Krytycznie o muzyce Dżemu - niekoniecznie dla fanów zespołu

Florek

Krytycznie o muzyce Dżemu - niekoniecznie dla fanów zespołu

Post autor: Florek » 03 mar 2016, 9:56

Temat, który chcę zacząć dotyczy usłyszanej przeze mnie swego czasu w radiu wypowiedzi pewnego muzyka, który stwierdził w udzielanym przez siebie wywiadzie, że młodzież często zaczyna uczyć się gry na gitarze od muzyki zespołu Dżem. Uzasadnienie było na swój sposób krótkie, ale generalnie odnosiło się do poziomu muzycznego, jako ocenionego niezbyt wysoko ani ambitnie, że przez to młodzież uczy się wielu błędów, ale niestety dokładnie nie pamiętam.

Jako że temat mnie nurtuje (ja sam akurat nie przepadam za muzyką Dżem, zapewne dlatego, że w czasach liceum strach było otworzyć konserwę, by tam nie było "Whisky" i się trochę mi to przejadło), prosiłbym o wypowiedzi krytyczne, na temat i rzeczowe - dlaczego muzyka Dżemu może być postrzegana jako zła do nauki muzykowania. I raczej nie chodzi tu o warstwę tekstową, wokalną, tylko i wyłącznie muzyczną.

Będę wdzięczny za wszelkie rzeczowe odpowiedzi, gdyż w zasobach internetu raczej można znaleźć niemal wyłącznie same wypowiedzi na temat tego jak wspaniały jest/był zespół Dżem i Rysiek Riedel.

SebastianNowak

Re: Krytycznie o muzyce Dżemu - niekoniecznie dla fanów zesp

Post autor: SebastianNowak » 03 mar 2016, 11:40

Warstwa muzyczna Dżemu jest poprawna, prosty blues przyzwoicie zagrany - mam na myśli szczególnie Styczyńskiego i jego charakterystykę gry bardzo melodyjną i również poprawną technicznie. Dżem to także dobrzy muzycy - płyta "Detoks" została nagrana w niecałe 30 godzin, łącznie z miksem i jakimś tam masterem o ile na sprzęcie z końca lat 80 w Polsce można było mówić o jakimś masterze.

Natomiast warstwa przekazu Dżemu to KATASTROFA. To jest muzyka dla życiowych nieudaczników, pijaków, marginesu społecznego, muzyka cierpiętników, społecznych dołów i całego syfu robotniczego i wielkich śląskich familoków bez perspektyw, ludzi z patologicznych rodzin alkoholowych i z bagażem narkotykowym pt. polska heroina czyli kompot zapodawany na melinach. To wszystko jest w muzyce dżemu ale nie jako potępienie i krytyka tego beznadziejnego losu, ale forma pogodzenia się z takim życiem. Stąd właśnie taka popularność przekazu dżemu wśród ludzi biednych z marginesu. W tej warstwie Dżem to taka "Peja" lat 80-tych tylko w formie Bluesa.

ss1

Post autor: ss1 » 03 mar 2016, 21:37

Ale brednie z tym przekazem.

SebastianNowak

Post autor: SebastianNowak » 03 mar 2016, 23:21

ss1 pisze:Ale brednie z tym przekazem.
Każdy ma prawo do własnej opinii, ja mam swoją. Rzygać mi się chce jak słucham Dżemu, ale szanuję tę muzykę.

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 04 mar 2016, 0:12

Wydaje mi się, że blues to taka muzyka od serca, bardzo uczuciowa niosąca ogrom emocji. Jeśli mam rację, to przekaz jest uzasadniony życiem i środowiskiem, w którym się wychowali.
Gibson Les Paul Standard 1989 Vintage Sunburst
Tanglewood TW45 Sundance
Marshall 8240 Stereochorus
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

SebastianNowak

Post autor: SebastianNowak » 04 mar 2016, 9:15

szpenio11 pisze:Wydaje mi się, że blues to taka muzyka od serca, bardzo uczuciowa niosąca ogrom emocji. Jeśli mam rację, to przekaz jest uzasadniony życiem i środowiskiem, w którym się wychowali.
Zgadzam się z tym w 100%, takie są korzenie bluesa. Dlatego też wiele gatunków się jakby oddzieliło od niego tworząc nową estetykę niosącą inny ładunek - np. rock, metal ale z resztą wpływy bluesowe można przecież usłyszeć wszędzie.

Awatar użytkownika
acoto
Kontakt:

Post autor: acoto » 04 mar 2016, 9:38

ja tam nie wiem na ile ten "przekaz" jest autentyczny a na ile jest to stylizacja. Dokładnie taka sama jak i warstwa muzyczna.
Nie przepadam za tzw."białym bluesem" a tym bardziej za jego polską odmianą ale jeśli ktoś chce niech sobie gra. Jednak korzeni należy szukać zupełnie gdzie indziej.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2016, 11:59 przez acoto, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.reverbnation.com/acoto http://www.facebook.com/acoto.music
https://soundcloud.com/acoto

SebastianNowak

Post autor: SebastianNowak » 04 mar 2016, 10:44

Uważam, że przekaz Dżemu był autentyczny bo Riedel śpiewał o sobie o czym świadczy jego żywot, marny z resztą.

bans

Post autor: bans » 04 mar 2016, 14:05

SebastianNowak pisze: Rzygać mi się chce jak słucham Dżemu, ale szanuję tę muzykę.
Bzdury piszesz, to co napisałeś stoi w sprzeczności. Dodałeś to o tym szacunku tylko z powodu politycznej poprawności.

