Poradnik w wydaniu dźwiękowym

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
shutupandplay

Re: Poradnik w wydaniu dźwiękowym

Post autor: shutupandplay » 21 gru 2010, 16:58

Little Gi pisze:
Jedynym gościem który nie analizuje tu pytań forumowiczów tylko daje podpowiedzi na konkretnie zadane pytania jest, bez urazy Shutup. Nic dziwnego, ze zniknął...
Nie zniknął. Wspominał, że nie będzie miał czasu. Skoro stracił go dużo na dyskusje, to teraz nie może sobie pozwolić na przykłady muzyczne. Może po Nowym Roku, choć nie sądzę. Może są chętni do zamieszczania przykładów? A propos jak działają inni np. chłopak (tak sądzę) pyta o bluesa jazzowego (jeśli naprawdę jest na to gotowy to praktycznie jeden krótki post wystarczy, ale raczej rozumie bluesa jazzowego od strony słuchacza czyli jeszcze trochę mu brakuje do rozumienia muzycznego). Kwestii jest mnóstwo, od rozumienia harmonii (rozumienie harmonii przez graczy skalowych jest inne niż przez graczy akordowych czyli improwizacja wertykalna i horyzontalna) do slyszenia melodii i rytmu. Postaram się napisać coś wkrótce. Do dzieła Ci nagrywający!

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 22 gru 2010, 3:03

Jeszcze raz ;) Chodzi mi o nazewnictwo. Mocna część taktu to 1 i 3 w metrum 4/4 a w muzyce bliskiej jazzowi mocna część taktu to 2 i 4? Czy ta mocna część taktu jest zawsze na 1 i 3 Czyli jest STAŁA i niezmienna. A w muzyce około-jazzowej gra się akcenty na słabą część taktu tak? W pierwszym poście jest napisane że mocną część taktu można na perkusji podkreślić werblem. Ok i czemu w drugim przykładzie jest napisane stopa akcentuje na 1 i 3 jak wg mnie mocna część taktu w tym przykładzie jest przesunięta i zaakcentowana werblem na 1i i 3i. Czy ja inaczej traktuję ten konkretny rytm? Jak do tego klaszczecie ? Na 1 i 3 ?
Ogólnie ...Czy mogę powiedzieć że "MOCNA CZĘŚĆ TAKTU JEST PRZESUNIĘTA" Czy to nieprawidłowe określenie.?
Jeśli to głupie pytania to przepraszam. ;)
pozdrawiam

bobbyperu

Post autor: bobbyperu » 22 gru 2010, 18:54

drugi przykład poniżej (na 90) masz z klikiem . Stopa jest akcent na 1 , 3

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 22 gru 2010, 21:24

Tak. Ale proste pytanie brzmi nadal czy stopa gra na mocną część taktu. 1 3

swingujemy30

Post autor: swingujemy30 » 23 gru 2010, 11:20

jesli stopa gra na 1 i 3 jak napisal bobbi to tak, gra na mocną część taktu. a na pytanie wyzej sam sobie odpowiedziales. mocna czesc taktu to 1 i 3 a slaba to 2 i 4. i po prostu w muzyce jazzowej akcentuje sie na ta slaba czesc taktu.

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 23 gru 2010, 17:24

Dla mnie w tym drugim przykładzie występuje już synkopowanie rytmu i przesunięcie akcentu. Właśnie przez tą ósemkę na raz. Trochę się dziwię że klaszczecie do tego na 1 i 3 ;)

Off-beat syncopation

The stress can shift by less than a whole beat so it falls on an off-beat, as in the following example where the stress in the first bar is shifted back by an eighth note (or quaver):

Źródło + przykład :
http://en.wikipedia.org/wiki/Syncopation

swingujemy30

Post autor: swingujemy30 » 23 gru 2010, 19:53

ja nie mowilem nawet o konkretnych przykladach, mocna czesc taktu to 1 i 3, a slaba to 2 i 4, tylko tyle

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 23 gru 2010, 20:10

Przykład 2
na mocną część taktu centrala gra 1 i 3, ale werbel gra na słabą część taktu ósemki 2 4 6 8 ( w podziale ósemkowym) 2 takty, tempo 120

http://w328.wrzuta.pl/audio/1IhlG0xzkjR/4_4_osemki

Ja mówię o tym. Jakoś w tych kłótniach zgubiły się moje pytania. Wg mnie to mieszanie w głowie i nieprawidłowe podejście do tematu rytmu.

