Nowy Tokai

ODPOWIEDZ
lespaulsound

Nowy Tokai

Post autor: lespaulsound » 02 lut 2016, 19:44

Czołem!
Czy ktoś z was miał styczność z nowymi gitarami Tokai (japońska produkcja) i chciałby podzielić się opiniami i spostrzeżeniami ?
Chodzi mi w szczególności o kopie Les Pauli. Czy w okolicach 3k warto, czy lepiej szukać innych japońskich kopii, ale z lat 70/80 ?
Dzięki za odpowiedź!

kedar

Re: Nowy Tokai

Post autor: kedar » 02 lut 2016, 20:36

Tokaje to swietne gitary.. wiadomo im starsza tym lepsza.. jak cie stac na lata 70 to bierz. Ogrywalem raz tojaja stratopodobnego.. pieknie gadal!! I chyba byl z lat 90 jakos tak. Wiec warto. Wali na leb sqajery i tanie fendery;)

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 02 lut 2016, 21:13

Nowe Tokai-e w okolicach do 3k to chyba już raczej produkcja Made in China (ewentualnie sprzed kilku lat - Korea). Nie twierdzę, że złe, ale tej japońskiej legendy jakoś tu nie widzę.

lespaulsound

Post autor: lespaulsound » 02 lut 2016, 21:40

Z tego co mi wiadomo to nowe Tokaie (konkretne modele) są produkowane dalej w Japonii, więc zastanawiam się w czym może być różnica w porównaniu ze starszymi ? U Japończyków jakoś wykonania zawsze stoi na wysokim poziomie, może materiały jakieś inne ? Słyszałem opinie, że nowe to beeeee i dlatego chciałbym poznać opinię kogoś kto grał na nowszych i starszych produkcjach

thomsson19

Post autor: thomsson19 » 14 mar 2016, 17:30

A jesli chodzi o Tokai'e z lat ok. 80'? Ma ktos doswiadczenie w temacie?

Mam na oku Silverstara 84', Goldstara 83', i Springy sound 79'

Oczywiscie mowa o stratach..
Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

polo1957

Post autor: polo1957 » 15 mar 2016, 15:20

Kupiłem 2 tygodnie temu strata i LP. Bajeczka. Polecam. Kupiłem w EDO Studio. Idę teraz do domu. Może później coś więcej dodam. 5 lat gwarancji.

Awatar użytkownika
Kenny

Post autor: Kenny » 14 gru 2016, 21:19

Pozwolę sobie odkopać temat, bo w sumie zabrakło tu konkretów a potomnym może pomóc.

Mam Tokai LoveRock LS-85 z 2009r, produkowany w Japonii. Ogólnie to w tej chwili Tokai produkuje się właśnie tam albo w Chinach / Korei, jednak chińskie i koreańskie modele są zbliżone cenowo do innych chińczyków, czyli Epi, Vintage itd. O nich nic więcej nie napiszę bo nie wiem.

Jeśli chodzi o oznaczenie modelu, to ma ono spore znaczenie w połączeniu z rocznikiem. Pojawiła się teoria, że dodając "0" na końcu numerka otrzymamy mniej więcej równowartość ceny tej gitary w USD w czasie jej wyprodukowania. I z tego co zauważyłem, ta prawidłowość mniej więcej się sprawdza ;) Być może ktoś to kiedyś zapodał dla żartu, ale warto mieć to z tyłu głowy ;)

Natomiast co do samej gitary, jej pierwszy właściciel dał za nową 3400zł (co też potwierdza w/w teorię). Moim zdaniem wiosło rewelacyjne i pozwoli mi bez kompleksów dotrwać do półki jaką jest Gibson LP, prawdopodobnie nie pozbywając się już Tokaia. Dużych różnic zresztą nie zauważam. Kolega z zespołu ma tych Giboli trochę, z różnych roczników, jedne lepsze, drugie gorsze, jednak największą różnicą jest tak naprawdę waga - aby uzyskać sustain i potężne brzmienie Gibola, Tokai musiał zastosować cięższe drewno, co trochę czuć. Ale bez przesady - drobny ze mnie człek i godzinę gigu na luzie wytrzymuję, to i każdy wytrzyma. Kwestia dobrego (szerokiego!) paska. Nie wyobrażam sobie jakim trzeba być geekiem by na ślepo rozpoznać ze 100% pewnością Gibola i Tokai. Różnicą będą głównie przetworniki.

Przetworniki zresztą akurat postanowiłem dość szybko wymienić, bo fabryczne dawały nieco zbyt niski sygnał jak na moje potrzeby. Wybór padł na set SH-6 i tym samym nie widzę już możliwości ani potrzeby dalszej poprawy brzmienia. Przy okazji montażu przekonałem się też o kolejnym aspekcie: jakość wykonania. W chińskich gitarach na pewno takiej jakości wykończenia nie uświadczymy. Elektryka w gitarze polutowana mega schludnie i starannie, a potencjometry były duże i każdy z oznaczeniem "made in Japan". Także łączenie gryfu z korpusem pod pickupem zupełnie inne niż chińskie, najprawdopodobniej odpowiadające właśnie Gibsonom. Jako ciekawostkę dodam, że z tego co wyczytałem, to w japońskich egzemplarzach (a przynajmniej jeszcze w moim) siodełka dalej robi się z kości, choć nie wiem jak to się ma do europejskich przepisów. Nie wygląda to na pewno na plastik. Fajnym dodatkiem jest też montaż potencjometrów z zewnętrzną wskazówką, która pokazuje nam na jaką wartość nasz potek jest aktualnie nastawiony. Przydatne ;)

Jedyne co, to na początku miałem problemy ze strojeniem, już miałem wymieniać klucze itd. - nie trzeba, ratunkiem okazała się wymiana strun i dosypanie grafitu w szczeliny siodełka. Nie wiem co bardziej, ale teraz, przy zachowaniu stałych warunków, naprawdę stroi jak należy.

Żeby nie było: przemieliłem już całkiem sporo gitar, a poza Tokai mam też np. Vintage V100, również z wymienionymi pickupami. Vintage zacne wiosło, jednak do Tokai ma przepaść, choć przed jego ograniem wydawało mi się, że to i tak naprawdę świetne wiosło. Nie miałem takiego wrażenia w porównaniu Tokai - Gibson.

Przy zakupie japończyków warto zwrócić uwagę na budowę gitary. ja swojego Tokai kupiłem ostatecznie za 2600, natomiast za tę cenę większość starszych Japsów to LP z przykręcanym gryfem. Mam wrażenie, że ceny tych antyków u dealerów strasznie poszły w górę, często niewspółmiernie z jakością, więc patrzcie uważnie na każdy szczegół, bo może się okazać, że niejedna tańsza gitara byłaby jednak lepszym rozwiązaniem ;)
Pozdrawiam,
Kenny

kowel

Post autor: kowel » 07 lut 2018, 12:09

Ciekawy temat

dhybo

Post autor: dhybo » 07 lut 2018, 20:39

Ciekawy temat

ODPOWIEDZ