Od czego zależy kolejność pozycji pentatoniki?

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
ODPOWIEDZ
Mecoy

Od czego zależy kolejność pozycji pentatoniki?

Post autor: Mecoy » 15 kwie 2019, 13:14

Zaczne od tego że jestem nowy w teorii i gram od kilku miesięcy.
zaczełem uczyć się pentatoniki zawuażyłem że do każdego dźwięku kolejność superpozycji idzie w innej kolejności czy to od czegoś zależy czy po prostu musze nauczyć się kolejności pozycji do każdego dźwięku na gryfie?

michel51
Doradca
Doradca

Re: Od czego zależy kolejność pozycji pentatoniki?

Post autor: michel51 » 15 kwie 2019, 20:54

Tu masz na przykładzie pentatoniki a-moll : http://alegitara.pl/improwizacja-na-gitarze .
Taką pentatonikę można zagrać od dowolnego jej dźwięku i w górę i w dół , to właśnie urozmaicenie , że pentatoniki i molowe i durowe mają
naprawdę dużo możliwości . Pięć superpozycji po opanowaniu pozwala na swobodne granie danej pentatoniki w obszarze całego gryfu .
I tak zostaje się szrederem . Jeszcze lepiej opanować nie penta ale całe skale i moll i dur , o i cała tajemnica sprawnego grania , tylko trochę pracy trzeba w to włożyć :wink: . Cóś jeszcze ? Kolejność zależy od grającego oczywiście i pozwala na uzyskanie innych efektów w zależności gdzie zaczynamy , gdzie kończymy itd. Latać po całym gryfie oczywiście można ale nie zawsze oznacza to bycie mistrzem . Umiar i melodia a nie nadmiar dźwięków w bezładzie po tym poznaje się mistrza nie po szybkości .

ODPOWIEDZ