Gitara elektryczna jazz/rock/funky 3000-3500

Miczi

Gitara elektryczna jazz/rock/funky 3000-3500

Post autor: Miczi » 31 mar 2014, 18:25

Budżet: 3000 - 3500 zł
Jak długo gram: ok. 8 lat
Co chcę grać: jazz/rock/funky/blues
Czy gitara ma być nowa: raczej preferuję używkę
Chcę kupować przez Internet: tylko z wcześniejszym ograniem
Posiadany wzmacniacz: Marshall VS8080 (do wymiany zaraz po kupnie gitary)[/b]
Dodatkowe preferencje: podstrunica palisander, bądź inne ciemno brzmiące drewno, układ SSS ew. HSS

Witam :)
poszukuję nowego wiosła, i zastanawiam się, w jakich rejonach dalej go szukać. Moja znajomość sprzętu jest raczej słaba, podane preferencje wysnute na podstawie ogrania kilku/nastu gitar w sklepie (m.in. kilka niższych modeli amerykańskich stratów ) i póki co najbliżej mojego brzmienia był fender telecaster vintage 62' , jednak ciągle miał za dużo góry. Szukam porady nawet niekoniecznie w sprawie konkretnych egzemplarzy, ale powiedzmy, rejonów sprzętowych, wśród których mógłbym szukać (szczególnie rynek gitar używanych jest dość obszerny, a wszystkich gitar nie jestem w stanie sprawdzić, zresztą chciałbym tą kwestią rozwiązać w miarę szybko). Będę wdzięczny za każdą sugestię. :)

Gibolę?

Re: Gitara elektryczna jazz/rock/funky 3000-3500

Post autor: Gibolę? » 31 mar 2014, 19:54

Z doświadczenia wiem , że jeśli przetwornik daje za dużo góry , to należy skręcić potencjometr "tone" , ale mogę się mylić :wink: A jeśli szukasz na wpół jazzujących dźwięków , to fender (jeśli już zostajemy przy tej marce) ma w ofercie kilka ciekawych instrumentów semi hollow , więc warto się rozglądnąć.

Jeśli tele jest za jaskrawe , to może poszukaj czegoś z innego drewna , niekoniecznie fenderowski olcha/jesion.
Mahoń to bardziej tłuste i miękkie brzmienie , a wysokie częstotliwości pozostają czytelne , szczególnie przy drążonym mahoniowym korpusie. Polecam gibsona sg standard z pupami P-90 , albo semi hollow gibsona midtown custom (z jazzujących) , ewentalnie PRS , bo to też marka godna polecenia , jeśli mowa o mahoniu.

Można też rozglądnąć się za MusicManem/Sterling , w porównaniu do mahoniowego gibsona , taki MM jest wygodniejszy , ma sporą paletę barw , a i na wykończeniu się nie zawiedziesz , brzmienie jest kwestią gustu , ale wiadomo , że wygodne , strojące i bezawaryjne wiosło zachęca do gry bardziej , niż jakikolwiek świecący napis na główce :wink: więc polecam sprawdzić wszelkie MM , bo możesz się miło zaskoczyć.
Oczywiście warto też popatrzeć na ofertę mniejszych manufaktur , jednak dostać "na ogranie" znowuż będzie ciężej.

Kupujesz wiosło za trochę kaski , poczytaj poradniki kupna gitar , pogrzeb w necie i weź pod uwagę wszystkie cechy instrumentu , a nie tylko "za jasne brzmienie/podstrunnica palisander"

Yuan

Post autor: Yuan » 31 mar 2014, 20:10

Dokładnie do tego samego rodzaju muzyki i w tej samej cenie po długich poszukiwaniach kupiłem ostatnio Ibaneza AS153 ;). Oczywiście nie każdemu semi-hollow odpowiada, ale na pewno jest to gitara warta sprawdzenia ;). Nie ma typowo jazz'owego dźwięku, jest trochę jaśniejsza, ale przy skręconym tone brzmi naprawdę świetnie w jazz'owych klimatach. Co do funk'y Dodatkowy przełącznik pozwala rozłączyć humbucker'a przy gryfie i zrobić z niego singla, albo połączyć go równolegle (robiąc z niego 2 single) co bardzo fajnie się sprawdza w około-funkowych klimatach i części rock'a. Dzisiaj grałem z zespołem klimaty rock'owe i też dawało radę bez problemu z feedbackiem czy czymś takim ;). Dodatkowo świetnie brzmią na niej partie akustyczne, jakbyś czasem miał ochotę coś takiego zagrać ;).
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

Gibolę?

