Gitarowe Wyzwania - szkoła DVD Krzysztofa Błasia

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
pietrek2004
Doradca
Doradca

Re: Gitarowe Wyzwania - szkoła DVD Krzysztofa Błasia

Post autor: pietrek2004 » 28 sie 2012, 23:38

Ra pisze:Więc proszę cię oświeć mnie o nieomylny wielki znawco tematu. Albo się już nie wypowiadaj, bo prosisz się o ośmieszenie.
Jeśli jeszcze mogę się wypowiedzieć, ośmieszając się , masz rację, muzykę tworzy się poprzez przyciskanie odpowiednich miejsc w instrumencie muzycznym w określonym czasie. :wink:

rusi
Zasłużony

Post autor: rusi » 29 sie 2012, 0:06

Kolego Ra:

Nie wyważaj otwartych drzwi. Ujmę rzecz od strony działania naszego organizmu - każda rzecz, którą chcesz wykonać - głupi ruch ręką, skierowanie wzroku, zanucenie melodii, podtarcie się - decyzja o wykonaniu tej czynności jest podejmowana przez nasz mózg ułamek sekundy zanim ją wykonamy, aby mógł wysłać impulsy nerwowe do różnych partii ciała które tą czynność wykonają. Prościej ujmując - gdybyś tworzył muzykę bez głowy to nie potrafiłbyś wziąć gitary do ręki. Posty też piszesz używając głowy, szkoda tylko, że nie przemyślisz ich dokładniej. Radzę zbastować.
http://www.facebook.com/Wparkustraszy?fref=ts
http://soundcloud.com/wparkustraszy/

Ra

Post autor: Ra » 03 wrz 2012, 10:31

To raczej ty zacznij używać głowy. Gdybyś użył głowy przeczytał byś co napisałem w odpowiedzi. A napisałem, że owszem muzyka rodzi się w głowie, ale zauważyłbyś też, że pierwszy mój komentarz był mało sprecyzowany. To widać od razu. Napisałem go pod wpływem emocji, albo nie do końca przemyślałem, co chcę napisać. Ale w drugim moim komentarzu dokładnie sprecyzowałem co mam na myśli. Ten Gitarzysta się myli. Yngwee Malmsteen nawet nut nie zna. A wiadomo kim jest. Nie ma żadnego wykształcenia muzycznego. A wiadomo jakie utwory stworzył. Więc zamiast ślepo słuchać rad kolesia, którego praktycznie mało kto zna, lepiej spojrzeć na przykłady takie jak Yngwee Malmsteen czy Władysław Komendarek. Uparcie twierdzicie, że wszystko rodzi się w głowie. Przecież k... o tym napisałem. Jesteś niedorozwojem, że tego nie potrafisz przeczytać? Może zamiast pisać swoje durne wypowiedzi przeczytał byś dokładnie co napisała osoba, której wypowiedź chcesz skomentować.
Poza tym poruszyłem ważną kwestię jaką jest bezrefleksyjne, podświadome granie na gitarze. Jeżeli nie potrafisz tego zrozumieć, to może warto cofnąć się w rozwoju i zapisać się do szkoły specjalnej.

Ra

Post autor: Ra » 03 wrz 2012, 10:34

pietrek2004 pisze:
Ra pisze:Więc proszę cię oświeć mnie o nieomylny wielki znawco tematu. Albo się już nie wypowiadaj, bo prosisz się o ośmieszenie.
Jeśli jeszcze mogę się wypowiedzieć, ośmieszając się , masz rację, muzykę tworzy się poprzez przyciskanie odpowiednich miejsc w instrumencie muzycznym w określonym czasie. :wink:
Dlaczego robisz z siebie idiotę? Odpowiedziałeś na pytania, które ci zadałem? Nie. Wolałeś ku.. zatrolować. I próbujesz pokazać jak ty to nie jesteś. Odpowiedz na pytania, które ci zadałem. w przeciwnym wypadku zamknij się trollu.

Myślę, że się za bardzo rozpędziłeś. Po pierwsze proszę się zapoznać z regulaminem tego forum bo tu się nie pisze po sobie a edytuje posty. Po drugie na nabranie ogłady dam ci tydzień odpoczynku. woj74

Awatar użytkownika
przemek8118

Post autor: przemek8118 » 03 wrz 2012, 12:05

Ufff, nareszcie, woj na prezydenta. :D

Awatar użytkownika
Krzysztof Błaś
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Błaś » 03 wrz 2012, 20:03

"...bezrefleksyjne, podświadome granie na gitarze" ?? kolego, bezrefleksyjnie to można sobie pitolić w domu oglądając jednocześnie tv. Każdy zawodowy muzyk wie co chce zagrać i dlatego to gra, a nie patrzy "o jaka fajna rzecz mi wyszła jak nacisnąłem dwa razy na 5 progu i raz na 7" - przynajmniej jeśli chodzi o improwizację, bo czasem warto poeksperymentować na etapie komponowania. Przytaczasz swoich idoli jako dowód że nie trzeba niczego wiedzieć a wszystko samo wylatuje spod palców siłą podświadomości? Oni grając są bardziej świadomi dźwięków które z premedytacją wydobywają, niż Ty wiążąc sobie sznurówkę w bucie. Musisz zrozumieć, że oni doskonale wiedzą co się stanie jak nacisną dany klawisz, czy strunę na konkretnym progu. Widzę, że masz problem z odróżnieniem kwiecistej mowy dla reporterów o metafizycznym źródle tworzonych dźwięków od uczciwego, muzycznego rzemiosła i obycia z instrumentem który pozwala im te dźwięki świadomie wydobyć. Pochwal się jak działa Twoja teoria w praktyce, bo jak na razie snujesz teoretyczne dyrdymały, w które wierzysz, mimo, że wszyscy Cię przekonują że to bzdury. Proponuję trochę spuścić z tonu i wejść głębiej w muzykę i pracę z instrumentem, bo jak na razie piszesz o rzeczach, o których masz bardzo nikłe pojęcie - a z takim nastawieniem nie wygląda, żeby się miało coś zmienić w przyszłości.
Krzysztof Błaś

