Rzeczywisty odsłuch ścieżki

O problemach z nagrywaniem oraz nagłośnieniem.
ODPOWIEDZ
studiomaker

Rzeczywisty odsłuch ścieżki

Post autor: studiomaker » 30 lip 2015, 23:30

Cześć, mam ogromny problem... Od pewnego czasu nagrywam w domu. Jak dotąd były to tylko coś w stylu "live session". Teraz jednak potrzebuję dobrze przygotować utwór na konkurs, muszę nagrywać każdy instrument i wokal osobno... Jednak kiedy nagrywam na pierwszej ścieżce piano lub gitarę, nie wiem jak podłączyć słuchawki, jak wszystko ustawić, żeby mieć na nich odsłuch do nagrywania kolejnej ścieżki. Używam interfejsu Alesis io2, mikrofonu shure58, a nad wszystkim czuwa Samplitude11. //jak dotąd puszczając sobie odsłuch, jest on zawsze bardzo opóźniony i nagrany wokal nie pasuje do ścieżki, czy to sprawa latencji// Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł...

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Re: Rzeczywisty odsłuch ścieżki

Post autor: MickTheShaggy » 31 lip 2015, 1:00

To na pewno kwestia latencji. Nagrany wokal jest za późno w stosunku do podkładu?
To jest urządzenie Plug'n'Play. Napisz, czy używasz standardowych sterowników Plug'n'Play do Windows? Tzn. czy instalowałeś jakikolwiek sterownik do tego interfejsu, czy pozostałeś przy tych, które Windows sam sobie użył po podłączeniu i wykryciu urządzenia? Jeśli nie, to może warto spróbować ASIO.

Druga rzecz to napisz w jaki sposób masz zrobiony "routing sygnału". Np. czy używasz interfejsu jako jedynego urządzenia audio, czy czasem nie robisz tak, że wejściem jest interfejs, a wyjściem - wewnętrzna karta dźwiękowa. Gdzie podłączasz słuchawki? Jeśli do interfejsu (raczej tak powinno to być), to w jakiej pozycji masz gałkę Monitor Mix (Direct, czy USB)?

studiomaker

Post autor: studiomaker » 31 lip 2015, 9:15

Tak, nagrany wokal jest za późno. Używam asio, aczkolwiek nic w nim nie ustawiałem. Buffersize i latencja są jak przy instalacji. Tak właśnie mam zrobione... sygnał jest puszczany jedynie do interfejsu, karta dzwiękowa wbudowana w komputerze jest wyłączona w asio. Słuchawki podpinam do wyjścia w interfejsie, przy nagrywaniu gałka jest w pozycji direct, ale wtedy odsłuch sygnału jest tak cichy, że nie słychać go (może to kwestia słuchawek)? Jeśli ustawiam ją na usb wiadomo wokal spóźnia się, ale tylko wtedy dobrze słychać podkład.

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 31 lip 2015, 11:43

No to może warto pobawić się z ustawieniami ASIO i zmniejszyć trochę bufor (ale oczywiście nie za bardzo - tak, aby nie powodować trzasków). Słuchawki - też można pokombinować - tutaj oczywiście strzelam, ale może aktualnie masz jakieś wysokoimpedancyjne, których nie potrafi "napędzić" wyjście interfejsu? Tutaj chyba moje pomysły niestety się kończą :-(
A może po prostu nie zwracaj na to uwagi, nagrywaj jak do tej pory, tylko wyrównuj ścieżki w czasie już po nagraniu? W końcu przesunięcie w czasie jest stałe, więc chyba łatwo je zniwelować.

studiomaker

Post autor: studiomaker » 31 lip 2015, 16:57

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł. Nie mam pomysłów... Nawet gdybym musiał coś kupić... Ok... Ale nie wiem co zrobić.

Derayes

Post autor: Derayes » 27 sty 2019, 0:16

Oki, odkopuję temat gdyż właśnie stanąłem w szranki z latencją przy odsłuchu klawiszy oraz drumpada.
Nie posiadam typowego interfejsu audio z funkcją direct monitor.
Toteż obchodzę problem latencji wyciszając nagrywaną ścieżkę, słucham podkladu na słuchawkach a tego co aktualnie gram słucham z głośników keyboardu czy drumpada.

Jednakze latencja o której piszesz jak rozumiem dotyczy już nagranego wokalu.
Nie znam programu Samplitude 11, ja korzystam z Audacity i tam jest w ustawieniach możliwośc automatycznego rozpoczynania kolejnej ścieżki z wyprzedzeniem które można dowolnie ustawic, aby niwelowało latencję.
Albo tak jak pisze Mick, przesuń ścieżkę wokalu aby wyrównac i będzie dobrze, również to stosowałem z powodzeniem!

ODPOWIEDZ