jeszcze Palmer Macht 402 albo Harley Benton GPA-400.

Skrzak

Post autor: Skrzak » 05 wrz 2017, 19:43

No tak myślałem, że 40 a 50 wat nie zrobi różnicy. A głośnik w tej paczce to Celestion G12H-90, coś jak G12H-75 tylko brandowany Line 6 czyli pewnie albo troche wyżyłowany albo trochę gorszy. W sumie jak dla mnie to jest w porządku. Tak wiem, że teraz jest taka moda na wzmaki 50 wat ale zastanawiam się czy czegoś troszeczkę mocniejszego nie brać bo sprzętu raczej nie zmieniam jak rękawiczki i chcę żeby to był dobrze przemyślany zakup i z perspektywami na rozbudowę. 2x12 na pewno nie wchodzi w grę bo u mnie też priorytetem jest mobilność. Jak juz kupie case do tej paczki to ledwo to uniosę (noszenie z trzeciego pietra) i na stojąco nie zmieści mi się w bagażniku, także 1x12 to maks na co mogę sobie pozwolić.
Powiem tak - te pierdziawki 2x8" (50 wat razem) z Marszałka AS50D a ta paczka 1x12 od line 6 to normalnie jakbym się przesiadł z Malucha do Golfa, no ale Rollsem to na pewno nie będę jeździć, najwyżej Mini Cooperem ;)

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 05 wrz 2017, 20:24

Jakoś nic specjalnie do elektrycznych skrzypiec nic nie znalazłem ale na stronie http://www.davidsonviolins.com polecają wzmacniacze Phil Jonesa PJBworld . Tak wiem , że do basu a jednak warto przeczytać co tam piszą i kupić coś o podobnych parametrach . Badali różne i wyszło , że PJB . Szukaj z zakładce blog .

Skrzak

Post autor: Skrzak » 06 wrz 2017, 9:31

Przekopywałem zagraniczne fora już od dawna i wniosek jest jaki, że to jest pitolenie że coś specjalnego trzeba do elektrycznych skrzypiec. Jak ktoś nagłaśnia akustyczne to co innego ale el. skrzypce po wyrównaniu impedancji trzeba traktować jak gitarę. Nie jestem audiofilem tylko muzykiem (rockowym) dla tego szukam gitarowego sprzętu. Jedyna rzecz to muszę mieć na wejściu impedancję minimum 1Mohm ale od tego to już mam swój preamp, dalej już normalnie jakbym miał gitarę el. Ale fakt że do tej paczki line 6 dołożyłem sobie tweeter w jeden z dwóch otworów bas refleks i fajnie to gada.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 06 wrz 2017, 20:47

A widziałeś jakie skrzypce robią ? Nawet nie wiedziałem , że takie są . Warto jednak przeczytać co piszą dlaczego akurat te wzmacniacze bo wyjaśnienia brzmią sensownie . Oczywiście , że można grać na basie na wzmacniaczu do klawiszy ale nie jest to optymalne . Na basie grałem na Telosie i na byle jakiej kolumnie gitarowej jednak cudowne to nie było :wink: .
A o co Ci chodzi z tym Marshallem , brakuje tylko gałek co za problem ?

Skrzak

Post autor: Skrzak » 07 wrz 2017, 11:31

Tak widziałem Vipery ale nie podobają mi się. Ja mam akurat NS Design, na pewno kojarzycie bo NS robili pierwsze na rynku gitary bezgłówkowe i basy, ja mam od nich skrzypce. Tak znam wszystkie tego typu skrzypce bo tego jest tak mało na rynku, że szukając skrzypiec dla siebie rozważałem dosłownie każdy model i znam ich parametry.

Wzmacniacze akustyczne to jedna wielka kupa, to po prostu tranzystorowe końcówki mocy ale preamp mają dostosowany do pickupów piezo czyli minimum 1Mohm na wejściu. Ściśle akustycznych wzmaków jest mało i same słabe, najwyżej Trace Elliot kiedyś robił dobre i może niedługo będzie fajny preamp akustyczny od Orange. Ja mam osobny preamp to mogę szukać dowolnej końcówki mocy albo tez dowolnego pieca tranzystorowego. Generalnie w historii skrzypiec elektrycznych ludzie grywali bardziej na tranzystorach i to głównie na Roland JC-120 a ostatnio na AER, no ale AER to dla mnie przegięcie jeżeli chodzi o cenę. Jedyna rzecz to "znawcy" mówią, że TYLKO głośniki szerokopasmowe. Takie właśnie są w Marshallu AS50d (2x8") i są... po prostu kupowate. Nie wiem, może gdyby taki miał 12" to byłby okej ale ja nie chciałem szukać dziwnych rozwiązań, bo na rynku jest najwięcej sprzętu gitarowego a wystarczyło, że dodałem sobie tweeter do kolumny gitarowej i mam to samo a nawet lepiej bo niezły głośnik Celestion. Niektórzy, którzy myślą podobnie do mnie, nawet tym tweeterem nie zawracaja sobie dupy i też dobrze brzmią. ALE - jak próbowałem grać na jakiś gorszych rzeczach typu Marshall MG to rzeczywiście kupwato to brzmi. Tylko wiadomo, gitary też na tym kupowato brzmią.

A z tym Marshallem, no wiesz 1300pln juz drogą nie chodzi, a tym bardziej to lampa, więc nie biorę w ciemno.

Dario76

Post autor: Dario76 » 08 wrz 2017, 20:06

A Handbox? Michał Urbaniak ma jakąś sygnaturę u nich (co prawda combo).

Skrzak

Post autor: Skrzak » 13 lut 2018, 12:06

A więc wracając do tematu.
Zakupiłem:
- Końcówkę Rocktron Velocity 100 (stereo 50/50)
- preamp - interfejs audio Focusrite Saffire Pro 14 - bardzo dobrze się sprawdza
I ten zestaw stereo podłączam do dwóch paczek, do wspomnianej Line 6 90wat 1x12" i drugi kanał do tej paczki z szerokopasmowymi 2x8" 50 wat. Te dwie paki dobrze się uzupełniają ale jak biorę tylko jedną to oczywiście gitarową Line 6 90wat.
Gdyby jakiś skrzypek pytał to bardzo polecam takie rozwiązanie, tylko interfejs będę zmieniać na w pełni rack 1u żeby mieć więcej wyjść , osobno na bezprzewodowy odsłuch, osobno na końcówkę + kolumny i osobno ewentualnie na przody + pewnie coś jeszcze.

ODPOWIEDZ