Regulacja gitary elektrycznej

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.
ODPOWIEDZ
michel51
Doradca
Doradca

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: michel51 » 12 sty 2019, 17:14

A na jaką wymianę ? Jak za niskie już to tak . Wymiana . Jak za wysokie (wg. preferencji) to nie ma raczej problemu z obniżeniem . Wys. progów waha się od 0,94mm. do 1,47mm. (super Jumbo) , masz rozmiar (w wysokości ) ,,medium high'' . Obecnie najpopularniejsza wysokość to ,,medium wide'' czyli wys. to 1,194mm. Nie o co drzeć szat .

Awatar użytkownika
tigerek2

Post autor: tigerek2 » 03 kwie 2020, 17:33

matteo guitar pisze:
13 sty 2011, 19:39
Jestem już po regulacji całej gitary , no i teraz bede czekal z pare godzin az sie instrument dostosuje do nowych ustawień. Ale jedno pytanie, czy jak po regulacji, jakas struna jeszcze brzeczy, to czy po tych paru godzinach 3-4 juz wszystko bedzie normalnie ? Czy jak teraz slysze ze brzeczy to od nowa ja regulować ? Czy czas pokaże ???
Jeżeli pręt korekcyjny gryfu pracuje prawidłowo, to po zdjęciu (zluzowaniu) strun powinien odrobinę się odkształcić. Po założeniu nowych (tej samej grubości) powinno wszystko wrócić do normy :grin: Jeśli założysz inną grubość strun prawdopodobnie ponownie trzeba będzie wyregulować krzywiznę gryfu, ale to trochę tak jak ze strojeniem fortepianu. Na raz nie bardzo to wyjdzie dlatego, że regulację należy przeprowadzać przy poluzowanych strunach, natomiast po nastrojeniu jakiś czas gryf będzie się "układał":gitara:

Awatar użytkownika
tigerek2

Post autor: tigerek2 » 03 kwie 2020, 17:46

Wasp pisze:
03 wrz 2016, 12:05
Witam :)
Mam problem z regulacją pręta naprężającego gryf. Struny wiecznie obijały mi się o progi na niskich (3,4,5) i wysokich (22,23,24) progach. Próbowałem naprężyć gryf, bo po sprawdzeniu był wklęsły. Nic to nie dało. Pokazałem gitarę doświadczonej osobie w tych sprawach i powiedziała, że jeszcze trzeba trochę naprężyć. No to naprężałem i teraz problem zamiast się rozwiązać, to się pogłębił. Struny żeby nie brzęczały muszą być ustawione uber wysoko, a i tak brzęczą na niższych progach. Według wszystkich wytycznych (z internetu) gryf mam poprawnie naprężony... O co może chodzić?
Struny mam 12-52
Bez względu na grubość strun krzywizna gryfu powinna być ustawiona tak, żeby po nastrojeniu gitary występowała delikatna "łycha" tzn żeby gryf był odrobinkę wklęsły. Co do brzęczenia strun można podwyższyć ich akcję , lub szlif progów, ale to drugie to raczej zajęcie dla lutnika. :guitar:

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 06 kwie 2020, 20:54

Ugięcie gryfu : jak przyciśniemy struny na drugim i szesnastym progu to pośrodku ugięcie powinno mieć ok.0,6mm. Tyle o ugięciu . Jak brzęczą struny otwarte to siodełko główki za niskie , jak brzęczą po dociśnięciu tj. obijają się o progi w stronę mostka to albo są za nisko albo progi nierówne albo gryf krzywy . Sam możesz regulować tylko krzywiznę gryfu i wysokość strun za pomocą mostka .

Qbeck

Post autor: Qbeck » 09 kwie 2020, 10:36

RG270 wykonany w Korei to na prawdę dobra gitara. Głównym minusem są dziadowskie przetworniki, a wymiana na lepsze wcale nie wiąże się z wydatkami ogromnymi. Nie wiem co kolega robił z gitarą, że w 2007 miał progi do wymiany, ja mam moje RG270 od ponad 20 lat i progi są dalej eleganckie.

RG570:

drewno - lipa (tak samo jak RG270)
gryf - w wersji japońskiej Wizard (RG270 Wizard II) - kwestia gustu, RG270 jest dość kołkowaty.
mostek- Lo-Pro Edge tremolo - jedyna faktyczna przewaga po stronie RG570, niemniej jednak ma to znaczenie tylko i wyłącznie wtedy gdy się tremolo używa.
przetworniki - Ibanez V8, S1, V7 osobiście ich nie lubię, ale są faktycznie lepsze od (wulg.) instalowanego w RG270.

W moim osobistym odczuciu, po zabawie z wieloma gitarami z różnych półek cenowych, polecałbym wymienić przetworniki i wyregulować gitarę. Natomiast jeżeli chodzi o upgrade z tego poziomu to już na serię prestige.

Oczywiście można dyskutować czy niskie serie Japońskie z Fujigen są faktycznie dużo lepsze od niskij seri z Cort Plantu? Wg. mnie nie zawsze są, koreańska kultura doskonalenia produktu i gloryfikowania mistrzów w danym zakresie produkcji nie odstaje wiele od japońskiej.

Podsumowując:
-Jeśli ktoś jest w stanie wymienić przetworniki samemu i potrafi prawidłowo wyregulować gitarę to zakładając, ze nie trafiło się bublowatego modelu to polecam spróbować wymienić przetworniki i pobawić się elektroniką.
-jeżeli ktoś ma dwie lewe ręce i interesuje go lepszy instrument bez zbędnej i dla niektórych męczącej zabawy to oczywiście warto rozważyć zakup innej gitary.

Natomiast jeśli ktoś uważa inaczej to chętnie na spokojnie poczytam, dlaczego ten RG270 czy RG270DX (mowa o wersjach koreańskich) jest tak źle wykonany, że nie warto w niego inwestować.

Trebuh

Post autor: Trebuh » 29 kwie 2020, 22:39

Witam,
Około dwa tygodnie temu w moim epi les paul wymieniałem siodełko. Dało mi to trochę w kość, szczególnie piłowanie szczelin. Jednak, od tego czasu zauważyłem pewien mankament. Mianowicie, ciężej mi się podciąga najcieńszą strunę - e1. Ledwie udaje mi się dociągnąć ją w dźwięku d na e (strój standardowy). Jestem wielkim fanem Jimmy'ego Page'a, a że mój ulubieniec często stosował podciągi o nawet 2 tony w górę, to trochę przyjemność z gry uchodzi. Proszę o poradę i pozdrawiam wszystkich wioślarzy :guitar: :guitar: :guitar:

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 02 maja 2020, 17:10

Może wynikać to z tego , że owa struna przy podciąganiu (strojeniu , etc.) klinuje się w siodełku co jest całkiem możliwe przy samodzielnym jego kształtowaniu . Formowanie siodełek ,,szyjki'' tak żeby były prawidłowe dla różnych ,,setów'' strun to mistrzostwo .

imprezja
Kontakt:

Post autor: imprezja » 11 maja 2020, 16:29

Dla mnie to nadal czarna magia :)

ODPOWIEDZ