Regulacja gitary elektrycznej

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.
Wasp

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: Wasp » 03 wrz 2016, 12:05

Witam :)
Mam problem z regulacją pręta naprężającego gryf. Struny wiecznie obijały mi się o progi na niskich (3,4,5) i wysokich (22,23,24) progach. Próbowałem naprężyć gryf, bo po sprawdzeniu był wklęsły. Nic to nie dało. Pokazałem gitarę doświadczonej osobie w tych sprawach i powiedziała, że jeszcze trzeba trochę naprężyć. No to naprężałem i teraz problem zamiast się rozwiązać, to się pogłębił. Struny żeby nie brzęczały muszą być ustawione uber wysoko, a i tak brzęczą na niższych progach. Według wszystkich wytycznych (z internetu) gryf mam poprawnie naprężony... O co może chodzić?
Struny mam 12-52

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 03 wrz 2016, 17:09

No rozmiar typu ,,macho'' , gratuluję :wink: . Ugięcie gryfu o ile jest w założonej tolerancji nie ma wpływu na brzęczenie strun , równie dobrze gryf może być idealnie prosty (niektórzy tak ustawiają) i struny nie brzęczą . A ktoś sprawdzał Ci gryf , czyli czy jest po prostu prosty ? Ugięcie gryfu na cel taki żeby struny od miejsca gdzie naciskasz do siodełka na przy główce były lekko uniesione żeby nie brzęczały i tyle .

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 04 wrz 2016, 4:18

@Wasp:
1. Czy brzęczenie słychać na wzmacniaczu?
Jeśli nie, to wg mnie nie jest to problem.

2. Może problemem są po prostu nierówne progi.
Sprawdzałeś wysokość progów choćby kartą kredytową?

3. Brzęczenie na niskich progach to skutek:
a) za niskiego siodełka (zbyt głębokie szczeliny),
b) zbyt małego (a nie zbyt dużego) ugięcia gryfu (oczywiście przy założeniu, że siodełko ma poprawną wysokość a akcja na mostku nie jest za niska).

4. Brzęczenie na wysokich progach to skutek:
a) za niskiej akcji na mostku
b) nierównych progów.

5. Brzęczenie na 24 progu? To może brzęczenie wcale nie pochodzi z progów, a np. z mostka?

@michel: Sam rozmiar strun nic nie mówi. Dopiero podanie stroju (no i menzury) daje jakiś tam obraz sytuacji. Na 24.75" i stroju drop C 12-52 to powiedziałbym, że za cienkie.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 04 wrz 2016, 18:00

Jasne , pisząc o rozmiarach odnoszę je wyłącznie do stroju standardowego .

Remix

Post autor: Remix » 04 wrz 2016, 22:41

Cześc, mam pytanie! Posiadam gitare z ruchomym mostkiem i dosyć irytuje mnie pogłos podczas gry (szczególnie na przesterze). Słyszałem, że niektórzy wytłumiają jakoś "komorę" ze sprężynami by tego pogłosu się pozbyć. Moje pytanie, czym i jak? :D
Ibanez AS53 | Marshall Valvestate 8040 | Boss ME-25

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 05 wrz 2016, 0:16

Sposobów jest kilka: podłożyć prostokątny kawałek gąbki pod sprężyny, albo wcisnąć wąskie, podłużne kawałki gąbki (np. uszczelki do okien) w środek każdej ze sprężyn. Trudność polega na tym, żeby odpowiednio dobrać rodzaj, rozmiar i grubość gąbki - gąbka nie powinna być "przyszczypywana" przez rozciągane zwoje sprężyn, bo mogą być problemy z powrotem do stroju. Słyszałem też o wciskaniu rurek z miękkiego tworzywa w środek każdej sprężyny. Są też w sprzedaży gotowe rozwiązania - sprężyny w "koszulkach", bodajże Framus coś takiego produkuje.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 05 wrz 2016, 20:40

Mają całe takie sprężyny w owijce , Framusa po 3,9zł. , jak dłogość pasuje można zmienić wszystkie , drogo nie wyjdzie . Mają w GP .

Anja123

Post autor: Anja123 » 21 gru 2016, 9:37

Dla mnie strojenie Gitary to zmora... xD Do dziś nie umiem robić tego poprawnie

tomek1987

Post autor: tomek1987 » 03 lut 2017, 13:25

Ktoś robi w okolicy Opola?

antekww

Post autor: antekww » 28 mar 2017, 11:52

Ja też nie lubię stroić gitary, kocham grać ale strojenie to masakra :D

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 28 mar 2017, 19:56

Jak masz tuner to jaka masakra ? Co prawda przy menzurze trochę trzeba popracować no ale tak to już jest z tą gitarą , jak się gra ma stroić najlepiej w miarę swoich możliwości .
Ja stroję tak : najpierw wszystkie struny do tunera , następnie E6 stroję do struny A5 , tak żeby na 5-tym i 7-dmym jak najbardziej się zgadzało , następnie do A5 stroję D4 , też sprawdzając na tych progach i jeszcze dodatkowo oktawę między D i E na progach 5 i 7 . Dalej do D4 G3 itd . Na koniec sprawdzam oktawy w poz. pierwszej , piątej i dwunastej . Podsumowując poruszam się od progu zerowego , przez drugi , piąty , siódmy , dwunasty i czternasty (przesunięcie dla struny G trzeba oczywiście uwzględnić :wink: ) oczywiście jak trzeba korygując . Na koniec gram jakieś pełne akordy w pozycji otwartej , piątej i dwunastej , jak jest harmonia znak , że strojenia koniec . Może trochę to skomplikowane jednak nastrojenie każdej struny wyłącznie do tunera bez korekcji całości do siebie daje wg. mojego doświadczenia gorszy efekt . Proszę spróbować mimo , że praca to iście katorżnicza :smile: .

mateuszafro

Post autor: mateuszafro » 07 sty 2019, 21:14

Witam
Ostatnio kupiłem vintage v100 używaną,i strasznie nie stroi przy grze akordami. Wydaje mi się że ma wysokie progi i jak dociska strunę to się naciąga i dźwięk robi się wyższy. Mam dla porównania akustyka i tam progi są znacznie niższe niż przy tym v100. Wie ktoś czy szlif by coś poprawił?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 10 sty 2019, 20:40

Nie możesz dociskać słabiej , po prostu ? O ile te progi są faktycznie za wysokie . Słyszałeś o ,,scallopowaniu'' albo o gitarze bez podstrunnicy (Gittler) , można , można . Struny mogą być za wysoko nad progami , menzura źle ustawiona , źle nastrojona gitara i na końcu : są , niestety egzemplarze ze źle nabitymi progami . Same za wysokie progi nie są powodem . Szlif u dobrego lutnika to zawsze warto .

mateuszafro

Post autor: mateuszafro » 10 sty 2019, 22:43

Prawdopodobnie progi były już wymieniane,bo mają prawie 1,4 mm wysokości, czyli rzadko spotykane. No i gitarka ma swoje lata a jest też zero śladów zużycia.Będę musiał iść gdzieś na wymianę lub szlif.

toxi

Post autor: toxi » 11 sty 2019, 14:39

Siema, jestem nowa. Miło tu dołączyć

ODPOWIEDZ