[DIY] Morley PWO jako pedał ekspresji lub nawet rotovibe?

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
ODPOWIEDZ
WiecznyRytmicznyDżonny
Posty: 7
Rejestracja: 27 cze 2013, 0:18

[DIY] Morley PWO jako pedał ekspresji lub nawet rotovibe?

Post autor: WiecznyRytmicznyDżonny » 20 wrz 2016, 14:04

Dzień dobry,
Ostatnio natrafiłem na taki artykuł http://www.strymon.net/strymon-tech-cor ... ion-pedal/. To sprawiło, że po mojej głowie zaczął kręcić się pomysł na przerobienie mojej kaczki. Nie ukrywam, moje doświadczenie dotyczące zabawy z lutownicą kończy się na wymianie przetwornika. Dlatego pytanie kieruję do ludzi, którzy posiadają większą wiedzę ode mnie - czy można mojego Morleya można przerobić na pedał ekspresji albo nawet, w porywach szaleństwa, coś w stylu Rotovibe'a? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki lub ewentualne ostudzenie mojego zapału ;)

Załączam dwa ogólne zdjęcia mojej kaczki.

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

MickTheShaggy
Doradca
Doradca
Posty: 814
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:32

Re: [DIY] Morley PWO jako pedał ekspresji lub nawet rotovibe

Post autor: MickTheShaggy » 20 wrz 2016, 14:50

Nie znam dokładnie tego modelu Morley'a, ale z tego co widzę na płytce, to twoja kaczka jest modelem z układem optycznym. Z tego powodu przeróbka na pedał ekspresji wg strony z linka odpada (tam wykorzystano kaczkę "tradycyjną" z potencjometrem obrotowym sterowanym wychyleniem pedału). Rotovibe też wykorzystuje mechaniczny układ (potencjometr obrotowy), więc raczej też odpada.

Oczywiście teoretycznie da się zrobić tak, aby wykorzystać optykę (zarówno do pedału ekspresji / głośności czy Rotovibe) do sterowania, ale wymagałoby to specjalnego układu. Inne rozwiązanie to takie, że można też "mechanicznie" dostosować samą obudowę aby używać pedału do sterowania potencjometrem. Jedno i drugie wymagają jakiegoś większego doświadczenia, narzędzi, czasu no i pieniędzy na części (gotowe mechaniczne komponenty np. komplet potencjometru i przekładni zębatej nie jest tani).

Moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Jeśli kaczka działa, to po prostu ją sprzedaj i powinno wystarczyć na porządny pedał ekspresji. Ewentualnie zleć komuś doświadczonemu w elektronice przeróbkę w rodzaju zamontowania dodatkowego przełącznika, który zmieniałby tryb działania z kaczki na volume pedal. Musiałby to być ktoś, kto ma doświadczenie nie tylko w naprawach, ale i w i przeróbkach i projektowaniu układów od zera (bo jedną część trzeba zaprojektować od nowa, i wymyślić sposób, w jaki wykorzystać można optyczną część kaczki).

WiecznyRytmicznyDżonny
Posty: 7
Rejestracja: 27 cze 2013, 0:18

Re: [DIY] Morley PWO jako pedał ekspresji lub nawet rotovibe

Post autor: WiecznyRytmicznyDżonny » 20 wrz 2016, 15:28

Jak to dobrze mądrego posłuchać ;) Dzięki wielkie, czyli zabawa jednak nie na moje umięjętności. :lol: Faktycznie, będzie trzeba sprzedać po prostu i poszukać po aukcjach czegoś innego :)

ODPOWIEDZ