Poradnik "Od zera do mistrza"

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
Zlymen

Re: Poradnik "Od zera do mistrza"

Post autor: Zlymen » 29 gru 2015, 23:05

Hej, może wrzućcie to na serwer forum czy może coś w tym stylu? Aby zawsze dostępne było. Kiedyś chciałem pobrać ten poradnik ale dałem sobie spokój po tym jak linki nie działały a temat był dość stary. Jeśli nie jest to możliwe to proszę o wysłanie na marcind993@poczta.onet.pl dziękuję.

exover

Post autor: exover » 27 sty 2016, 21:47

Witam, również byłbym zainteresowany poradnikiem. Proszę o wysłanie na maila: rajczakj@gmail.com
Pozdrawiam :)

Staszek1960

Post autor: Staszek1960 » 12 lut 2016, 20:35

Czy także mógłbym się dołączyć z prośba o wysłanie poradnika na adres: stanislaw.gawliczek@gmail.com
Dziękuję

Sarmata

Post autor: Sarmata » 16 lut 2016, 14:26

Jeśli można, to ja też bym poprosił o podesłanie mi owego poradnika: husarz1683@o2.pl
Z podziękowaniem.

Gibsonowiec

Post autor: Gibsonowiec » 24 lut 2016, 10:43

też bym prosił o wysłanie owego poradnika

wlodar1227@interia.pl

dziękuję

Tzerber

Post autor: Tzerber » 19 mar 2016, 19:45

również proszę o podesłanie :) wujekrybka@o2.pl
pozdrawiam

Gibson4Ever

Post autor: Gibson4Ever » 09 kwie 2016, 17:32

Witam czy mozna prosic o przesłanie poradnika? guitarmen1988@interia.pl :gitara: :gitara: :gitara:

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 09 kwie 2016, 17:45

Ja Wam dam poradnik :angry: . Do ćwiczeń adepci, do ćwiczeń, od świtu do nocy a i to dla Was mało :facepalm: . Każden myśli kupię (czy też dostanem ten podrencznik) i już. O tak nie ma :bad: . Ćwiczyć aż krew będzie się lała (z paluchów Waszych), o tak, tak będzie dobrze :hahaha: . Jak ze mną tak było tak z Wami być musi, żadnych ułatwień :evil: .
Całkiem, nie tak dawno znowu, grałem blusika z rozciętym paluchem no i jakoś poszło to i Wam pójdzie, jakoś :wink: .

Sarmata

Post autor: Sarmata » 10 kwie 2016, 11:10

Nic nowego nie napisałeś, to to każdy wie, kto się chce nauczyć grać, to żaden poradnik, jak chcesz pomóc, to napisz jakie ćwiczenia wykonywać na początku rozgrzewki, jak najlepiej ćwiczyć, jakieś przykłady ćwiczeń ogólnorozwojowych, na palce lewej ręki, prawej ręki, o, albo wrzuć linka ze skalą jońską lub eolską, ale taką gdzie są prawidłowo zaznaczone wszystkie pozycje, bo fakt, jest pełno fajnych rycin, ale jak pytam się gitarzystów o autentyczność owej skali, to otrzymuję ciągle taką samą odpowiedź, np: "II pozycja jest dobrze, ale reszta to nie wiem co to jest", ja nie znam się na skalach, więc dla mnie jest to czarna magia, a skoro ćwicząc sobie, latam po gryfie bez zadniego schematu, to już lepiej wkuć na pamięć skale i sobie co dziennie doskonalić szybkość śmigania po danych pozycjach !???

kedar

Post autor: kedar » 10 kwie 2016, 17:44

Wejdz sobie na kanal yt Bazoka;) tam sa lekcje. Napewno jak zadasz konkretne pytanie to ci ladnie odpowie.. a moze i o tym nawet lekcje video zrobi. A przy okazji posluchasz brzmien clonow efektow za ktore nie trzeba placic grubych setek złotych. A brzmią dobrze;) i orginalnie

-- 10 kwie 2016 17:45 --

http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... =7&t=51612

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 10 kwie 2016, 17:56

Nie wiem od kogo chcesz otrzymać odpowiedż. Nie wiem też kto może udzielać takich głupich odpowiedzi (że druga dobrze a reszta nie wiadomo?), przecież to te same dżwięki tylko w innej pozycji. Zobacz tu; http://www.guitarmasterclass.net/scalegenerator/ . No jak na oślep? Warto nauczyć się paru skal w paru pozycjach i dopiero śmigać. Tak wiem że to trochę nużące tym niemniej warto spróbować.
No a jakie (te skale) na początek, przynajmniej te; durowa/jońska, molowa naturalna/eolska, molowa harmoniczna no i bluesowa 7-stopniowa. A już zupełny początek to te dwie pierwsze.

