Jak ćwiczyć?

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
SeeN

Re: Jak ćwiczyć?

Post autor: SeeN » 16 mar 2013, 16:47

Mam jeszcze jedno pytanie . Ile ćwiczyliście palce żeby w miarę szybko ogarniać gryf ? Ile h dziennie przez ile miesięcy
[img]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRSkxuwbMVWa3oySKnMVsKQcvf3vHBCAyYFJWay4T_EBf7Q9Ji5[/img]

Hower

Post autor: Hower » 16 mar 2013, 17:06

A co znaczy "w miarę szybko ogarniać gryf"?? Bo jak gram parę ładnych lat to za cholerę nie wiem co to może znaczyć :D
Na granie przeznaczam prawię każdą wolną chwilę..no chyba, że akurat pisze na forum :D
No dobra jak będziesz grał 8 lat po 8 godzin dziennie to będziesz grał jak Satriani...a jak 10lat po 10 godzin dziennie to jak Vai :D

SeeN

Post autor: SeeN » 16 mar 2013, 17:11

To znaczy żeby grać w miarę płynnie i szybko
[img]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRSkxuwbMVWa3oySKnMVsKQcvf3vHBCAyYFJWay4T_EBf7Q9Ji5[/img]

Yey

Post autor: Yey » 16 mar 2013, 17:31

CrazolPL pisze:... Na cleanie wszystkie błędy wychwycisz (a jak dodasz trochę kompresora to już w ogóle) i jak tu ogarniesz w pełni, to wystarczy włączyć przester i jest pięknie.
A można wiedzieć, na jakiej podstawie takie mądrości wypisujesz i doradzasz kolegom? Hehehe....
"...Żeby wyrzeźbić twarz w kamieniu trzeba skuć wszystko co nie jest twarzą. Żeby słuchać muzyki trzeba odrzucić wszystko co nią nie jest..."

CrazolPL

Post autor: CrazolPL » 16 mar 2013, 17:33

Na podstawie własnych doświadczeń.

Yey

Post autor: Yey » 16 mar 2013, 17:48

Ooj, no to sry, jeśli podrażniłem ambicję gitarzysty. Skoro tak, to się nie wtrącam. Napisz mu w takim razie jeszcze (autorowi tematu, znaczy) , co to jest artykulacja i na czym polega, bo się pogubi. A jak zainteresowany zapyta o przykłady praktyczne, też chętnie posłucham. Pozdrawiam Cię, kolego :) .
"...Żeby wyrzeźbić twarz w kamieniu trzeba skuć wszystko co nie jest twarzą. Żeby słuchać muzyki trzeba odrzucić wszystko co nią nie jest..."

Hower

Post autor: Hower » 16 mar 2013, 18:26

SeeN pisze:To znaczy żeby grać w miarę płynnie i szybko
To nadal mało konkretnie. Widzę, że się chyba nie dogadamy. Odpowiem Ci tak: Ćwicząc tyle samo ktoś ogarnie jakiś etap (np. gamę c-dur we wszystkich pozycjach) w rok, ktoś inny w dwa, a jeszcze inny w pięć....a bywają i tacy co nie ogarną i pieprzną gitarę w kąt. Każdy jest inny to skąd ja mam wiedzieć na ile ty łapiesz te gitarowe sprawy? Sam powinieneś to widzieć ile czasu zajmuje Ci przeskakiwanie tego czego się uczysz. Granie to są lata ćwiczenia i dążenia do doskonałości. Sam sobie odpowiedz na pytanie co chcę osiągnąć w danym czasie i dąż do tego systematyczną pracą. To nie jest lekka robota ale sprawia ogromną satysfakcję. Uwierz mi ;)
PS. Ktoś dawno temu mi powiedział: Szczebelek po szczebelku do góry.

Edit

Post autor: Edit » 16 mar 2013, 19:37

CrazolPL pisze:Tak, i to nie dobrze. Powinno się ćwiczyć najpierw na czystym, a jak już wyćwiczymy to włączyć przester. Przester tuszuje błędy i nie słychać aż tak artykulacji. Na cleanie wszystkie błędy wychwycisz (a jak dodasz trochę kompresora to już w ogóle) i jak tu ogarniesz w pełni, to wystarczy włączyć przester i jest pięknie.

Tja. Powiem tak, też się z taką opinią spotkałem i to często nawet zawodowi gitarzyści mówią, jednak na podstawie swojej "nauki" (bo dalej tego cholerstwa nie ogarniam) sweepu nikt mi nie powie, że na cleanie jest trudniej. Wręcz przeciwnie. Na cleanie nie słyszysz w stopniu przeszkadzającym nakładających się interwałów, na przesterze jak najbardziej. Co do innych rzeczy, związanych np. z chromatyką się zgadzam, szybciej błędy idzie wyłapać na cleanie niż przesterze.

Hower

Post autor: Hower » 16 mar 2013, 20:28

Ćwiczenie na cleanie. Mam mieszane uczucia co do tego. Moim zdaniem gain przy ćwiczeniu należy ustawić tak, aby to co gramy było selektywne i przejrzyste to znaczy tak aby było słychać wyraźnie uderzenia/szarpnięcia kostki/palców błędy typu niedociśnięte struny do progu, zerwane lub źle stłumione, nie trafione dźwięki, wybrzmiewające struny które akurat nie mają grać. Gain przydaje się przy ćwiczeniu technik artykulacji bo po prostu lepiej je słychać (czyli wszystkie tony harmoniczne). Ile tego gainu nie wiem, ja się kieruję powyższymi rzeczami. Niech każdy dobierze sobie do tego co gra...choć obstawiał bym, że to będzie 50% mniej niż grając powiedzmy na próbie.