Post autor: Gibolę? » 31 mar 2014, 21:00

Jak już jesteśmy przy semi hollow , to moim zdaniem midtown custom bardziej mu podejdzie w około rockowych klimatach.

Od razu dodam że tylko przypuszczam , nie jest to , broń boże , wniosek potwierdzony doświadczalnie.
Na ibanezie nie grałem i nie przeczę , że jest bardziej uniwersalny od gibsona , nie przeczę też , że jest lepiej wykonany od gibsona , bo i tu bym się nie zdziwił. Ale grałem na midtown custom ze stockowymi burstbucker'ami. Do jazzu i do rockowej muzy sprawdza się bardzo fajnie . Dobra okazja , bo na allegro za 3,5 prawie nówka stoi , to też zasugerowałem i warto się zastanowić.

Yuan

Post autor: Yuan » 31 mar 2014, 21:15

Porównywałem bezpośrednio i wygrał u mnie zdecydowanie Ibanez, ale to akurat kwestia gustu na pewno i trzeba to ograć ;).

Tyle, że kolega chce single, więc pewnie bardziej by mu podszedł Thinline Telecaster ;)

Gibolę?

Post autor: Gibolę? » 31 mar 2014, 21:45

Yuan pisze:Porównywałem bezpośrednio i wygrał u mnie zdecydowanie Ibanez.
Jakoś bardzo mnie to nie dziwi , bo midtown którego macałem w sklepie perfekcyjny pod względem wykonania nie był , ale przypadło mi do gustu połączenie semi hollow i burstbuckera , które fajnie współgra zarówno w lekkiej , jak i w mocniejszej muzie , a że oferta na allegro za używkę bardzo w porządku , to też będę się upierał przy swojej propozycji :lol:

Co do Thinline to mam 72tele , zapłaciłem za niego połowę wartości sklepowej , bo tyle wiosło jest warte. Cena detaliczna w polsce wymiata , na prawdę grubo wymiata :lol: Instrument nowy jest warty najwyżej 60% ceny sklepowej i z całą pewnością powiem , że w budżecie kolegi można mieć dużo dużo lepiej niż przykładowy thinline 72.
Nie ma co brać MiM , jeśli budżet jest przyzwoity , a jeśli kolegę stać na american deluxa (bo to chyba kolejny thinline , po meksyku) to pozazdrościć :wink: oczywiście można też kupić thinlina innej manufaktury.

tak sobie myślę....
W zasadzie to koledze mus znaleźć wiosło z drewna o umiarkowanym ataku typu olchowy tele , żeby grało punktowo i czytelnie , ale jednocześnie miękko i ciepło. Nie będzie to łatwe (chociaż wspomniany przez Yuan'a thinline by się sprawdził) , ale jeśli preferencje kolegi są kiepsko sprecyzowane , to dobrze , żeby wiosło było uniwersalne jak MusicMan.
Jeśli to pierwszy przyzwoity instrument założyciela tematu , to może jednak zrezygnować z tak "typowej" konstrukcji jak semi hollow i dać chłopu poszaleć na solid body , a później jak już będzie wiedział czego dokładnie oczekuje od gitary , to niech wykorzysta zdobyty wówczas bagaż doświadczeń i kupi określony instrument , do określonego projektu/muzy.

Miczi

Post autor: Miczi » 01 kwie 2014, 10:26

Dzięki za wszystkie sugestie, mam już trochę więcej tematów do przemyśleń :) (oczywiście jeśli ktoś jeszcze byłby skory do pomocy, bardzo chętnie przeczytam) i chciałbym się odnieść do kilku spraw, gwoli ścisłości.
Z doświadczenia wiem , że jeśli przetwornik daje za dużo góry , to należy skręcić potencjometr "tone" , ale mogę się mylić :wink:
A, to po to jest ten drugi potencjometr ! :wink:
Kupujesz wiosło za trochę kaski , poczytaj poradniki kupna gitar , pogrzeb w necie i weź pod uwagę wszystkie cechy instrumentu , a nie tylko "za jasne brzmienie/podstrunnica palisander"
Znalazłem w internecie książkę Andrzeja Góralskiego o gitarach elektrycznych i zaczynam ją czytać. Do niczego konkretnie dotyczącego kupna gitary, poza poradnikami dla totalnie początkujących nie dotarłem. Sugestie ?
Dokładnie do tego samego rodzaju muzyki i w tej samej cenie po długich poszukiwaniach kupiłem ostatnio Ibaneza AS153
Jest on w rejonie moich zainteresowań, czekam tylko aż dotrze do tutejszego sklepu i na pewno dokładnie się mu przyjrzę. :)
a później jak już będzie wiedział czego dokładnie oczekuje od gitary , to niech wykorzysta zdobyty wówczas bagaż doświadczeń i kupi określony instrument , do określonego projektu/muzy.
Kwestia jest taka, że ja właśnie szukam gitary uniwersalnej, nie z powodu niezdecydowania. Jak już się rzekło gram parę lat, przez większość tego czasu poruszam się po różnych stylach i nie mam zamiaru tego "precyzować". Wiem też, że na drugą gitarę prędko mnie raczej stać nie będzIe, więc chciałbym żeby moje kolejne wiosło sprawdzało się, mniej bądź bardziej, we wszystkim. :)

