Jak ćwiczyć?

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
michel51
Doradca
Doradca

Re: Jak ćwiczyć?

Post autor: michel51 » 17 paź 2017, 19:56

Tak , warto . Warto również kupić parę podręczników mających sensowne przykłady na znanych utworach .

smg

Post autor: smg » 18 paź 2017, 9:21

Mógłbyś coś polecić z własnego doświadczenia?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 21 paź 2017, 18:36

Ile lat grasz ? Niestety , takich podręczników co mają co najmniej z kilkanaście porządnych przykładów na znanych utworach aktualnych nie widziałem (w jęz. polskim) przynajmniej no bo wiadomo prawa autorskie kosztują . Jak chcesz znajdę te co mam i mogę je wymienić ale poszukaj sam ze trzy pozycje co aktualnie są na rynku to powiem Ci czy warto . Na pewno warto nauczyć się grać z nut chociaż ,,single note'' na początek . Zresztą , co byś nie kupił zawsze jak poczytasz coś zostanie . Nawet ze zwykłych tabel z akordami .

smg

Post autor: smg » 25 paź 2017, 9:21

Gram od ok 1.5 roku jednak mam dni kiedy biorę gitarę do ręki i nie wiem co ćwiczyć. Kończy się tak, że przegram jakąś skale w rytm metronomu, porobię jakieś pajączki, chwilę popróbuję coś improwizować i odkładam gitarę.

Co do książek to co powiesz np o:
- Gitara dla żółtodziobów z płytą CD autor: Noad Frederick
- Gitara dla bystrzaków autorzy: Mark Phillips, Jon Chappell

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 25 paź 2017, 20:02

Tą pierwszą to nawet chyba mam . Jak dla mnie lepsza pozycja druga , sporo przykładów , spójrz w spis treści . Jak nie wiesz co ? A ile akordów chwytasz z zamkniętymi oczami ? Oprócz tego , że warto parę podręczników mieć masz przecież taby a i nuty znajdziesz w necie . Podręcznik oprócz wyjaśnienia przykładów których warto nauczyć się grać da Ci też teorię ogólną chociażby jak powstają akordy , skale itp . Im więcej wiesz tym lepiej . Jaką melodię chciałbyś zagrać ? To proste , można znaleźć nuty (też warto znać) albo taby i już można próbować ale podręcznik to jakoś to porządkuje . Jest taki fajny utwór ,,The man who sold the world'' , posłuchaj wersji Nirvany albo ,,Do you something to me'' Skunk akustycznie . Chcesz to zagrać to się ucz :wink: .

smg

Post autor: smg » 27 paź 2017, 10:09

Dzięki wielkie za odpowiedz. Tylko jeśli uczę się jakiejś piosenki to warto ją ćwiczyć w opór aż dobrze brzmi, czy lepiej ćwiczyć kilka rzeczy po trochu i jakość przyjdzie z czasem?

No właśnie to chyba jest jakiś problem ze mną :D Bo jestem strasznie niecierpliwy i chciałbym już umieć grać. A jak odpalam jakiś tutorial na necie to czasem ciężko mi dotrwać do końca bo np. w którymś momencie nie zrozumiem o co chodzi i się zniechęcam :/ Ostatnio próbowałem po prostu słuchać jakichś losowych kawałków i na słuch wybadać jaka jest tonacja. Potem sprawdzałem czy trafiłem.

The man who sold the world próbowałem, ale ten drugi kawałek co podałeś spróbuję. Dzięki.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 28 paź 2017, 17:44

Karwasz kafka . Grasz 1,5 roku i to bez nauczyciela i czego oczekujesz ? Smg , więcej pokory dla grania i określania siebie jako ,,gitarzysta'' . To nie działa tak jak myślisz i że można skakać z utworu na utwór bez dopracowania . Tak naprawdę powinno zaczynać się naukę gry zawsze od początku , czyli od teorii niestety . Żeby było to bardziej atrakcyjne można zacząć od jakiś melodyjnych i nie za trudnych utworów i tak to ciągnąć . I wtedy masz szanse zostania gitarzystą ,,ogniskowym'' , ,,prywatkowym'' i tyle . Ale też nie w tym czasie . Chcesz więcej musisz poznać mniej czy więcej teorii . No lepiej więcej .
Jak trafić w tonację to dość proste tylko musisz zadać sobie pytanie czy chcesz grać tylko covery czy chcesz grać świadomie .
Jak to drugie to proponuję przeczytać ze zrozumieniem wszystkie Lekcje z Magazynu Gitarzysta . Nie zakładam że jesteś geniuszem , Hendrix był (było nie było) a też szukał teorii i grał pentatoniki , może w sposób nie oczywisty ale grał .

smg

Post autor: smg » 30 paź 2017, 10:28

No cóż, dzięki za kubeł zimnej wody. W takim razie poświęcę więcej uwagi na teorię i może coś z tego kiedyś będzie.

