Semi hollow 3000-4000 TYLKO DO JAZZU

Okset

Semi hollow 3000-4000 TYLKO DO JAZZU

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 0:40

Budżet: 3000-4000
Co chcę grać: JAZZ
Czy gitara ma być nowa: raczej tak
Chcę kupować przez Internet: wolałbym nie
Posiadany wzmacniacz:
Dodatkowe preferencje: Gitara tylko i wyłącznie do jazzu, do innych stylów mam inne gitary. Szukam gitary o ciemnym, ciepłym,'smooth jazzowym' brzmieniu a'la Ben Monder, Pat Metheny, Kurt Rosenwinkel itp. Jeśli ktoś zna jakieś gitary godne polecenia - proszę o info. Preferowałbym na pewno kupno gitary w Polsce, jednak na prawdę nie ma tutaj za dużego wyboru do moich preferencji(moim zdaniem nie ma żadnych takich gitar, dlatego bardzo proszę o pomoc)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2014, 1:01 przez Okset, łącznie zmieniany 1 raz.

Yuan

Re: Semi hollow 3000-4000 TYLKO DO JAZZU

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 0:54

Sam osobiście szukałem (w sumie szukam, ale to dłuższa historia...) semi-hollow do jazzu/bluesa i ze wszystkiego co ogrywałem absolutnie zachwyciły mnie ibanezy z serii AS. W twoim budżecie mieści się już AS153 (w stacjonarnym sklepie ok 3550, na Thomannie za 3400 z casem) - najwyższy model serii. Niesamowita jakość wykonania i naprawdę urzekające brzmienie. Wydaje mi się, że nie jest szczególnie ciemne, ale ma coś w sobie takiego ta gitara, że zdeklasowała wszystkie inne na których wcześniej grałem. Do tego ma dodatkowy przełącznik poszerzający gamę brzmieniową. Polecam ogranie w ramach możliwości, myślę, że nie będziesz zawiedziony :).

Za połowę ceny (~2000zł) jest też wersja AS93 - niższo-budżetowa, ale również nie było się czego przyczepić w wykonaniu, a przetworniki takie same jak w wyższej, więc brzmi bardzo podobnie, również warta zastanowienia, mimo, że znacznie poniżej budżetu ;).
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

Okset

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 1:06

Rzeczywiście bardzo biorę pod uwagę tę gitarę, dodatkowo jest promowana przez Bena Mondera, co jeszcze bardziej mnie zachęca. Nie mam jednak gdzie jej przetestować, chociaż mieszkam w Krakowie. Sklepy nie mają jej na stanie, a jak już będą ściągać to chcą mieć pewność, że się ją kupi. Zwróciłem jeszcze uwagę na gitarę Hofner Verythin Special, ale nie wiem czy to brzmienie na przetworniku przy gryfie jest zbyt bluesowe i jaskrawe dla mnie :) Dzięki za odpowiedź

-- 28 sty 2014 02:08 --

Dodam jeszcze, że zaczynam dopiero bawić się w jazz i nie wiem, czy mogę uzyskać podobne brzmienie z gitary typu hollow-body? Np. Ibanez Pm 35 - spod Pat'a Methenego.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2014, 10:58 przez Okset, łącznie zmieniany 2 razy.

Yuan

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 1:11

Grałem na jakimś Hofnerze Verythin (nie pamiętam dokładnie modelu) i akurat ta gitara mnie kompletnie od siebie odrzuciła, jakieś to wszystko było takie zamulone :/. Myślę, że jak byś się wstępnie zdecydował to każdy sklep Ci zamówi gitarkę, będziesz ją miał możliwość ogrania na miejscu, a jak Ci nie podejdzie to w zasadzie nic nie stracisz pewnie (tylko głupio tego nadużywać, no ale wiadomo, że gitary kupuje się jednak "na ucho").

Ja miałem szczęście ograć ją we Wrocławiu i w zasadzie tylko ją sobie wziąłem do ręki sprawdzić tę serie. I tak jak wcześniej wszystkie hollow-body wygrywały z wszystkimi semi-hollow to tutaj szok - nagle semi-hollow podoba mi się najbardziej ze wszystkiego. Tylko tak jak mówię, brzmienie jest dosyć jasne, nie jest to taka typowa, zamulona, ciemna barwa jazzowa. Ale dzięki temu jest bardziej uniwersalne, wydaje mi się, że do jazz-fusion, czy blues-jazzu świetnie się będzie też nadawała ;).
Ostatnio zmieniony 28 sty 2014, 1:30 przez Yuan, łącznie zmieniany 2 razy.

Okset

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 1:15

Muszę przyznać, że chyba na tę chwilę kręci mnie właśnie to 'zamulone' brzmienie ;) Ale po prostu zaczynam i w zasadzie chcę po prostu zacząć poważniej do tego podejść, wybierając lepszy sprzęt do grania tego typu muzyki, którą wyżej opisałem. Co powiesz jeszcze o Ibanez Pm 35?

Yuan

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 1:28

Wiesz, myślę, że też duża rola w tym wzmacniacza i kręcenia gałkami. Ben Monder gra chyba na Ibanezie as50 i z tego co czytam to ma tam przetworniki super 58'... czyli takie jak w tych AS93 i AS153 :). Do tego ją "poleca" więc myślę, że uzyskanie takiego brzmienia jak on jest najbardziej prawdopodobne na takim sprzęcie.

