Kierunek rozwoju, ćwiczenia

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
Mysteriousfenderfan

Kierunek rozwoju, ćwiczenia

Post autor: Mysteriousfenderfan » 10 kwie 2017, 22:23

Witam

Gram na gitarze elektro-akustycznej od kilku lat z przerwami. Ostatnimi czasy mam wrażenie, że stoję w miejscu z rozwojem i zastanawiam się co dalej robić żeby się rozwijać. Wracam do domu i nie wiem co ćwiczyć na gitarze.

Generalnie od jakiegoś czasu mocno się nakręciłem na improwizację. Ogarnąłem skalę pentatoniczną na całym gryfie. Ćwiczę szybkość i precyzje robiąc "pajączki". Ogrywam podkłady próbując coś tam improwizować. Uczę się jakiś solówek, trochę ze słuchu, trochę z tabów. Nauczyłem się dzwięków na gryfie, ogarnąłem sobie sposób tworzenia skal.

Na początku było fajnie, ale moje solówki są nadal nudne i mam wrażenie, że ćwiczę od miesiąca, dwóch i ciągle stoję w miejscu. Znam tam jakieś licki, ale nie potrafię ich zastosować w praktyce na innym podkładzie. Artykulacja, zmiany tempa i szybkość też do poprawki. Jak chcę zagrać coś szybciej z głowy to paluchy nie nadążają.

No i niby wiem co mam ćwiczyć, ale chyba robię to nieskutecznie albo brak mi konkretnych wytycznych co robić. Siedzę sobie i próbuje coś improwizować do podkładu i w ten sposób tylko czas tracę (no może przy tym słuch się trochę polepsza).

Czy macie jakieś sprawdzone na sobie rady/ćwiczenia, które Wam były bardzo pomocne/niezbędne żeby nauka była skuteczna?
Bo internet zawiera mnóstwo porad, ale bardzo mało jest rzeczowych lekcji na temat tego jak z dźwięków skali stworzyć fajne solo i jak ćwiczyć.

Chciałbym sobie najlepiej wyznaczyć konkretne cele i sposób ich realizacji tak aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na ćwiczenia.

kedar

Re: Kierunek rozwoju, ćwiczenia

Post autor: kedar » 11 kwie 2017, 12:39

Pewnie zawisles na skalach co?

Mysteriousfenderfan

Post autor: Mysteriousfenderfan » 11 kwie 2017, 12:57

No tak. Myślałem, że znajomość skal, ogrywanie i "feeling" wystarczą, ale nie, bo nie umiem przełożyć tego co mam w głowie na gryf a już wgl zagrać to powiedzmy momentami szybciej.

kedar

Post autor: kedar » 11 kwie 2017, 15:25

Skalami się nie "gra" trochę zakręcony temat i długo by pisać.. Może w skrócie.. Graj dźwiękami skladowymi akordów na początek.. Będzie ubogo.. Ale może zalapiesz. Grając skalami nawijasz w kółko do re mi fa so la si do.. W różnych tonacjach.. I z tąd brak wyników. . Wyrazaj nastroje.. Smutku, zdziwienia, zapytania, odpowiedźi.. To co napisałem brzmi pewnie h.. Ale mniej więcej :) o to chodzi

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 11 kwie 2017, 16:26

Kedar ma rację. Ja kiedyś posłyszałem o skali półtonowej czy coś takiego i gość mi powiedział: "Pół ton mały ton"
a ja wiecie... ;) zrozumiałem to dosłownie i wszedłem w schemat. Jeśli zaś chodzi o impro to powiem że nie ma sensu trzymanie się jednej skali czy gamy. Warto jednak poznać czym jest skala jońska (najprostsza) i powiedzmy miksolidyjska. Pomogły mi np. opracowania z sieci, ale one muszę być przejrzyste by zrozumiał "intelektualnie" tj. grasz i wiesz. Tu dźwięk #3 tu nie wiem bD itd. Świadomość jest ważna ale nie może być jej jednak zbyt wiele, bo wtedy piosenki stają się po prostu kwasi muzyką poważną. Przecież maleńczuk powiedział o jazzie tyle krytyki... No nie?
[url]https://www.reverbnation.com/Benedykt[/url]

pod tym adresem są moje piosenki, mogę Ci je sprzedać na płycie, stop piractwu.

rideofyourlife

Post autor: rideofyourlife » 09 maja 2017, 20:37

Mysteriousfenderfan pisze:Witam
...
Myślę, że tego czego Ci brakuje najbardziej, to wyrobiony słuch muzyczny. Wtedy będziesz wiedział jaki dźwięk w danym momencie pasuje, będziesz wiedział "co teraz robisz na gitarze" w trakcie improwizacji i "gdzie jesteś".
Tylko polecam się przygotować mentalnie. To długoterminowa inwestycja. Większość gitarzystów (w tym ja) wciąż nie ma tego w pełni opanowanego.

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 10 maja 2017, 1:10

Ty myślisz o jego słuchu muzycznym ale jeśli on miał słuch muzyczny wrodzony? Przecież nie znasz tego człowieka o którym piszesz, nie grałeś z nim.

rideofyourlife

Post autor: rideofyourlife » 11 maja 2017, 9:20

Mir_budiet pisze:Ty myślisz o jego słuchu muzycznym ale jeśli on miał słuch muzyczny wrodzony? Przecież nie znasz tego człowieka o którym piszesz, nie grałeś z nim.
Polecam czytanie ze zrozumieniem. Próbuj do skutku ;)

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 12 maja 2017, 4:14

Chyba nut głosem

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 12 maja 2017, 23:03

Świat muzyczny dzieli się na tych, którzy mają słuch muzyczny i na tych, którzy myślą, że mają słuch muzyczny. Spośród tych drugich można wyróżnić tych, którym mama i tata, w przeroście swoich wybujałych ambicji zrobili dziecku krzywdę, czyli test na tzw."słuch absolutny". Owa, "skatalogowana" umiejętność zaczyna nabierać "dramatycznego kolorytu", w momencie, gdy taki delikwent próbuje to udowodnić w swojej twórczości.

ODPOWIEDZ