Skale

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
RaynoX

Re: Skale

Post autor: RaynoX » 14 lut 2012, 17:19

Witam, nie wiem czy już to gdzieś było poruszone na tym forum, ale mam pytanie. Wiele razy przeglądając jakieś lekcje improwizacji natrafiłem na takie coś, że mimo tego, że utwór jest zagrany do jakiejś skali to zależnie od tego jakie są akordy, używa się poszczególnych tylko dzwięków. Moje pytanie brzmi: jak odpowiednio dobrać dzwięki pod akord, żeby dobrze to brzmiało? Czy używać tylko tych dzwięków, z których zbudowany jest dany akord? Czy grając akord np. A-moll korzystać ze wszystkich dzwięków danej skali?

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 14 lut 2012, 18:19

Polecam prześledzić temat, w którym napisałeś tego posta. Znajdziesz odpowiedzi, gwarantuję :)

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 06 mar 2012, 18:29

Zapewniam Cię RaynoX że dasz radę , oczywiście odpowiednio akcentując , zagrać do a-moll , wszystkie dwanaście dżiwięków :D . Granie do jednego akordu to proste , ważne jest jaki jest akord i poprzedzający i następny i czy te akordy są w tej samej tonacji itd. , itd. , itd. Droga do pełnego zgłębienia zasad harmonii jest chyba tak trudna jak osiągnięcie OT VIII u scientologów :roll: .

RomanZKrainyDeszczowców
Kontakt:

Post autor: RomanZKrainyDeszczowców » 03 kwie 2012, 0:01

michel51 pisze: Droga do pełnego zgłębienia zasad harmonii jest chyba tak trudna jak osiągnięcie OT VIII u scientologów :roll: .
Prawdę powiada kolega.
Pouczyć się ogrywanie pasaży tutaj jest kluczem. Oczywiście ma się do dyspozycji też skale. Poznać system harmonizacji II V I który niczym miecz demoklesa wisi nad muzyką improwizowaną, co Ci da dużą swobodę w poruszaniu się miedzy zmianami harmonicznymi. Bez znajomości podstaw harmonii ciężko jest wkroczyć w świat improwizacji instrumentalnej. Tak myślę przynajmniej :)
Jazz is not dead
Odwiedzajcie i słuchajcie mnie na :
http://www.facebook.com/bronekzkrainystonek

gaba505

Post autor: gaba505 » 11 kwie 2012, 19:51

Mam takie pytanie:
Jakie byście polecili ćwiczenia na skale? Jak wy ćwiczycie?
Z góry dzięki ;)

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 07 maja 2012, 20:09

Jak ćwiczyć skale ; kolejno grać we wszystkich pozycjach ( no może jednak nie we wszystkich ) , może na początek w pięciu ? A potem ze słuchu lub dalej uczyć się zasad harmonii . Poradników do skal , samouczków , lekcji na YT , cudownych sposobów jest mnóstwo . Ale czy któryś , poza ciężką pracą jest skuteczny , wątpię . Sam po opanowaniu skal typu dur i moll naturalny ( no może nie całkowitym, opanowaniu :roll: ) , przeszedłem do dżwięków poza skalowych , bo tu tkwi problem , no i w przejściach z akordu do akordu . Niestety , nie studiuję zasad harmonii ( oj niedobrze :?: ) a czynię to na słuch . Ma pasować i tyle :D . No i czytam pilnie porady w MG .

k4misiek

Post autor: k4misiek » 07 maja 2012, 21:26

michel51 pisze:Sam po opanowaniu skal typu dur i moll naturalny ( no może nie całkowitym, opanowaniu :roll: )
Możesz rozwinąć?

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 07 maja 2012, 21:36

Pewnie chodzi o to, że nie zawsze wychodzi tak jak trzeba i czasami wskoczy jakiś kwas ;) Albo o skale w pozycjach itp. Ja nie wiem co gdzie leży tak na dobrą sprawę mimo, że jakieś tam wykształcenie muzyczne odebrałem. Po prostu gram na ucho.

k4misiek

Post autor: k4misiek » 08 maja 2012, 0:15

Do opanowania skal modalnych wystarczy (moim zdaniem) to co napisałem niżej + spora dawka cierpliwości ;).