bodzillaintruz

Post autor: bodzillaintruz » 02 lip 2013, 21:16

panowie.napisze wprost:rowniez jestem laikiem jesli chodzi o gitare.zagram pare kawalkow i kilka intro nawet krotkie solowki(oczywiscie wolniejsze tempo :D ) i tu moja prosba.:mozecie opisac w prosty sposob po kolei czego i jak sie mniej wiecej oczywiscie uczyc(kazdy indywidualnie wie co mu pasuje a co nie).np
1.chwyty gitarowe.
2.teoria
3.cwiczenia itp itp(to oczywiscie tylko przyklad :)
chodzi mi o to ze chce grac rocka troche bluesa i "lekkiego"metalu.od kilku tygodni szukam materialow dotyczacych nauki ale jedni polecaja to inni owo i skad wiedziec czy skala C dur to c,d,e,f,g,a,h,c czy c,c#,d,d#,e,f,f#,g,g#,a,b,h,c ?i jak uczyc sie zapisu nutowego oraz prawidlowego jego czytania?pozdrawiam i dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi

Awatar użytkownika
jaqb123

Post autor: jaqb123 » 03 lip 2013, 19:16

W internecie jest darmowych kursów gitarowych od groma. Wybierz jeden i go ukończ bez korzystania z innych. Ewentualnie kup jakiś papierowy (IMO lepszy). Ze swojej strony mogę polecić "ABC gitary" Powróźniaka.

Ja najpierw uczyłem się akordów, potem łatwe utwory, takie jak "For Whom The Bell Tolls", czy "Smoke on the Water" (oczywiście razem w interludami, czy solówkami). Z tym, że teorię miałem przyswojoną w stopniu zadowalającym ze szkoły muzycznej.

bodzillaintruz

Post autor: bodzillaintruz » 03 lip 2013, 22:50

jaqb123 pisze:W internecie jest darmowych kursów gitarowych od groma. Wybierz jeden i go ukończ bez korzystania z innych. Ewentualnie kup jakiś papierowy (IMO lepszy). Ze swojej strony mogę polecić "ABC gitary" Powróźniaka.

Ja najpierw uczyłem się akordów, potem łatwe utwory, takie jak "For Whom The Bell Tolls", czy "Smoke on the Water" (oczywiście razem w interludami, czy solówkami). Z tym, że teorię miałem przyswojoną w stopniu zadowalającym ze szkoły muzycznej.
no wlasnie teorie miales ja niestety dopiero sie jej ucze.ale potrafie co nieco zagrac.dzemu kilka kawalkow,dzis cwiczylem hotel of california eaglesow cos tam perfectu i lady pank.intro nothing else matters.ale chce wiedziec co i jak gram.stad moje poprzednie pytanie.dzieki za odpowiedz.bede sie uczyl ile wlezie.dzis tak dlugo maltretowalem gitare az [palce odmowily posluszenstwa i bol byl nie do zniesienia :D ,nie zartuje.nawet jednego dzwieku nie moglem docisnac na gryfie tak mnie naparzaly opuszki :D ale wiem ze to minie i juz czuje jak skora twardnieje na opuszkach palcow.

Awatar użytkownika
jaqb123

Post autor: jaqb123 » 04 lip 2013, 12:43

Graj tak długo, aż się nie zrobią bąble na palcach ;)
A tak całkiem serio, to teorii spokojnie możesz nauczyć się z kursów internetowych, czy papierowych. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, to czytaj to jeszcze raz. Duża część artykułów o teorii jest ciężka do zrozumienia.

A tak off-topując: klasyk, akustyk, czy elektryk?

jamabtup

Post autor: jamabtup » 04 lip 2013, 13:35

Uważam, że najważniejsza jest nie sama ilość, a regularność ćwiczeń, jeśli już technicznie mamy podejść do tematu. Pamiętam, że na początku ćwiczyłem średnio po 3 godziny dziennie, potem dochodziły jeszcze próby w zespole, które w zasadzie najbardziej mnie rozwinęły. Dały nieporównanie więcej niż 'suche' ogrywanie gryfu. Teraz nie skupiam się na technice w ogóle praktycznie, podchodzę do tego minimalistycznie. Za to dużo więcej zwracam uwagę na to, żeby rozumieć muzykę i ją czuć. Uważam, że tego rodzaju 'trening', a raczej poświęcenie czasu na tego typu rzeczy rozwiną znacznie w lepszym kierunku niż suche ogrywanie gryfu.

Nie wiem czy da się jednoznacznie stwierdzić ile ćwiczyć godzin. To indywidualne. Możesz grać 23 godziny na dobę i mieć z tego frajdę, być szczęśliwym, nie mieć rozwalonych palców i nie złapać kontuzji, a możesz grać godzinę i da ci to jeszcze więcej. Więc ja się ograniczam do tego, żeby być regularnym i iść własnym tempem (o ile daje ono radość i pewne efekty).

bodzillaintruz

Post autor: bodzillaintruz » 04 lip 2013, 21:47

elektryk ibanez s420 plus laney cub 12r.no mi gra sprawia ogromna przyjemnosc.kilka godzin dziennie do momentu az palce faktycznie tak naparzaja ze hej!wiem ze tylko w taki sposob przyzwyczaje je do strun wiec.... heja gardeja! :grin: a na powaznie to naprawde myslicie ze teorii mozna sie z neta lub ksiazek wyuczyc?jesli faktycznie czegos nie zrozumiem to tutaj wrzuce temat ok?pomozecie?chodzi mi tez o to na ile potrzebna jest wiedza o tych calych zapisach nutowych?wiem ze sa taby ale tam nie ma ani tempa tylko gdzie paluchy pchac na gryf.wiec?napewno cwiczac zapisy nutowe czegos pozytecznego mnie to nauczy.tak?

ODPOWIEDZ