Baz0k

Post autor: Baz0k » 10 kwie 2016, 18:54

Dobrze kojarzę, że Mariusz Sarmata? Wysłałem Ci maila z poprawnymi skalami. Każda w jednej pozycji, ale wytłumaczę Ci jak wykorzystać tą wiedze, żeby grać na całym gryfie, bo skale są od siebie zależne - znając każdą w jednej, znasz każdą we wszystkich. Daj znać czy dotarło :)

Michel, a Ty widzę, że wszędzie się lubisz wtrącić, ale ciągle piszesz o ogólnikach i o niczym przydatnym... Kolega chciał poprosić o drogowskaz, a Ty zacząłeś pisać o sobie (co to ma wspólnego ze skalami?)... Masz gdzieś jakieś nagrania? Bo zachowujesz się jak jakiś kosmiczny wirtuoz (krew pot łzy przy ćwiczeniach - musiałeś daleko zajść, że takimi frazesami sypiesz) - może tam po drugiej stronie siedzi Steve Vai w przebraniu?

W ogóle wiesz po co są skale? Czy wiesz i nie chcesz się podzielić? Proponujesz gościowi nauczyć się paru skal, zbywając go, ale już nie wspomnisz, jak tego używać. Skale to można ćwiczyć jak chce się wypracować dobrą technikę. Podstawową sprawą jest zrozumieć, że akord=skala, że są rodziny skal - skale durowe, mollowe, dominantowe, półzmniejszone, i zmniejszone. Że np cm można ograć C dorycką, C pentatoniką mollową, C bluesową, C eolską, C harmoniczną, C melodyczną C dorycką b9 itd. itd. i dostać zupełnie inny smak i kontekst.
Dopiero potem można powiedzieć - kolego naucz się skal modalnych skali durowej- wrzucić diagramy (albo powiedzieć gdzie je znalezc), a potem pokazać przykłady akordów (albo odeslac do jakiegos zrodla) jakie można zbudować na tych skalach i jak je implementować w graniu. Takie pół-rady na odwal tylko zaburzają gitarzystom rozumienie tego czego i po co się uczą. Albo pomagamy kompleksowo, albo zbywamy młodszych kolegów i udajemy wirtuozów ;)
Sarmata pisze:Nic nowego nie napisałeś, to to każdy wie, kto się chce nauczyć grać, to żaden poradnik, jak chcesz pomóc, to napisz jakie ćwiczenia wykonywać na początku rozgrzewki, jak najlepiej ćwiczyć, jakieś przykłady ćwiczeń ogólnorozwojowych, na palce lewej ręki, prawej ręki, o, albo wrzuć linka ze skalą jońską lub eolską, ale taką gdzie są prawidłowo zaznaczone wszystkie pozycje, bo fakt, jest pełno fajnych rycin, ale jak pytam się gitarzystów o autentyczność owej skali, to otrzymuję ciągle taką samą odpowiedź, np: "II pozycja jest dobrze, ale reszta to nie wiem co to jest", ja nie znam się na skalach, więc dla mnie jest to czarna magia, a skoro ćwicząc sobie, latam po gryfie bez zadniego schematu, to już lepiej wkuć na pamięć skale i sobie co dziennie doskonalić szybkość śmigania po danych pozycjach !???
Darmowe lekcje, testy sprzetu http://www.youtube.com/baz0k

Sarmata

Post autor: Sarmata » 10 kwie 2016, 20:48

michel51 pisze:Nie wiem od kogo chcesz otrzymać odpowiedż. Nie wiem też kto może udzielać takich głupich odpowiedzi (że druga dobrze a reszta nie wiadomo?), przecież to te same dżwięki tylko w innej pozycji. Zobacz tu; http://www.guitarmasterclass.net/scalegenerator/ . No jak na oślep? Warto nauczyć się paru skal w paru pozycjach i dopiero śmigać. Tak wiem że to trochę nużące tym niemniej warto spróbować.
No a jakie (te skale) na początek, przynajmniej te; durowa/jońska, molowa naturalna/eolska, molowa harmoniczna no i bluesowa 7-stopniowa. A już zupełny początek to te dwie pierwsze.
No chociażby od Ciebie skoro zaoferowałeś się wspomóc adeptów dobrymi radami, dzięki za linka bardzo fajna rzecz.
A jeżeli chodzi o skale, wpisz w wyszukiwarkę -> skala Jońska i wyskoczą Ci fajne opracowania skal, ale pierwsze trzy grafiki z podpisem skala jońska i każda inaczej wygląda, i teraz bądź tu mądry... .
kedar pisze:Wejdz sobie na kanal yt Bazoka;) tam sa lekcje. Napewno jak zadasz konkretne pytanie to ci ladnie odpowie.. a moze i o tym nawet lekcje video zrobi. A przy okazji posluchasz brzmien clonow efektow za ktore nie trzeba placic grubych setek złotych. A brzmią dobrze;) i orginalnie