bobbyperu

Post autor: bobbyperu » 23 gru 2010, 22:37

Masz podział 4/4. Stopa gra na 1,3 (ćwierćnutami) (w podziale ósemkowym będzie to 1,5) . ale werbel gra na 2 ,4 w podziale Ó (1) S (2) E (3) M (4) K (5) O (6) W (7) Y (8) M :)

swingujemy30

Post autor: swingujemy30 » 24 gru 2010, 0:43

Sober Frank pisze:Przykład 2
na mocną część taktu centrala gra 1 i 3, ale werbel gra na słabą część taktu ósemki 2 4 6 8 ( w podziale ósemkowym) 2 takty, tempo 120

http://w328.wrzuta.pl/audio/1IhlG0xzkjR/4_4_osemki

Ja mówię o tym. Jakoś w tych kłótniach zgubiły się moje pytania. Wg mnie to mieszanie w głowie i nieprawidłowe podejście do tematu rytmu.
mocna taktu nie moze byc przesunieta, ale mozesz akcentowac tak jak ci sie podoba, poczytaj sobie na wikipedi o downbeat, upbeat, offbeat i onbeat
http://en.wikipedia.org/wiki/Off-beat_( ... d_off-beat

akcenty werbla sa na slaba czesc taktu w podziale osemkowym, stopa podkresla mocna czesc taktu,klaskac raczej na co drugą osemke niz na 1 i 3
co jest nieprawidlowym podejsciem do rytmu?

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 24 gru 2010, 12:00

Rozumiem ale gdybym miał zapisać ten rytm w nutach ,żeby ktoś go wystukał to zapisałbym go 4/4 | ósemka ćwierćnuta ósemka ósemka ćwierćnuta ósemka| i potraktowałbym go jako najprostszy przykład na synkopę. Tu nic nie jest wspomniane ,że to synkopuje. Wg tego co jest napisane stopa gra ósemki(bo chyba nie ćwierćnuty) w podziale ćwierćnutowym na 1 i 3 a werbel gra ósemki w podziale ósemkowym na 2 4 6 8 . W takim przypadku po 2 i 6 ósemce musiałbym zapisać pauzę ósemkową. Po co tak komplikować? Chyba ,że to ma uczyć myślenia perkusyjnego albo ja piszę jakieś bzdury :) Na bębnach nigdy nie grałem ,a poza tym mam wątpliwości co do takiego pokazania MOCNEJ części taktu laikowi .
Nie ważne...
Dzięki za odpowiedzi.:)
Dziś wigilia więc Wszystkim życzę Wesołych Świąt i spokojnego podejścia do dyskusji na forach:)
pozdrawiam. :)

Awatar użytkownika
Little Gi
Kontakt:

Post autor: Little Gi » 28 gru 2010, 2:21

Sober, to są dobre pytania, aczkolwiek rzeczywiście w natłoku wtrąconych odpowiedzi i powielanych pytań, gdzieś się zagubił Twój postawiony tutaj problem. Mógłbyś zatem nie cytując już zadać raz jeszcze rzeczowo pytania, każde w osobnym punkcie? Chcę włączyć się do tematu tutaj i dać parę przykładów w wydaniu dźwiękowym, co radzi zresztą Shutup, by się włączać i nagrywać :), tylko.. jakie są pytania? Ja się pogubiłam tutaj, a chce wątek rozjaśnić.Sadzę że wypunktowanie pytań wprowadzi przejrzystość i pozwoli włączyć się w dyskusję bezproblemowo tym, którzy zajrzą tu po raz pierwszy.
Nauka jak i Muzyka
niech nie dzieli - a łaczy
ludzi z pasją, jak i bez niej
gdy pytają - nie błądzą :)

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 29 gru 2010, 14:28

Być może wypadałoby zacząć od podstawowych terminów i pokazać jakieś najprostsze przykłady.

1. Co to jest takt?
2. Co to jest metrum?
3. Co znaczy podział ćwierćnutowy ,ósemkowy i czy związane jest to z metrum?

tak sobie myślę ...jakby się dziecko pytało? :D

Może być? ;)

Awatar użytkownika
Little Gi
Kontakt:

Post autor: Little Gi » 29 gru 2010, 15:37

Przepraszam :) To żart czy pytanie?
Nauka jak i Muzyka
niech nie dzieli - a łaczy
ludzi z pasją, jak i bez niej
gdy pytają - nie błądzą :)

Sober Frank

Post autor: Sober Frank » 29 gru 2010, 16:06

Pytania od których wg mnie należy zaczynać wyjaśniać rytm :) Może się mylę ale podejrzewam ,że niektórzy nie znają tych terminów.Może się wstydzą zapytać o taki banał. Można by je wyjaśnić(te terminy) na podstawie przykładów. Nie wiem... tak sobie pomyślałem ogólnie :D

Moje pytania były.
-Czy odnosząc się do przykładu Shuta #2 mogę powiedzieć że ten rytm synkopuje czy tej synkopy tu nie ma?

-Czy określenie "mocna część taktu jest przesunięta" jest prawidłowe ?

Pozdrawiam :)

Zablokowany