Dla początkujących nauczycieli

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
Mir_budiet

Dla początkujących nauczycieli

Post autor: Mir_budiet » 24 paź 2016, 10:43

Tu zapraszam was do dzielenia się spostrzeżeniami na temat pracy dydaktycznej. Czego uczyć na początku?

Od siebie napiszę że pewnie tak jak się samemu zaczynało, tj. ustawienie prawej ręki. Potem dodanie lewej i granie chromatyki.
Napiszcie jeśli macie podobne problemy, doświadczenia.
[url]https://www.reverbnation.com/Benedykt[/url]

pod tym adresem są moje piosenki, mogę Ci je sprzedać na płycie, stop piractwu.

kedar

Re: Dla początkujących nauczycieli

Post autor: kedar » 24 paź 2016, 18:00

Rada dla początkujących... Dźwięki na gryfie.. Podstawowe akordy i coverowanie ulubionych piosenek..
Reszta sama przyjdzie:)

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 24 paź 2016, 18:09

O właśnie czyli tzw. topografia gryfu. Ja się jej dobrze nauczyłem dzięki temu że zdjąłem struny elektrycznej gitary i podpisałem sobie gdzie jaki dźwięk był.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 24 paź 2016, 20:20

Ale na jakiej gitarze ta nauka ? Na klasyku to tak , ułożenie rąk , postawa , samo wydobycie dżwięku prawidłowe to na początek b. ważne . Dalej rozkład nut na gryfie , no nut nie tam tabów . Ale czy o klasyku mowa ?

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 25 paź 2016, 13:41

Mir_budiet pisze:O właśnie czyli tzw. topografia gryfu. Ja się jej dobrze nauczyłem dzięki temu że zdjąłem struny elektrycznej gitary i podpisałem sobie gdzie jaki dźwięk był.
Ale chyba nie kazał byś swoim uczniom podpisywać podstrunnicy w celu nauki dźwięków, jakiś rok temu widziałem taką gitare i wyglądało to ohydnie, a po za tym to wcale nie jest dobry sposób. Uczysz się ich wzrokowo, a co jak grasz w innym stroju,wszystko Ci się wali. Zdecydowanie polecam klasyczne metody osłuchanie i pamięć.

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 25 paź 2016, 18:00

michel51 pisze:Ale na jakiej gitarze ta nauka ? Na klasyku to tak , ułożenie rąk , postawa , samo wydobycie dżwięku prawidłowe to na początek b. ważne . Dalej rozkład nut na gryfie , no nut nie tam tabów . Ale czy o klasyku mowa ?
Tak, chodzi o klasyka.

-- 25 paź 2016 18:02 --
Lusjusz pisze:
Mir_budiet pisze:O właśnie czyli tzw. topografia gryfu. Ja się jej dobrze nauczyłem dzięki temu że zdjąłem struny elektrycznej gitary i podpisałem sobie gdzie jaki dźwięk był.
Ale chyba nie kazał byś swoim uczniom podpisywać podstrunnicy w celu nauki dźwięków, jakiś rok temu widziałem taką gitare i wyglądało to ohydnie, a po za tym to wcale nie jest dobry sposób. Uczysz się ich wzrokowo, a co jak grasz w innym stroju,wszystko Ci się wali. Zdecydowanie polecam klasyczne metody osłuchanie i pamięć.
Mnie to ułatwiło naukę, a skoro u kogoś innego widziałeś taką gitarę to znaczy że i tamta osoba miała tę samą metodę. Nikt ci nie każe tak samo postępować, dla mnie okazało się jednak to pomocne.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 25 paź 2016, 20:30

A technicznie to jak wypisałeś nuty na podstrunnicy , flamastrem czy jak ? Widać te napisy ? Mnie efekty przyniosło ciągłe nanoszenie na kartki z wydrukiem gryfu nut , najpierw kolejno , potem na odwrót , póżniej na wyrywki . To jak tabliczka mnożenia , po pewnym czasie dziwimy się że ktoś nie zna nut na gryfie .