Z Ibanezem PM-35 nie miałem do czynienia i z tego co się orientowałem to jest to strasznie rzadka gitara. I raczej wątpię, że znajdzie się tu ktoś kto miał z nim styczność, musiałbyś za granicą poszukać informacji. Mi się tylko przewinęły jakieś opinie, że to nie jest jakaś wybitna gitara, ale to takie internetowe gadanie więc nie wiadomo ile w tym prawdy...

Apropo lepszego sprzętu itd... wiesz, że to zwodnicze :P. Też mam takie podejście (głównie dlatego, że wiem, że prawie na pewno nie będę sprzedawał/zmieniał gitar, więc jak coś kupuje to niech to będzie porządne), że lepiej wydać więcej jak można, ale prawda jest taka, że jazz to dźwięki i technika głównie, na drugim miejscu kręcenie gałkami i poszukiwanie swojego brzmienia, a później gdzieś tam sprzęt ;). Poza tym jestem praktycznie pewien, że im więcej będziesz grał na swojej gitarze, niezależnie co to będzie, tym bardziej ją będziesz lubił i szanował ;). Zresztą grasz 8 lat to co ja Ci będę mówił ;).

EDIT: Jak Ci się nie będzie podobać, to z wielką chęcią za 2-3 miesiące ją od Ciebie kupię. Serio :)

Okset

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 1:39

123412341234123412341234123412341234
Ostatnio zmieniony 14 maja 2014, 10:59 przez Okset, łącznie zmieniany 1 raz.

Yuan

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 1:59

Ja myślę, że takie brzmienie powinieneś bez problemów uzyskać na tym ibandzie ;-). Generalnie w tej cenie zapewne kupisz dobrą gitarę, a na dobrej gitarze uzyskasz dobre brzmienie :-P. Trochę trywialne ale cóż...

Wiadomo, że pełne pudła są bardziej jazzowe, ale wydaje mi się też, że te z półki cenowej 2000zł są równie lubiane co te za 6000... Gibsony to inna bajka, tu płacisz za oryginał i prestiż nie ma się co oszukiwać. Ale akurat to jednak na hollow ibaneza gra wiele sław więc cóż... Coś w tym jest. Af-75 jest wyjątkowo lubianym modelem, mimo że tani. A z wyższej półki możesz spróbować ograć af-155 albo 125 (chyba tej samej klasy/kasy modele). Generalnie: chodź, ogrywaj tańsze droższe i szukaj ideału :-)

EDIT: potwierdzam, te ostatnie pytanie było głupie :-D. Rozumiem Cię, sam się nie umiem zdecydować ;-) ale może to oznacza że po prostu obie drogi są dobre ;-). U mnie na korzyść semi przeważyla uniwersalność i wygoda ;-)

Okset

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 2:44

Obczaiłem te archtopy Ibaneza AF. Rzeczywiście zaskakująco dobre gitary jak na ich cenę, przynajmniej na mój słuch z filmików na youtube ;) A z tym stwierdzeniem o Gibsonach się zgadzam. Dodam, że mam podobne podejście odnośnie kupna gitar - wolę raz a dobrze, ew. myślę czy uda mi się sprzedać tą "zużytą" gitarę.
Może chodzę do złych sklepów, że po prostu nie mam możliwości pogrania ;) Te gitary Ibaneza AS czy AF to rzeczywiście (wulg.) dobre gitary.
Jeszcze raz dzięki za info i porady.
Pozdrawiam

Yuan

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 9:53

Po prostu jest małe zainteresowanie takimi gitarami więc sklepy ich nie sprowadzają ;-). Najlepiej podzwonić gdzie się da i popytać co mają do ogrania ;-)

dfq

Post autor: dfq » 28 sty 2014, 21:22

Ciemne, zamulone brzmienie to ma Epiphone Sheraton II.
Wiem ze to nie ta połka cenowa ale ze strunkami Gibson L5 brzmi ciemno i ciepło.

Okset

Post autor: Okset » 28 sty 2014, 21:37

Dzięki za polecenie jeszcze jednej gitarki, po prostu za jakiś czas postaram się ograć te gitary i zdecydować czego szukam.
Tutaj znalazłem jeszcze taki filmik http://www.youtube.com/watch?v=wcCmVmLp-rw. Także jak najbardziej, podałem tylko cenę mniej więcej ile jestem w stanie wydać na początek grania.
PS. Rzeczywiście Gibsony za tę ich cenę są raczej do kolekcji, nie do grania ;)

Yuan

Post autor: Yuan » 28 sty 2014, 22:02

W sumie nie miałem w łapie Sheratona, ale ludzie narzekają w necie na przystawki, że czegoś im brakuje. No ale w sumie to gitara koło 2000zł (używaną widziałem ostatnio za 1125zł sprzedaną O_o), więc można jeszcze te 800zł dołożyć nawet na te gibson 57's czy co tam kto lubi... Ale generalnie gitarka znana i lubiana, także też na pewno warta ogrania ;).

dfq

Post autor: dfq » 28 sty 2014, 22:14

Też mocno myślałem nad tym Ibanezem as153. Generalnie ta gitarka jest definiowana jako raczej jasno brzmiąca ale w końcu staneło na telecasterze ktorego nie mialem jeszcze w swojej kolekcji :clap:
Co do EPi. Te pickupy rzeczywiscie są raczej budżetowe. Sam sie zastanawiam czy nie zalozyc jakichs Merlinów P.A.F.

10tim

Post autor: 10tim » 05 kwie 2014, 17:31

Od kilku lat mam Ibaneza PM35. Gdybyś chciał coś więcej się dowiedzieć to pytaj.
A może już coś wybrałeś?

ODPOWIEDZ