Yuan

Post autor: Yuan » 01 kwie 2014, 17:17

Oczywisty wybór to jeszcze strat SSH ;). Na allegro ostatnio wisiał American Standard za 3300, ale nawet koło 3000 można czasem dorwać. Do funk'y idealne, do rock'a się nada, a i jazz na stracie brzmi całkiem fajnie (choć może bardziej w stronę fusion, niż "klasycznego" jazzu) :). Jeśli grałeś na Special'u albo Highway One to możesz też dać szanse wyższej serii ;).

TC12

Post autor: TC12 » 01 kwie 2014, 21:48

Polecam jeszcze obejrzeć ten filmik:
http://youtu.be/YLrFrBKDkzY
Co prawda to Rob i Lee testują nowe wersje delux ale daje to jakiś pogląd co tego typu gitar.

Gibolę?

Post autor: Gibolę? » 01 kwie 2014, 22:15

Miczi pisze: Znalazłem w internecie książkę Andrzeja Góralskiego o gitarach elektrycznych i zaczynam ją czytać. Do niczego konkretnie dotyczącego kupna gitary, poza poradnikami dla totalnie początkujących nie dotarłem. Sugestie ?
Krzysztof Błaś na początku podręcznika "Żadnych tajemnic" porusza dość szczegółowo kwestie zakupu gitary , oraz opisuje konkretne cechy instrumentu/osprzętu etc. Może w internecie znajdziesz wersję PDF (np na chomikuj) , jeśli nie znajdziesz to mogę wrzucić skany/zdjęcia :wink:

Jeśli dobrze Ci z fenderem to posłuchaj Yuana i zostań przy stracie. Rozejrzałbym się jednak za innymi producentami strata hss , nie tylko Fender :smile: Fajnie jakby wiosło było hsh i miało rozłączane cewki , bo jazzując przyda się humb pod gryfem. Na pewno u MusicMana znajdziesz takie rozwiązanie , ale słabo orientuje się w cenach tego producenta , więc nie będę rzucał mięsem :smile:

Yuan

Post autor: Yuan » 01 kwie 2014, 22:39

MusicMan fajne wiosła, ale wątpię, że trafi używkę w okolicach 3500zł, raczej 4500-5000 trzeba liczyć ;)

Gibolę?

Post autor: Gibolę? » 01 kwie 2014, 22:55

KILK

MM z lat 80' , fajna oferta , cena wydaje się okazyjna , oczywiście przed zakupem pasowało pograć , bo nie wiadomo , czy po trasach zespołu wszystko działa jak należy , wręcz należy w to wątpić :grin:

W stratach raczej nie siedzę , więc średnio pomogę , a przy MM się nie upieram , wiem tylko że to fachowe i uniwersalne wiosła oraz jedna z niewielu Startopodonych gitar , które "znam" , więc chwalę :wink:

Miczi

Post autor: Miczi » 02 kwie 2014, 12:44

Gibolę pisze:
Miczi pisze: Znalazłem w internecie książkę Andrzeja Góralskiego o gitarach elektrycznych i zaczynam ją czytać. Do niczego konkretnie dotyczącego kupna gitary, poza poradnikami dla totalnie początkujących nie dotarłem. Sugestie ?
Krzysztof Błaś na początku podręcznika "Żadnych tajemnic" porusza dość szczegółowo kwestie zakupu gitary , oraz opisuje konkretne cechy instrumentu/osprzętu etc. Może w internecie znajdziesz wersję PDF (np na chomikuj) , jeśli nie znajdziesz to mogę wrzucić skany/zdjęcia :wink:
Niestety, nigdzie w internetach pdfa nie znalazłem. Jakbyś mógł, to podrzuć. :)

Gibolę?

Post autor: Gibolę? » 02 kwie 2014, 13:04

będę wieczorkiem to wrzucę

gor

Post autor: gor » 02 kwie 2014, 14:19

Może to kontrowersyjne podejście, ale na alledrogo można mieć ją za 45 zł z wysyłką. Jak dla mnie to książka warta tych pieniędzy.

ODPOWIEDZ