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 25 paź 2016, 20:39

Zdjąłem struny i przy progach w miejscach gdzie przyciska się palce lewej ręki podpisałem po prostu, np. na strunie H na progu I napisałem "C" itd. Użyłem do tego flamastra który nie ścierał się gdy już założyłem struny i grałem.

gor

Post autor: gor » 26 paź 2016, 9:41

Ma to jeszcze jedną wadę - uczy patrzenia na podstrunnicę z ładnym garbikiem. Przecież w czasie gry patrzysz ewentualnie na oznaczenia z boku podstrunnicy. Nie łatwiej to sobie wydrukować na karteczce?

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 26 paź 2016, 11:58

Można i tak ale teraz dla mnie to nie ma znaczenia bo już znam topografię. Powiem tak: każda metoda, która prowadzi do nauczenia się dźwięków na gryfie jest tak samo dobra.
Natomiast jeśli chodzi o naukę - ja myślę że taka jest kolejność gdy uczeń ma już ustawioną prawę rękę; dołączenie lewej i granie chromatyki. Potem już nuty, gamy i ćwiczenia z książek.

gor

Post autor: gor » 26 paź 2016, 14:13

Mir_budiet pisze:Powiem tak: każda metoda, która prowadzi do nauczenia się dźwięków na gryfie jest tak samo dobra.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie, ważne przecież żeby nie uczyć przy okazji złych nawyków, a patrzenie na podstrunnicę nie pomaga w prawidłowej postawie...

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 26 paź 2016, 16:33

gor pisze:
Mir_budiet pisze:Powiem tak: każda metoda, która prowadzi do nauczenia się dźwięków na gryfie jest tak samo dobra.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie, ważne przecież żeby nie uczyć przy okazji złych nawyków, a patrzenie na podstrunnicę nie pomaga w prawidłowej postawie...
Zdecydowanie popieram,a na dodatek nie wygląda to zbyt dobrze dla odbiorcy(postawa). Jest mnóstwo tabeli z rozpisem dźwięków na gryfie w sieci do wydruku jeśli dobrze pamiętam do 50 nr. Gitarzysty był takowy również dodany. Wielu rzeczy w życiu codziennym jak i w nauce gry na instrumencie można się nauczyć na różne sposoby osiągając cel jednak niektóre z nich mogą powodować problemu w innym aspektach gry.

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 27 paź 2016, 22:09

Ale jeśli podczas improwizacji chcesz pozostać w danej tonacji, to musisz patrzeć na gryf choćby po to by unikać dźwięków obcych. "patrzenie z garbikiem" jest nieuniknione. Grasz - i patrzysz na gryf aby przyciskać dźwięki z określonej tonacji. Musisz patrzeć na gryf

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 28 paź 2016, 12:02

Mir_budiet pisze:Ale jeśli podczas improwizacji chcesz pozostać w danej tonacji, to musisz patrzeć na gryf choćby po to by unikać dźwięków obcych. "patrzenie z garbikiem" jest nieuniknione. Grasz - i patrzysz na gryf aby przyciskać dźwięki z określonej tonacji. Musisz patrzeć na gryf

Że co ? Że co ? Właśnie dlatego Twój sposób wytwarza złe nawyki. Patrzenia na gryf nigdy nie da się ograniczyć do zera, lecz ćwicząc "normalnie" intuicyjnie wyczuwasz dźwięki które na nim się znajdują (w świadomości) bez konieczności patrzenia na niego. Połączenie głowa-ręką.

Edit: po za tym pod jak dużym kontem musisz patrzysz na gryf skoro widzisz rozpisane na nim dzięki ?

gor

Post autor: gor » 28 paź 2016, 21:33

Po kiego patrzeć na podstrunnicę? Przecież sporo gitar nie ma żadnych oznaczeń i improwizuje się na nich bez problemu.

Chciałbym zobaczyć improwizację z patrzeniem na podstrunnicę i czytając na niej zapisane dźwięki. Znajdziesz mir_budiet mi proszę coś takiego na jutiubie? Może ja po prostu nie łapię o co Ci chodzi...

Ja tam jestem kanapowym plumkaczem, ale sory, nie muszę patrzeć na gryf, tym bardziej na podstrunnicę, żeby improwizować w jakiejś tonacji. Nie przypominam też sobie żebym widział kogokolwiek kto tak robi.

ODPOWIEDZ