Floyd Rose - Regulacja/problemy/ogólnie

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
fifus92

Re: Floyd Rose - Regulacja/problemy/ogólnie

Post autor: fifus92 » 29 mar 2014, 16:26

Btw - używam obecnie strun EB slinky 9-46 w standardowym stroju w gitarce o skali 25.5" z floydem lo pro edge i wydaje mi się że te 3grubsze struny są nieco.. zbyt luźne ( niewygodne przy szybkim kostkowaniu). Mostek ładnie leży równolegle, wraca do stroju, akcja strun nie jest jakaś ekstremalnie wysoka/niska, krzywizna gryfu dobrze ustawiona. Tylko wydaje mi się, że brakuje trochę sztywności..
Zastanawiam się czy może zmiana akcji od strony basowych strun może coś pomóc? a może wyregulować lepiej sprężyny z tyłu, żeby mostek minimalnie opadł wgłąb korpusu, albo dołożenie sprężyny z tyłu (mam 3) i wtedy jakaś regulacja, a może wymiana strunek na coś w stylu 10-52 + dołożenie 2 sprężyn?(aczkolwiek od strony wiolinowej struny standardowe dla setu .9 mi bardzo pasują :)

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 29 mar 2014, 17:01

ja bym tak powiedział - jest dobrze więc nie kombinuj. I tak masz już set hybrydowy z grubszymi basami. Może ewentualnie regulacja akcji ale to wcale nie zmieni naprężenia strun.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

fifus92

Post autor: fifus92 » 25 kwie 2014, 10:32

Parę spraw:

1.Mam wrażenie, że mój locking stud ( http://resources.ibanez.com/resourceser ... d_lock.jpg) jest zepsuty ( kluczyk 1.5 albo nie wchodzi, albo wchodzi i obraca się bez żadnego oporu) - w sumie 20 lat chyba nie było zmieniane. Warto to wymieniać? (nie widze problemów z powrotem mostka i stabilnością) gdzie w ogóle można dostać w rozsądnych cenach coś takiego?

2.Szukam też te takie pierścienie/tulejki do wajchy, czy muszą spełniać jakieś konkretne wymagania?

3.Brał się ktoś za samodzielne "ostrzenie" noży w mostku? Na co uważać?

4. Ustawianie menzury - używaliście może tych "przyrządów" http://www.axcessories.com/prodimages/axfrkeya.gif ? - ułatwia robote, czy zbędny bajer?

Aha, tak apropos mojego poprzedniego problemu - zmieniłem z hybryd 9-46 na 9-42 ( co prawda tym razem w całości niklowe i nie EB) i jest o dziwo lepiej hm.. może jakoś lepiej rozkładają się naprężenia?

KondZik

Post autor: KondZik » 22 sty 2015, 12:23

Witam,
Ja mam takie pytanie co do tego mostka.
Mam ustawione strojenie standardowe i teraz jeśli chciałbym ostatnią strunę w D to mogę sobie spokojnie obniżyć czy to może zmienić ustawienie mostka i nie powinienem tak robić?
Proszę o radę bo nie mam zielonego pojęcia a nie chciałbym oddawać gitary do ustawienia znów.
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 22 sty 2015, 14:24

Obniżenie jednej struny o ton w dół to dwa ruchy kluczem i czynność łatwo odwracalna. Spróbuj i opisz jaki efekt.

KondZik

Post autor: KondZik » 22 sty 2015, 20:03

Tak tylko mam blokowaną główkę więc pytanie czy jak zmienię o ton jednej struny stroikiem przy mostku to czy nie stracę ustawienia i reszta się nie przestawi również.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 22 sty 2015, 20:15

Spróbuj. Oczywiście, że się przestawi.

luda92

Post autor: luda92 » 23 sty 2015, 9:44

Rozjedzie się, a potem będzie dążyło do "stanu wyjściowego"....

Rose

Post autor: Rose » 14 mar 2015, 14:34

Hej ;)
Mam takie pytanie, pewnie dosyć banalne ale pierwszysz raz ma do czynienia z fr. Gdy lekko odkręcę blokady strun, które znajdują się przy główce to momentalne 2 str całkowicie się rozstrajają. Czy to normalne ? czy ma na to jakiś wpływ mostek ?