SebastianNowak

Post autor: SebastianNowak » 04 mar 2016, 17:54

bans pisze: Bzdury piszesz, to co napisałeś stoi w sprzeczności. Dodałeś to o tym szacunku tylko z powodu politycznej poprawności.
Nie. Już w pierwszym moim komentarzu w tym wątku wyraźnie napisałem za co szanuję muzyków Dżemu. I nic nie stoi w sprzeczności bo wyraźnie oddzieliłem warstwę muzyczną (świetna) od tekstowej (kupa (wulg.)).

RaFF444

Post autor: RaFF444 » 28 mar 2016, 22:34

SebastianNowak pisze:Uważam, że przekaz Dżemu był autentyczny bo Riedel śpiewał o sobie o czym świadczy jego żywot, marny z resztą.
Marny żywot to póki co ty prowadzisz,pisząc takie głupoty o kimś tak wielkim jak był Riedel, zniszczył go nałóg, sam możesz wpaść w sidła takiego nałogu.

zxcvbnmasdqwe

Post autor: zxcvbnmasdqwe » 10 maja 2016, 17:06

ja spotkałem wiele właśnie takich opinii - Dżem jest do dupy. ileż można słuchać whisky czy grać wehikuł czasu.

Banał

Równie dobrze można spytać ileż można słuchać jolka jolka, child in time, stairway itp. Ok - niektóre piosenki to inna liga, inni muzycy, bardziej legendarni itp. Tak się składa że Dżem jest legendą polskiego rocka - czy tego chcą hejterzy czy nie. I będą sobie państwo hejterzyć a i tak muzyka Dżemu dalej będzie znana i puszczana. Takie życie. Mniejsza czy Riedel się zaćpał - nie on jeden, że wspomnę tylko Morrisona, Hendixa czy Winehouse. Czepianie się tekstów - cóż. Gość pisał co chciał. Tak jak miażdżąca większość innych tekściarzy. Nie każdy jest Dylanem.

BTW- ja trochę z tego pokolenia, że na każdej imprezie, ognisku czy czymkolwiek i tak zawsze gra się i śpiewa to samo. Nikogo nie interesuje to, że każdy to zna, słyszał czy nawet śpiewał setki razy. I to tyczy się zawsze Dżemu, kultu, iry itp.

Wartoteż zwrócić uwagę nataki mały detal - poza Dżemem znacie przecież dziesiątki zespołów grających dużo lepiej w tamtych czasach w PRL, prawda ? To czekam na jakieś przykłady, bo coś mogło mi umknąć. I nie wyjeżdżać z SBB, bo to trochę inna muza jednak.
teksty pisane przez [color=#00BF00]zxcvbnmasdqwe[/color] są tekstami pisanymi przez [color=#00BF00]zxcvbnmasdqwe[/color]

ss1

Post autor: ss1 » 10 maja 2016, 19:46

Pewnie hejtowanie Dzemu jest teraz modne - ale i tak zespol ten pozostanie legendarny. I to tez ze wzgledu na swietne teksty. No chyba ze ktos woli te "dzisiejsze, nowoczesne" o zadku Maryni, itp. ;)

Jeden ze slabych, przereklamowanych utworow z bardzo slabym tekstem:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=D5F2a42DEts[/youtube]

Krytykow zapraszam do zamieszczenia swojej, znacznie wartosciowszej tworczosci.

kedar

Post autor: kedar » 10 maja 2016, 22:14

Dżem.... listy do M.
Kawalek rozp....cy i zawsze nim pozostanie.. to nie muza do BMW drodzy hejtezy..
Rysiek jak zyl i co robil to jego sprawa.. teraz nie cpaja??
Dżem to prawdziwa muzyka..uczucia.. nie komercjA , cycki i bibery.. zal mi kogos kto uwlaszcza temu zespolowi..

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 10 maja 2016, 22:49

kedar pisze:Dżem to prawdziwa muzyka..uczucia.. nie komercjA , cycki i bibery.. zal mi kogos kto uwlaszcza temu zespolowi.
Ładnie to ująłeś, królu. Nie jesten fanem Dżemu, ba , nawet parę lat temu dano mi gitare do ręki i powiedziano - "Whisky", a ja myslałem ,że poleją. :lol: Nie słucham tego i nie wpadam w niekontrolowaną ekstazę. Ale chylę czoła. I słuchając przed chwilą "zapodanego" utworu przez ss1 - łza mi sie w oku zakręciła. Ten facet śpiewał "samym sobą", narąbany jak Batory - i co - zapomniał tekstu jak dzisiejsze gwiadki? Wpadł za scenę jak żałośnie pojękujaca Doda? Przekręcasz kluczyk w aucie i od razu epatuje dźwiękami koszmarny Enej ( co prawda, z dobra sekcja dętą), sucha jak preparowany ryż Margaret i Piersi ze swoją "dyskopolarną" "Bałkanicą".

ODPOWIEDZ