Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiadamy)

Rozmowy dotyczące gitar akustycznych oraz klasycznych.
michel51
Doradca
Doradca

Re: Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiad

Post autor: michel51 » 01 paź 2016, 17:03

No naprawdę z gitarami (jakie by nie były nie warto przesadzać) , szczególnie jeżeli chodzi o tak prozaiczną czynność jak wymiana strun . Miałem kiedyś (a nawet mam jeszcze jakie cóś jak Resonata) gitara klasyczna i drugą też klasyk ale 3/4 jakiś Takamine (dziwne ale też jeszcze mam) no żebyście wiedzieli co one przeszły i jakie to struny do nich zakładałem , tak , tak , stalowe też a się nie powinno . I w zasadzie nic się nie działo . Najgorzej to normalny sprzęt traktować jak jakąś świętość no ale można , jak się chce . Żeby gitara musiała odpocząć przy zmianie strun :facepalm: ? No dziwne trochę . Do Turkowiaka trzeba napisać w tej sprawie :wink: .
A no i te ,,chamstwo'' (jak jest istotnie) to takie nienachalne , bynajmniej :wink: .

Mir_budiet

Re: Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiad

Post autor: Mir_budiet » 01 paź 2016, 23:44

michel51 pisze: (jakie by nie były nie warto przesadzać)
I tu mnie rozumiesz
[url]https://www.reverbnation.com/Benedykt[/url]

pod tym adresem są moje piosenki, mogę Ci je sprzedać na płycie, stop piractwu.

LauraBlues

Re: Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiadamy)

Post autor: LauraBlues » 28 lut 2018, 22:14

Nie ważne skąd jesteś i jaka gitarę masz. Ważne że zdecydowałeś się na przygodę z nią.
Akordy/chwyty ogólnie dostępne są w internecie - wystarczy ściągnąć je i już mamy podstawę do przygody. Na początku gitara nieważna jest - oby jako tako brzmiała i w miarę miękka była i stroiła. Dalej to już zabawa z akordami - czyli ich ćwiczenie i opanowanie na gryfie. Druga sprawa to słuchaj dużo muzyki - bardzo dużo- aby ona w Tobie była i pomagała Ci w opanowaniu instrumentu. Zwracaj uwagę na różne rytmy i używaj ich w ćwiczeniach. A wszystko co dobre przyjdzie z czasem... i przyniesie Ci zadowolenie.
A potem przyjdzie czas na zmianę gitary - i to wbrew temu co się pisze, nie będzie wcale takie trudne - nawet w zakresie budżetowym : )
Na tą chwilę ćwicz i ciesz się z tego że chcesz grać : )

Dobrego Ci

Derayes

Post autor: Derayes » 01 mar 2018, 9:52

LauraBlues, celnie i pięknie napisałaś i o to właśnie tutaj chodzi, łącznie z tym że miło odpowiadamy!

Co do meritum, to przecież jeśli chcesz dobrze wyczyścic czy nasmarowac podstrunnicę musisz zdjąc wszystkie struny.
Oczywiście można inaczej, ja wsuwam szmatkę pod struny i tak nakładam olejek, czynię tak gdy nie planuję wymiany strun.

Gitara to nie czołg ale i nie porcelana ;)

Artur

Post autor: Artur » 24 maja 2018, 12:32

Witam :smile: od krótkiego czasu jestem właścicielem nie gitary ale dość podobnego instrumentu jakim jest ukelele którego użytkownicy jak zauważyłem też się znajdują na forum.

Moje pytanie nie dotyczy ani gitary ani ukelele tylko wyboru ręki.
Jestem oczywiście osobą leworęczną ale stara szkoła więc musiałem się nauczyć jeść i pisać prawą... obydwie ręce mam w zasadzie wyrobione ale nadal lewa jest "zdolniejsza" to nią majsterkuję wiąże sznurówki itd...

Byłem zdecydowany na granie prawą ręką jak chyba 90% użytkowników bo myślałem że akordy łatwiej mi bedą wychodzić lewą ręką a prawą i tak coś potrafię wiec do szarpania za struny wystarczy ale tak nie jest.
To jednak prawa ręka znacznie lepiej sobie radzi z akordami - chyba palce są silniejsze. Lepiej wychodzi trzymanie strun bez dotykania sąsiednich czy robienie mostków na 2-3 struny. Minus taki, że też silniej nią dociskam struny co powoduje dyskomfort opuszków.

Lewa z kolei ma lepsze wyczucie do gry - przeciąga/kostkuje fajnie i gładko po strunach, paznokcie lepiej szarpią i nie wpadają tak często pomiędzy struny :( ale z kolei wydaje się wolniejsza przy machaniu od prawej.