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 14 mar 2015, 15:25

Pytanie w jakich okolicznościach:

-stroisz gitarę bez blokady, zakładasz blokadę dostrajasz mikrostroikiami(wszystko stroi) ściągasz blokadę i strojenie pada pytanie jak bardzo, minimalne wartości to raczej nic dziwnego.

Gdy zaczynałem przygodę z Floydem chciałem kluczami stroić gitarę przy założonej blokadzie(przyzwyczajenie z akustyka), po paru sekundach stwierdziłem ze kręcę i kręcę, a efektów nie ma żadnych krótka analiza sytuacji i :facepalm:
Moze przydarzyło Ci się coś podobnego ??? Po za tym po zamianie strun dobrze nastrój i wyreguluj gitarę przy zdjętej blokadzie załóż ja gdy wszystko będzie ułożone, sam zakładam ja dopiero na drugi dzień.

Ps. jaka gitara, jaki Floyd (model).

Edit: trochę odszedłem od tematu, delikatne różnice są normalne po to masz mikrostroiki.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 14 mar 2015, 17:04

To nie jest normalne. Blokada ma zablokować struny a nie je naciągać a jak odkręcasz to puszcza, jest żle ustawiona.

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 14 mar 2015, 21:52

To jest normalne w niektórych gitarach bez części zwanej dociskiem strun (za blokadą), czyli "string retainer bar", gdzie kąt nachylenia główki jest mały. Niektóre struny przyciśnięte kostką po zakręceniu blokady będą miały podwyższony strój, a inne nie. Zależy to od kąta pod jakim biegną struny od blokady do kluczy (przy założeniu, że wysokość kołków w kluczach jest taka sama, a tak jest w większości przypadków). Mostek nie ma na to żadnego wpływu.

Trzeba po prostu znać swój instrument i podczas wstępnego strojenia z odkręconymi kostkami blokady brać poprawkę, że po zakręceniu struna będzie nastrojona wyżej.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 16 mar 2015, 20:04

Nie znam się aż na tyle ale przecież blokady nie są zakładane tylko do FR które to mają mikrostroiki. To jak da się nastroić gitarę nie mającej tychże po zaciśnięciu blokady? Nie zatem jakiś LUTNIK (a są tu tacy przypadkiem, niektórzy nawet nieco złośliwi czasem :wink: ) się wypowie; czy to normalne czy nie?

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 16 mar 2015, 21:26

Hmmmm, a ja nie znam żadnego modelu gdzie jest blokada a nie ma mikrostroików, podasz jakiś przykład? Jestem szczerze zainteresowany, bez ironii to piszę.

Co do rozstrajania po zakręceniu blokady - sam mam tak w swoim starym Zaku. Nawet myślałem kiedyś o założeniu docisku. E6 muszę stroić półton z kawałkiem niżej, A5 ćwierć tonu niżej. Reszta już nie ma tak dużych odchyłek (ale szczerze mówię, że nie wiem, czy w ogóle ma, bo i tak zawsze dostrajam mikrostroikami). Już się tego po prostu nauczyłem i przyjmuję to jako "zło konieczne".

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 16 mar 2015, 23:29

Blokowane siodełko ma sens jedynie w przypadku mostków z mikrostroikami. Nie znam gitary, która miałaby blokowane siodełko a mostek nie miał mikrostroików natomiast znam mostki stałe (lub same strunociągi) z mikrostorikami np Schaller 456 choć system mikrostroików przy mostku kojarzymy najczęsciej z konstrukcjami Floyd Rose.
Konstrukcja główki powinna być taka aby dociśnięcie płytek blokujących struny w siodełku nie powodowała znacznych odstrojeń spowodowanych dociśnięciem płytek. Struna ma leżeć na całej powierzchni siodełka. Albo skośna główka albo poprzeczka między blokadą a kluczami. inaczej bedzięmy walczyć z gitarą zamiast bez wysiłku fizycznego i intelektualnego nastroić i grać.

ODPOWIEDZ