Regulacja gitary elektrycznej

Rozmowy dotyczące gitar elektrycznych.
MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: MickTheShaggy » 01 maja 2015, 17:27

Hmm.. Pewnie byś zauważył kręcąc śrubkami, ale czy czasem mostka nie obróciłeś o 180st, a masz wszystkie siodełka w mostku ścięciem w tę samą stronę?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 01 maja 2015, 17:30

Nie odwróciłeś czasem mostka przy zakładaniu? O ile nie i brakuje Ci regulacji menzury (a samo siodełko masz ustawione prawidłowo) to albo wadliwy jest komplet strun (tak, tak czasem się takie sety zdarzają, ostatnio opisywałem taki przypadek w temacie ,,struny'') albo wadliwe ustawiony mostek, też się zdarza i też to miałem. Stawiam jednak na struny.

destroyer84

Post autor: destroyer84 » 01 maja 2015, 22:57

mostek zainstalowałem tak jak był wcześniej tego jestem pewien. Kostki od strun wiolinowych są ustawione w jedną stronę, od basowych w drugą. Siodło zainstalowałem chyba prawidłowo, bo na poprzednim komplecie strun było OK. Oby opcja z lipnymi strunami się sprawdziła. Czy gdyby most siedział nie tak jak trzeba to czy istniałby kłopot tylko z jedną struną?? Czy z wszystkimi?? Co w przypadku gdy jednak most siedzi nie tak jak powinien??? Można samemu temat podratować, czy tylko i wyłącznie lutnik??

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 01 maja 2015, 23:59

Można podratować samemu dość niskim kosztem, wymieniając mostek na taki z większym zakresem regulacji menzury. Jeśli obecnie masz wersję o szerokości 11mm, to można zmienić na 14mm. A jeśli obecnie już masz 14mm, to zostaje jeszcze rolkowy mostek z jeszcze większym zakresem dla każdej z kostek z osobna i dodatkową regulacją offsetu na trzpieniach.

Ale najpierw załóż nowe struny.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 02 maja 2015, 17:38

Po moich doświadczeniach (tak mostek mam ten szerszy,wymieniony) myślę że warto mostek wymienić na ten 14mm. i że jednak to wina strun. Przeczytaj moje przeżycia w temacie ; struny. Straszne one były :shcock: .

destroyer84

Post autor: destroyer84 » 05 maja 2015, 0:54

Problem rozwiązany, mieliście rację to był wina wadliwej struny. Pierwszy i ostatni raz zakupiłem GHS. Od lat byłem wierny D`addario i nieważne kto je lubi a kto nie, o gustach się nie dyskutuje, to nigdy mi takiego numeru nie wywinęły.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 05 maja 2015, 20:00

A mówiłem i to dwa razy :wink: . A kup EB M-Steel, ciekaw jestem jakieś opinii innej niż moja może. W każdym razie innej.
D'addario miałem EXP, jakoś nie zwróciły mojej uwagi. A są takie, są. Nie za często jednak :( .
A u mnie GHS Boomers czekają na test, zobaczymy :surp: .

Multum

Post autor: Multum » 17 paź 2015, 20:39

Cześć! Orientuje się może ktoś jakiej wielkości klucz pasuje do pręta regulacyjnego w gitarze yamaha pacifica 112 vcx?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 18 paź 2015, 17:55

Nowsze modele , od 2012 powinny mieć 5mm. Starsze 8mm. O ile nie są calowe?

kedar

Post autor: kedar » 15 lis 2015, 14:26

Pytanko... zalozylem nowe progi.. pieknie poszlo.. tylko teraz jest problem.. gryf mam okraglawy.. fender.. i ku.. struny mam wysoko.. bo nizej sie nie da.. czy szlifowac progi? W sensie ich obnizenia? Czy zamowic nowe progi.. jakies male( niskie) sa takie?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 15 lis 2015, 16:59

Sam zmieniłeś progi? Cóż takim fakcie wyrównanie , szlif i wykończenie koron progów są obowiązkowe. Nie bardzo też rozumiem nad czym struny są za wysoko; nad podstrunnicą czy nad progami? Tak są różne rozmiary , wystarczy wpisać; guitar frets size .

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 15 lis 2015, 17:30

kedar pisze:... gryf mam okraglawy.. fender.. i ku.. struny mam wysoko.. bo nizej sie nie da... czy szlifowac progi? W sensie ich obnizenia? Czy zamowic nowe progi.. jakies male( niskie) sa takie?
Jeśli dobrze rozumiem o co chodzi, to niżej się nie da bo masz mały radius podstrunnicy i prawdopodobnie akcja jest ustawiona wyżej, żeby Ci nie gasły dźwięki przy bendach. Szlifowanie progów nic tu nie zmieni, ani wymiana na niższe. Zmieni się jedynie odległość strun od podstrunnicy, a nie od koron progów, bo przecież nawet po tym zabiegu znowu trzeba będzie ustawić akcję, w taki sposób, żeby bendy nie gasły. Jedyne co może pomóc to naniesienie większego radiusa na podstrunnicę (spłaszczenie jej). Ale moim zdaniem to pozostaje Ci pogodzić się z takim setupem, albo zmienić gitarę. Bo dalsze wkładanie kasy w prace nad nią może być nieuzasadnione ekonomicznie.

kedar

Post autor: kedar » 15 lis 2015, 18:13

No sam wymienilem.. i wyszlifowalem.. jest naprawde ok i rowno. Zaoszczedzilem sporo kasy;) tu kosztuje to 360 jurosow :facepalm: . Posralo ich.. i to tylko wymiana plus polerka.. bez ustawienia akcji bla bla bla. Ale jestem z siebie dumny:)

destroyer84

Post autor: destroyer84 » 03 cze 2016, 18:33

Witam

Gitara Flame EXG-1 chciałem sprawdzić, czy pręt w ogóle działa, przyciskając struny do progów luz na 12 progu jest i mieści się w standardach, odkręciłem maskownicę, spróbowałem pokręcić, śruba luźna, czyli pręt nie napięty, spróbowałem napiąć , zadziałał, luz między strunami zniknął. Nie trzeba wielkiego myśliciela, aby odgadnąć, że działa, tylko martwi mnie to, że na strunach bodajże 10-52 pręt jest luźny. Czy jak założe cieńsze struny nie będe miał kłopotów z ustawieniem krzywizny gryfu???

Pozdrawiam
Tomek

-- pt cze 03, 2016 9:42 pm --

już się wyjaśnił temat.... jest skucha z gryfem, po zluzowaniu strun i popuszczeniu pręta gryf nie jest równy a odchylony w drugą stronę............ czyli kupa.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 11 cze 2016, 17:34

Pręt ma naciągać gryf który pod wszelkich luzowaniach (czyli i pręt lużny i struny ) wcale nie musi być prosty. Struny ciągną w jedną stronę a pręt to reakcją a tą siłę. Chyba że wszystko zluzowane a gryf wygięty do Ciebie. Co też nie znaczy że struny nie przeciągną. No jak nie, to dopiero ,,kupa''.

ODPOWIEDZ