1. Nauczenie się wszystkich dźwięków na gryfie
2. Stopnie skali durowej w każdej z 12 tonacji
Przykład:
I) Cmaj
II) dmin
III) emin
IV) Fmaj
V) G7
VI) amin
VII) bdim
3. Program GuitarCodex http://www.microtools.de/guitarcodex/
Pierwsze co to ustawiamy aby pokazywał stopnie skali a nie nazwy dźwięków.
Gdy zagramy dźwięki od 1 do 1 - ograliśmy skalę Jońską [1 2 3 4 5 6 7]
Gdy zagramy dźwięki od 2 do 2 - ograliśmy skalę Dorycką [1 2 b3 4 5 6 b7] ...
Co więcej, dźwięk który jest pod jedynką oznacza tonację w której się poruszamy.
Na szóstym stopniu skali durowej jest odpowiadająca jej skala molowa - to bardzo cenna informacja, dzięki której nie musimy uczyć się dwa razy tego samego.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 11 maja 2012, 20:31

Rozwijam ; chodzi o że jak chcę zagrać gamę Bb , no to niekoniecznie musi mi wyjść :oops: . Twój przykład to nie tyle przykład jakiejś tonacji ale akordy gamowłaściwe (diatoniczne ) gamy Cdur , trójdżwięki i jeden akord septymowy .

k4misiek

Post autor: k4misiek » 12 maja 2012, 6:30

---

Masz rację. Tylko jak znasz wszystkie dźwięki na gryfie oraz kilka schematów(przykład) wraz ze stopniami skal to z taką wiedzą jesteś w stanie zagrać każdą gamę, w każdej tonacji, zaczynając od obojętnie jakiego stopnia(czyli od Jońskiej do Lokryckiej).

Nie cytujemy w całości postów bezpośrednio nad naszym. Unguis

RomanZKrainyDeszczowców
Kontakt:

Post autor: RomanZKrainyDeszczowców » 12 maja 2012, 16:07

Ucz się Gitarzysto ucz bo teoria to większego skilla klucz.
Jazz is not dead
Odwiedzajcie i słuchajcie mnie na :
http://www.facebook.com/bronekzkrainystonek

k4misiek

Post autor: k4misiek » 12 maja 2012, 20:21

Roman prawdę powiada :).

Osobiście poświęcam tyle samo czasu na teorię co na praktykę/granie. Gdy opanuje już wystarczająco dobrze to co chcę opanować to pewnie więcej czasu poświęcę na praktykę... Chociaż znając życie, to pewnie znajdę jakąś interesującą mnie część teorii o której wcześniej nie miałem pojęcia i dalej będzie 50-50 ;-).

aj64

Post autor: aj64 » 09 lip 2012, 9:00

Witam
http://www.youtube.com/watch?v=H9eJ3VSiD1M
Jamowałem z tym kawałkiem w skali C-dur i wszystkie dźwięki mi pasują lecz w 37 sekundzie wydaje mi się że następuje zmiana tonacji . Na jaką ? Zmiany takie (wydaje mi się) że o jakiś konkretny interwał słychać czasem w jazzie . Bardzo podoba mi się taka zmiana tonacji
Mój słuch niestety został stępiony w latach osiemdziesiątych w artylerii i sam nie mogę sobie pomóc .

Awatar użytkownika
MadYarpen

Post autor: MadYarpen » 26 lip 2012, 16:28

Czy szkoła mayones ( http://szkola.mayones.com/ )to jest dobre miejsce, żeby zrozumieć skale? Bo umiem pentatonikę, praktycznie nauczyłem się całej F-eolskiej, tzn. jak rozumiem potrafię ją grać po całym gryfie - ale nie ogarniam zasad rządzących skalami, bo różne skale mają te same dźwięki, jest tam jakaś kwestia akcentowania, kończenia na konkretnym dźwięku... gdzieś dzwoni, ale nie wiem gdzie;) Gram sobie po prostu dźwięki skali po kolei z metronomem, ale pewnie bez ładu i składu. Chciałbym, żeby to było wyłożone od początku, jak krowie na rowie - bo nie wątpię, że na forum to jest, ale nie chcę szukać po kawałku w rożnych postach. Pytam, bo z jakością wiedzy w internecie różnie bywa.
Ibanez Xiphos XPT 707 FX -> Line 6 POD HD300

ODPOWIEDZ