http://www.krzysztofblas.com

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 03 wrz 2012, 20:52

Pierwszy dzień pobytu w szkole był dla kolegi Ra chyba niezwykle stresujacy. Miejmy nadzieję, iż kolejne nauczą go odróżniać ignorancję od arogancji...

charmside

Post autor: charmside » 17 sty 2013, 12:05

Niedawno zakupiłem szkołę Pana Błasia, brnę powoli przez pierwszą płytę. Z lepszymi lub gorszymi efektami. Jak na razie jestem zadowolony, wszystko prosto i przystępnie wyjaśnione.
Z moimi postępami różnie, 15 lat temu grałem "do ogniska" proste utwory. Coś w głowie zostało z tamtych lat choć ręce już nie tak "zwinne" jak kiedyś. Moja przygoda z gitarą znów się rozpoczyna i jako, że dziś kończę 35 lat życzę sobie i Wam wytrwałości...

PS. Witam na forum, bo to mój 1wszy post.

bakingsoda

Post autor: bakingsoda » 08 lut 2017, 10:35

W ręce wpadła mi ostatnio szkółka pana Błasia i naszło mnie na refleksje na tyle mocno, że postanowiłem się zarejestrować na forum i napisać o niej kilka słów. Dzień dobry i pozdrawiam użytkowników, a także samego autora, bo widzę że się udziela w temacie i po cichu liczę, że się nawiąże jakaś dyskusja między nami.

Kurs jest naprawdę fajnie zrealizowany, przyjemne się go ogląda, wstępy do kolejnych lekcji nagrane są w ciekawym anturażu. Nagrania z klubu z udziałem innych muzyków również na plus.

Szkółka zaczyna się od absolutnie podstawowych informacji dotyczących tajników gry na gitarze, trzymania instrumentu, kostki, pracy prawej jak i lewej ręki. Do zagrania jest kilka wprawek. Następne lekcje dotyczą interwałów i budowy akordów. Te kwestie są naprawdę dobrze wyłożone. Ze skalami jest już troszkę gorzej, wszystkie zagrane są tylko w jednej pozycji, temat wydaje się być potraktowany trochę po macoszemu. Sekcja improwizacja próbuje tłumaczyć wykorzystanie skal w praktyce. Potem druga lekcja o akordach i segment "Gitara - co i jak", dotyczący zakupu, eksploatacji i konserwacji instrumentu. Te zagadnienia również przedstawione są w sposób satysfakcjonujący.

Szkółka jest reklamowana jako materiał dla absolutnie początkujących, a pierwsze rozdziały zdają się potwierdzać to założenie. Moim zdaniem jest to ogromny błąd i wielu młodych adeptów szarpania strun może tylko zniechęcić do dalszej nauki. Sekwencje wideo dotyczące skal są uzupełnione popisami instrumentalnymi autora, które mają za zadanie zademonstrowanie tego, jak skale funkcjonują w praktyce. Wszystko wygląda bardzo spektakularnie, ale dla potencjalnego ucznia chyba tak naprawdę niewiele wnosi. Świetnie byłoby, jeżeli autor zagrałby kilka fraz i je omówił. Niby mamy tego zalążek w sekcji "Improwizacja", uczeń niby dostaje we wcześniejszych rozdziałach narzędzia w postaci schematów rytmicznych, ale dla kogoś kto dopiero kupił sobie kto dopiero kupił sobie pierwszy instrument to może zniechęcać i być skokiem na zbyt głęboką wodę. Wszystko rozgrywa się tak naprawdę na gruncie teoretycznym, nie ma kompletnie ćwiczeń w których uczeń grałby muzykę, nie ma tutaj niczego ekscytującego dla absolutnego laika jest za sporo "pajączków" i skomplikowanej dla nowicjusza nomenklatury. Autor twierdzi, że muzyka powinna pochodzić z głowy. W głowie można owszem mieć wiedzę, a w palcach sprawność, muzyka natomiast powinna moim zdaniem pochodzić z duszy. I tej duszy i pasji, którą kogoś początkującego warto byłoby zarazić w tym materiale brakuje.

Natomiast dla osoby już trochę na gitarze grającej, zainteresowanej teorią i chcącą wymiatać jak pan Błaś - polecam. Warto w takim przypadku uzupełnić sobie wiedzę dotyczącą skal i akordów informacjami dotyczącymi systemu CAGED i superpozycjami, bo torchę ułatwia to potem zastosowanie danych przekazanych przez autora w praktyce.

alankar

Post autor: alankar » 06 mar 2019, 16:04

:juppi: :juppi:

zorkim

Post autor: zorkim » 14 maja 2019, 11:13

:phones: :phones: :phones:

ODPOWIEDZ