Skale

Dział teoretyczny, dyskusje o teorii muzyki oraz o ćwiczeniach.
mat2224
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2017, 11:28

Re: Skale

Post autor: mat2224 » 07 lip 2017, 23:09

Może mnie ktoś oświecić lub utwierdzić w przekonaniu. Mam tonację C-Dur i chciałbym sobie z tego uzyskać skalę C dorycką, czyli biorę najprościej schemat półtonów czyli 2122212. Wówczas wychodzi mi taki twór: C D D# F G A A# C? Na bank jest tu myk, lecz niestety nie wiem jaki :)

michel51
Doradca
Doradca
Posty: 4707
Rejestracja: 21 gru 2008, 18:33
Lokalizacja: z warszawy

Re: Skale

Post autor: michel51 » 08 lip 2017, 18:21

C dorycka jest taka : C , D , Eb , F , G , A i Bb . Jaki znowu ,,myk'' ? Tu nie ma żadnej wiedzy tajemnej . Jak grasz gamę naturalną czyli C-dur to jak grasz ją ale od drugiego dźwięki czyli od D to jest właśnie skala dorycka . Czyli jedna ze skal modalnych . Jak teraz zagrasz te same odległości między dźwiękami ale od dźwięku C to masz C dorycką a jak od dźwięku A czy E to masz A czy też E dorycką . Następstwo po sobie dźwięków to jest ten ,,myk'' jak myślę . Wszystkie skale modalne od C to te same dźwięki , przecież . Tyle że kolejność ich grania i akcentowania może być różna i od tego zależy jak je słyszymy stąd i różne nazwy dla tych samych dźwięków ale granych od innego dźwięku początkowego , prymy .
Jeżeli chodzi o zapis przykluczowy czyli czy dany dźwięk podwyższamy czy też obniżamy to sam nad tym pomyśl .

mat2224
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2017, 11:28

Re: Skale

Post autor: mat2224 » 09 lip 2017, 13:28

michel51 pisze:C dorycka jest taka : C , D , Eb , F , G , A i Bb . Jaki znowu ,,myk'' ? Tu nie ma żadnej wiedzy tajemnej . Jak grasz gamę naturalną czyli C-dur to jak grasz ją ale od drugiego dźwięki czyli od D to jest właśnie skala dorycka . Czyli jedna ze skal modalnych . Jak teraz zagrasz te same odległości między dźwiękami ale od dźwięku C to masz C dorycką a jak od dźwięku A czy E to masz A czy też E dorycką . Następstwo po sobie dźwięków to jest ten ,,myk'' jak myślę . Wszystkie skale modalne od C to te same dźwięki , przecież . Tyle że kolejność ich grania i akcentowania może być różna i od tego zależy jak je słyszymy stąd i różne nazwy dla tych samych dźwięków ale granych od innego dźwięku początkowego , prymy .
Jeżeli chodzi o zapis przykluczowy czyli czy dany dźwięk podwyższamy czy też obniżamy to sam nad tym pomyśl .
Thx za odpowiedź i utwierdzenie w przekonaniu. Zadałem to pytanie, dlatego, że korzystam z aplikacji Fretboard Master i tam dla skali C doryckiej był zapis C, D, bE, F, G, A i B, co mnie trochę zmyliło.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość