Semi-hollow/ hollow body za 2,5 tys czy droższy?

ODPOWIEDZ
DżejmsBond

Semi-hollow/ hollow body za 2,5 tys czy droższy?

Post autor: DżejmsBond » 02 sty 2015, 20:51

Od jakiegoś czasu bardzo ciągnie mnie do bluesa i jazzu i coraz bardziej podobają mi się gitar typu semi hollow.
Nigdy co prawda nie maiłem takiej w ręce, ale sklepy muzyczne nie gryzą i coś na pewno tam będzie stało.

Używane gitary tego typu występują dość rzadko. Z nowych w Polandii można znaleźć głównie Epi z czego większość jest chińska. Co prawda ludzie na nie nie narzekają, ale mam uraz do chińszczyzny. Tu właśnie chciałbym się was poradzić.

Czy są jakieś gitary do 2,5 tysiąca, które bez wstydu można zabrać do studia i liczyć na dobry efekt?

Czy może lepiej dać za gitarę 4,5 tysiąca i kupić Gibsona Midtown Custom, albo wymarzonego Guilda?

Jest dla mnie jasnym że cena bierze się z jakości, ale chcę wydać możliwie niewiele a nie wiem na jaki pułap cenowy zwracać uwagę.
Brzmienie z łapy ma być nie z efektu

chemiorro

Re: Semi-hollow/ hollow body za 2,5 tys czy droższy?

Post autor: chemiorro » 02 sty 2015, 22:27

Epi Broadway to jedyna gitarka tej firmy, która się nadaje(to tylko moja opinia). I to na prawdę się nadaje. Obczaj sobie Hofnery(np. Hofner HCT-J 17-NC; akurat ta jest w promocji w Gdyni). Super gitarka. Są jeszcze ciekawe Hagstromy. Natomiast jeśli marzysz o Guildzie to zrób to. Będziesz wiedział jak to jest mieć Guilda. Tu znajdziesz sporo info: jazzguitar.be. Poczytaj sobie o Benedetto, Gibsonach(L5, L7 itd, ES175, 335) i wielu innych mało popularnych w metalowym świecie opcjach. Pozdro!

-- 02 sty 2015 23:28 --

P.S. polecam jeszcze dobrać dobry wzmacniacz. W graniu na cleanie to bardzo ważny element. Powodzenia!

Krishna

Post autor: Krishna » 02 sty 2015, 23:31

ja bardzo polecam wyroby Ibaneza. Sam mam Ibaneza AS73 (chińskiego), który jest absolutnie genialny i żaden epiphone go nie przebił do 2000 zł z kawałem. Warto im się przyjrzeć. Mówi się, że produkcja chińska jest słaba, ale to stereotyp. Na allegro wisi kilka Fenderów Thinline, które są przeważnie całkiem fajne.

DżejmsBond

Post autor: DżejmsBond » 03 sty 2015, 0:30

Jeżeli chodzi o wzmacniacz to akurat mam nienajgorszy sprzęt
Laney VC30 212 a na próbach używam Marshalla JMP z paczką Orange. Stare jak świat ale brzmi ładnie.

No właśnie wiele dobrego słyszałem o Ibanezach AS i na pewno je ogram pomimo, że Chiny odstraszają.

Hagstromy też Chiny prawda?

Yuan

Post autor: Yuan » 03 sty 2015, 1:27

Też nie tak dawno temu długo szukałem instrumentu tego typu i ostatecznie padło na Ibaneza AS153 za 3200zł ;). Pisałem to wszystko wiele razy, ale cóż... napiszę jeszcze raz :P

W zasadzie nie ma wielkiego wyboru w tym pułapie cenowym. Jest Epi Broadway/Sheraton + wymiana pickupów na jakieś "markowe" - niezły deal myślę, ale trochę kombinowania, którego chciałem uniknąć. Ogrywałem trochę gitar przed kupnem: Hofner Verythin, Hagstrom Viking, Epi Sheraton, Epi Joe Pass, Ibanezy AF75/81/85, Midtown Custom... Z tych wszystkich najbardziej leżał mi Joe Pass, bardzo fajna gitarka, ale tylko do czasu gdy wziąłem do ręki Ibaneza AM93 i AS153. Wybrałem AS153 bo mi się szalenie podobał i zależało mi na rozłączaniu cewek, ale AM93 był również niesamowicie wygodną i w zasadzie tak samo świetnie brzmiącą gitarką jak AS153 (bo też te same pick up'y).

Co do bezpośrednich porównań:
AS'ki są dość jasne, Sheraton ma znacznie ciemniejsze brzmienie co mi osobiście nie odpowiadało ale co kto woli, trzeba ograć.
Midtown Custom był ZNACZNIE gorzej wykonany, droższy a brzmienie mnie niczym nie powaliło.

No i wracając do mojego wyboru. AS93/153 są absolutnie doskonale wykonane (widać chińczycy z czasem dorobili się dobrych lutników), pięknie brzmiące i świetnie wyglądają (subiektywna opinia :P) Na twoim miejscu bez zastanowienia brałbym nowego AS93 albo AM93 (koniecznie zadbaj o to, żeby był z nowej serii z pick up'ami Super 58') zależnie od preferencji wielkości gitary. Ewentualnie możesz polować na używanego AS103 - to w zasadzie starszy brat AS153, ale przygotuj się na półroczne poszukiwania, wg mnie średnio sensowne.

PS. A jak chcesz guilda to kup guilda po co się rozdrabniać :P
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

DżejmsBond

Post autor: DżejmsBond » 03 sty 2015, 10:17

Yuan czytałem Twoje posty, i podoba mi się pomysł z Ibanezami pomimo chińskiego pochodzenia. Przynajmniej nie ma problemu z ograniem. Guilda nie znajdę w Krk raczej nigdzie a dać prawie 5 tys za gitarę i jej wcześniej nie dotknąć jest trochę przerażające.

Apropos Guild to firma amerykańska, ale gdzie produkują? W USA czy w skośnych krajach?

Krishna

Post autor: Krishna » 03 sty 2015, 13:35

rzuć okiem tutaj, bo mają "wyprzedaż"

http://restauracja-gitar.pl/gitary/

Yuan

Post autor: Yuan » 03 sty 2015, 14:45

Musiałbyś popytać na forach/grupach FB, zapewne ktoś w Krk ma Guild'a Starfire, może za "flaszkę" by Ci dał ograć ;). Dla samego prestiżu firmy kupować gitarę w ciemno to taki średni pomysł... Chociaż nie powiem, mnie też ciągnęło do Peerless'ów jak kupowałem, ale jednak rozsądek wygrał i wziąłem ibaneza ;). Teraz Peerlessy zdrożały prawie dwukrotnie, więc chyba już mi się nie trafi :P.

Co prawda słuchanie w internecie nie jest dobrym wyznacznikiem, ale tu masz:
Starfire: https://www.youtube.com/watch?v=0Gdq6CuSI4I
AS103: https://www.youtube.com/watch?v=ZsLa4t5ZSbQ, https://www.youtube.com/watch?v=xbDi7iKWjNg

Na tym samym sprzęcie i tego samego gościa ;)
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

Krishna

Post autor: Krishna » 03 sty 2015, 15:11

ten AS103 jest tak piękny w tym wykończeniu, że nie mogę. Uwielbiam. Ubóstwiam. Aż szkoda, że brak pieniędzy.

ODPOWIEDZ