Tak się zastanawiam czy dać chwilę aż palce lewej ręki się wzmocnią, obie ręce jeszcze poćwiczą i cieszyć się z gry na praworęcznym instrumencie jak większość użytkowników czy przełożyć jednak struny?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 26 maja 2018, 18:39

Jako leworęczny , całkowity preferuję leworęczność , a Ty sam zdaj się na intuicję . Zamknij oczy , weź gitarę w łapy i zobacz jak się ułoży . Mnie od razu poszło na ,,lewicę'' :wink: .

Artur

Post autor: Artur » 26 maja 2018, 22:43

michel51 pisze:
26 maja 2018, 18:39
Jako leworęczny , całkowity preferuję leworęczność , a Ty sam zdaj się na intuicję . Zamknij oczy , weź gitarę w łapy i zobacz jak się ułoży . Mnie od razu poszło na ,,lewicę'' :wink: .
Dziękuję za odpowiedź
Trochę się broniłem bo mniejszy wybór instrumentów itd. ale tak jest łatwiej.
Nie dość, że prawą wykonuję więcej akordów to trzyma ona przy tym instrument znacznie swobodniej z gryfem do góry czy do dołu a lewa za to lepiej sobie radzi z graniem czy to palcami, kciukiem...
Pora przełożyć struny :cheers:

Awatar użytkownika
Apos

Post autor: Apos » 08 cze 2018, 13:11

Witam, od niedawna uczę się gry na gitarze i zauważyłam, że na palcach zaczęły mi się tworzyć bolesne, pękające i dokuczliwe odciski. Czy jest to normalne? Jak sobie z tym radzić? Zrobić przerwę czy po prostu obplastrować, ćwiczyć dalej i przeczekać aż się zagoi?

Derayes

Post autor: Derayes » 11 cze 2018, 11:43

Zrobic przerwę.
Z czasem te miejsca stwardnieją i nie będą bolec. Jeśli jednak będziesz miec dłuższe przerwy w graniu to skóra znowu zmięknie.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 16 cze 2018, 18:18

O , to jest normalne , jak najbardziej . Czasem , jak jesteś pilny i krew poleci . Tak trzeba , taki nasz los , gitarzysty :wink: .

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 11 lip 2018, 21:21

Wpisz ,,three chord guitar songs'' , na pewno będzie coś z F-durem . Praktycznie wszystkie przeboje Kredensów są proste i mają ładne melodie , o tu : http://www.guitaretab.com/c/creedence-c ... r-revival/ .

Monia

Post autor: Monia » 30 paź 2018, 12:19

Cześć, mam pytanie jak często powinno się wymienić struny w gitarze klasycznej? Chodzi oczywiście o sytuacje gdy żadna ze strun nie pękła. Od niedawna gram i ćwiczę ok. 1,5 godziny dziennie. Jeżeli żadna nie strzeli, to po czym poznać, że czas wymiany dokonać ?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 30 paź 2018, 20:39

Mnie często przecierała się owijka struny D . No a sama struna była cała . Kiedy ? Kiedy stwierdzisz , że tracą brzmienie czyli zaczynają brzmieć głucho no czy też gdzieś zaczyna brzęczeć owijka . Klasyk , no to nie ma co na strunach oszczędzać . Trzeba też kupić o takiej sile naciągu żeby nie były za twarde no i takie żeby G brzmiała odpowiednio bo w tanich setach właśnie dźwięk tej struny jest przeważnie do niczego . Jak masz średniej klasy klasyka warto Hannabach czy też Pyramid , Optima , Thomastik , Galli i Aquila (niedrogie) .

abazylia

Post autor: abazylia » 02 lis 2018, 23:24

Chciałabym się zapytać czy do gitary Hohner hc 02 czyli 1/2 można kupić struny tylko dedykowane (jak na razie tylko 1 rodzaj - d'Addario classic normal tension) ? Chciałabym założyć standardowe Savarezy 500aj czy mogę je przyciąć ewentualnie?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 03 lis 2018, 17:08

Strunę po nawinięciu na kolek przeważnie się przycina . Bo może trafić kogoś w oko . Tak , wiem , niektórzy nie przycinają tylko wisi im takie cuś poza główką gitary . To raczej jak zakładamy struny na jeden występ . HC02 czyli krótsza menzura , czyli dla dzieci w wieku 7-10 lat . Dźwięk E1 to E1 , krótsza menzura mniejszy naciąg strun . przy tych samych warunkach , czyli jak chcemy żeby struny brzmiały odpowiednio (normalne struny ) to dał bym te HighTension lub specjalne so tego rodzaju mezury .

ODPOWIEDZ