-- 10 kwie 2016 17:45 --

http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... =7&t=51612
Jestem słuchaczem Akademii Baz0ka od samego początku powstania kanału, nie raz pewnie go wkurzyłem ignoranckimi, albo głupimi pytaniami, ale bardzo wiele skorzystałem z jego lekcji, jeszcze do niektórych rzeczy jestem za cienki, ale się staram i dużo ćwiczę... .
Baz0k pisze:Dobrze kojarzę, że Mariusz Sarmata? Wysłałem Ci maila z poprawnymi skalami. Każda w jednej pozycji, ale wytłumaczę Ci jak wykorzystać tą wiedze, żeby grać na całym gryfie, bo skale są od siebie zależne - znając każdą w jednej, znasz każdą we wszystkich. Daj znać czy dotarło :)
Zgadłeś Waszmość, Mariusz Sarmata sum, mail doszedł, niezmiernie się cieszę i bardzo dziękuję.

kedar

Post autor: kedar » 10 kwie 2016, 20:58

Zadne pytania nie sa glupie;) sa tylko glupie odpowiedzi;)

-- 10 kwie 2016 21:04 --

Skala jonska to nic innego jak skaka durowa np. C i na tej samej skali jest tez eolska czyli w tym wypadku a mol. I ot czary;) i jak zaczniesz od C d e f g a h.. to jest jonska czyli durowa ( wesola) a jak zaczniesz od a ta sama skale czyli a h c d e f g to jest eolska potocznie a moll

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 12 kwie 2016, 20:35

Jak widzę BazOk to Ty się lubisz wtrącać (no ale jako niezaprzeczalny wirtuoz masz miażdżące prawo :lol: ).
Jak piszę coś o sobie to raczej nie na poważnie ale w sposób raczej żartobliwy niż na poważnie.
Nigdzie też nie napisałem że sam jestem chociażby 3-cim zastępcą wirtuoza a nawet że umiem zagrać jakiś akord poprawnie :wink: .
To co napisałem Sarmacie jest poprawne bo gdzie jest niby błąd, link też jest poprawny i są tam raczej wszystkie skale.
Dalej myślę że wiedza na temat iloma to skalami można ograć dany akord to dalszy etap (jak i wiedza na temat jakże zagadkowego substytutu trytonowego, koła kwartowego i innych takich). Przecież opanowanie podstawowych skal a nawet pentatonik (bez wiedzy teoretycznej na ich temat) to i tak coś na początek. Na pewno to lepsze niż ,,latanie na oślep''. Czasem za dużo teorii na początek zniechęca a iluż to znanych gitarzystów używa naprawdę często tej klasycznej pentatoniki molowej i nawet nie wstydzą się o tym mówić.
Mam kilka podręczników do nauki gry i to o czym piszesz na temat ogrywania akordów różnymi skalami (c-moll to oczywiście tylko przykład) jest poruszone tylko w jednej pozycji; ,,Gitara bez tajemnic'' K.Błaś. No i jest tam naprawdę dużo wiedzy. W innych popularnych podręcznikach generalnie chodzi o to żeby jak najszybciej nauczyć czytelnika żeby w ogóle na gitarze mógł coś zagrać. Zresztą o to samo chodzi chyba i tym co te podręcznik kupują a i zapewne Sarmacie.
Sarmato a jak masz opanowane akordy. Jak dla mnie to podstawa gry na gitarze w ogóle.
Sarmato, wpisałem ,,skala jońska'' ale dalej nie wiem o co może chodzić.
Może o to że gamy durowe są trzy; naturalna (jońska) , harmoniczna i miękka. Tyle że jońska jest jedna. Oczywiście jońską jak inne skale możemy grac od dowolnego dżwięku na gryfie. Czy o to chodziło?
Oczywiście BazOk-u że z Twojej wiedzy chętnie skorzystam ale nie bądż Pan żeś taki srogi :bad: .

ODPOWIEDZ