SKALE MUZYCZNE NA GITARĘ I BAS

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
Jacek

SKALE MUZYCZNE NA GITARĘ I BAS

Post autor: Jacek » 30 gru 2017, 6:14

Witam wszystkich gitarzystów. Bawię się pisaniem, a właściwie tworzeniem książek dla muzyków ( Uniwersalne tabele muzyczne, Basowy świat bez progów, Gitara basowa na skróty i na wesoło ). Ostatnio napisałem nową, małą książeczkę:
SKALE MUZYCZNE NA GITARĘ I BAS - pomocnik do solowych improwizacji. Idea tej publikacji zawiera się w jednym zdaniu:
aby poprawnie improwizować należy spełnić dwa warunki - grać w odpowiedniej tonacji i ogrywać odpowiednią skalę.
Ta książeczka pozwala odszukać na gryfie gitary wszystkie dźwięki należące do interesującej nas skali ( skale modalne,
modusy skali molowej melodycznej i harmonicznej ) w każdej z możliwych tonacji. Ta książeczka to prezent noworoczny dla wszystkich gitarzystów i basistów. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony BEEZAR w formie PDF i zainstalować np.
na komórce ( tak jak ja to zrobiłem ) i mieć pod ręką tą ściągawkę. Mam nadzieję, że Wam się to przyda. Pozdrawiam i
Dobrego Nowego Roku. Jacek.

Awatar użytkownika
acoto
Kontakt:

Re: SKALE MUZYCZNE NA GITARĘ I BAS

Post autor: acoto » 30 gru 2017, 9:43

Jacek pisze:
30 gru 2017, 6:14
aby poprawnie improwizować należy spełnić dwa warunki - grać w odpowiedniej tonacji i ogrywać odpowiednią skalę.
goovno prawda :bad: :bye:
https://www.reverbnation.com/acoto http://www.facebook.com/acoto.music
https://soundcloud.com/acoto

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 30 gru 2017, 18:51

No tak . Niestety nie jest to takie proste jak napisał Jacek . Nie samą skalą buduje się piękne solówki . Ale i owszem znać należy skale jak i reguły nimi rządzące . Wiedzieć więcej niż mniej nie zaszkodzi byle nie popaść w samozachwyt typu : no znam już skale molowe to jestem muzykiem i dam sobie radę .

Jacek

Post autor: Jacek » 31 gru 2017, 6:11

Oczywiście, improwizacje muzyczne to nie jest prosta sprawa. To sztuka łączenia wielu elementów takich jak technika gry, wrażliwość muzyczna, nastrój, itp. Moja książeczka to jedynie ściągawka do tego, jak odnaleźć się na gryfie gitary grając w dowolnej tonacji i skali, nie jest to więc podręcznik do nauki improwizacji. Myślę, że przyda się tym, którzy zaczynają zabawę z gitarowymi improwizacjami.

Snovid

Post autor: Snovid » 31 gru 2017, 10:15

Idea tej publikacji zawiera się w jednym zdaniu:
Tylko że skutkiem takiej idei będzie w 99% wyrabianie nawyku bezmyślnego grania skal zamiast muzyki.
Myślałeś o tym żeby napisać książkę w której omówione zostaną bardziej zaawansowane zagadnienia?
"Modal interchange" "superimposing" itd itp
Wprawdzie mamy na rynku kilka książek np Sikorski albo Wesołowski ale problem polega na tym
że to są książki archaiczne ,pisane językiem archaicznym.
Potrzebna jest książka współczesna,zrozumiała,zawierająca wiedzę ESENCJONALNĄ
bez tych wszystkich zbędnych ,przeintelektualizowanych ą ę ą.

Po drugie,ilość materiałów "dla początkujących" przekracza wszelkie normy.
Wszyscy wszędzie piszą o tym samym ,jak w jakimś transie,ile można???
Gdzie są książki dla średnio zaawansowanych,zaawansowanych i profesjonalistów?
Za granicą oczywiście,a u nas tradycyjnie bida sto lat za murzynami.

"...explanations and analysis of the creative and improvisational techniques musicians use for style, phrasing, solo development, and motivic improvisation in an easy to follow step-by-step format".
Magic Motives - Dan Haerle

http://www.shermusic.com/new/sample_pag ... 40_toc.pdf
Jazz Theory Book - Mark Levine

Jazzology The Encyclopedia of Jazz Theory for All Musicians - Robert Rawlins

The Beato Book - Rick Beato
A Creative Approach to Contemporary Music Theory and Improvisation for all Instruments
https://drive.google.com/file/d/0BziK6b ... IwX3M/view

Jerry Bergonzi – Thesaurus of Intervallic Melodies Volume 5
Jerry Bergonzi – Developing a Jazz Language Volume 6
Jerry Bergonzi - Hexatonics Volume 7

John O’Gallagher - Twelve Tone Improvisation

Twelve-Tone Improvisation is a novel approach to jazz improvisation with twelve tones by the saxophonist John O'Gallagher.
The author is an active member of the New York avant-garde scene and a popular workshop lecturer.
His new method combines jazz harmonies and twelve-note melodies into an exciting new tonal language.
The edition is completed by numerous exercises for all instruments.

George Garzone - The Triadic Chromatic Approach

Lexicon of Geometric Patterns for Jazz Improvisation - Masaya Yamaguchi

Tymczasem w Polsce.
"Choćta se zagrejmy pentatonicke"...

ODPOWIEDZ