Derayes

Post autor: Derayes » 30 paź 2017, 12:56

smg pisze:Dzięki wielkie za odpowiedz. Tylko jeśli uczę się jakiejś piosenki to warto ją ćwiczyć w opór aż dobrze brzmi, czy lepiej ćwiczyć kilka rzeczy po trochu i jakość przyjdzie z czasem?

No właśnie to chyba jest jakiś problem ze mną :D Bo jestem strasznie niecierpliwy i chciałbym już umieć grać. A jak odpalam jakiś tutorial na necie to czasem ciężko mi dotrwać do końca bo np. w którymś momencie nie zrozumiem o co chodzi i się zniechęcam :/ Ostatnio próbowałem po prostu słuchać jakichś losowych kawałków i na słuch wybadać jaka jest tonacja. Potem sprawdzałem czy trafiłem.

The man who sold the world próbowałem, ale ten drugi kawałek co podałeś spróbuję. Dzięki.
Zdecydowanie pocwicz piosenke do konca tzn. do momentu gdy to co grasz będzie brzmiało przyzwoicie, oczywiscie możesz cwiczyc i dwie piosenki na raz.
Bez przesady, nie trzeba byc od razu Hendrixem aby obyc się bez nauczyciela, tym bardziej w dobie internetu, lekcji na yotubie itp.
Covery także można grac całkiem świadomie :grin:

Szukaj utworów które są dla Ciebie możliwe do zagrania i cwicz.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017, 12:44 przez Derayes, łącznie zmieniany 1 raz.

smg

Post autor: smg » 30 paź 2017, 13:15

Dzięki wielkie za odpowiedź. Spróbuję obudzić w sobie pokłady motywacji w takim razie :D

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 01 lis 2017, 18:09

O mam taki utwór : Lady in black . Naprawdę tylko dwa akordy (Ken gra dodając jeszcze trzy akordy ale to tylko taki smaczek) a jaki efekt . Albo White Dove Scorpio , zresztą cover Omegi ale nie dosłowny .

Derayes

Post autor: Derayes » 02 lis 2017, 10:42

michel51 pisze:O mam taki utwór : Lady in black . Naprawdę tylko dwa akordy (Ken gra dodając jeszcze trzy akordy ale to tylko taki smaczek) a jaki efekt . Albo White Dove Scorpions , zresztą cover Omegi ale nie dosłowny .
Do pogrania dobre, zgoda.
Za tzw moich czasów większosc adeptów gitary przerabiała na początku House Of The Rising Sun :BB:

BTW Scorpions poszli po linii wklejania jako refren melodii utworu innego wykonawcy.
Smutne, stac ich przecież na własną inwencję no ale nie czepiam się już 8)

Może też polecę Hey Joe Hendrixa, 5 akordów.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 02 lis 2017, 20:06

Te dwa co wymieniłeś to taka klasyka , że smg już dawno powinien to umieć zagrać nawet jest jest ciemno bo ognisko zgasło :wink: . Proste , zaczynaj od dość prostych melodyjnych utworów takich co to można sobie nucić do akordów . Są przeróżne ,,śpiewniki'' zawierające tekst , linię wokalu i akordy . Fakt , że z takich wydawnictw na 30 czasem tylko 5 jest takich co warto zagrać . O stronach z tabami nie piszę bo na pewno poprawne są tylko te płatne . Guitar pro mieć warto .

smg

Post autor: smg » 06 lis 2017, 14:49

Trochę wstyd, ale house of the raising sun umiem zagrać, ale powoli :/ A hendrixa ten główny motyw umiem.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 06 lis 2017, 20:41

I mówisz , że nie wiesz co masz robić ? Tu już masz zadanie : House of ćwicz aż zagrasz z zamkniętymi oczami . Już masz czas zajęty :wink: . Przy tym oczywiście trochę teorii z tej książki co kupiłeś , no właśnie kupiłeś ?
Ja ostatnio ćwiczę Dust in the Wind fingerstyle wg. rozpiski z naszego magazynu dodając taby wg.Sungha Jung , idą dokładnie po linii wokalu .

ODPOWIEDZ