elektryk na humbach 800-1300 zł

ODPOWIEDZ
bl0od

elektryk na humbach 800-1300 zł

Post autor: bl0od » 26 lis 2020, 21:55

Witam wszystkich forumowiczów,

Temat powielany odkąd istnieje to forum, jednak przeglądanie kilkuset tematów w celu odnalezienia potrzebnych informacji dla ojca dwójki małych dzieci nie pała optymizmem ;) Swoją drogą lata temu tu istniałem, ale moje konto wyssało...

Długie lata nie grałem (jakieś 8-10), jednak serducho miłośnika gitarowego rzemiosła mnie ruszyło i postanowiłem wrócić do "wiosłowania".

Kiedyś grywałem na koreańskim epi customie, jednak wiele lat temu poszedł w świat, potem długa przerwa. Obecnie szukam coś tańszego, do grania w zaciszu domowym, dla własnej frajdy (od tego się zaczyna.. tak wiem, przerabiałem to za młodych lat).

Używka/nówka - nie ma znaczenia. Ma być waszym zdaniem godna polecenia, zdecydowanie na humbuckerach. Czy klasyczny Les Paul? Nie wiem, zawsze mi się najbardziej podobały, jednak jeżeli Waszym zdaniem możecie zaproponować coś innego, godnego polecenia, to chętnie posłucham Waszych propozycji. W temacie nie siedziałem tak długo, jak i nie gram. Rynku gitarowego też nie śledziłem, więc kompletnie nie wiem, co obecnie się poleca i kupuje. Epi, Cort, Washburn, używany Schecter (są w ogóle z przetwornikami do innej muzyki niż metal)? Też zastanawiam się nad pewnym własnym ryzykiem - może jakiś Ibanez mieszaniec SSH? Z jednej strony byłoby to fajne doświadczenie po latach... ale taki zakup trochę mnie przeraża, że to nie będzie to. Jako druga gitarka byłaby super, jako pierwsza - mam pewne obawy co do tych singli, czy spełnią moje niespełnione, rockowe marzenia młodych lat ;) Z drugiej strony mój gust muzyczny na tyle się poszerzył, że może nie byłby to wcale głupi pomysł?

Interesują mnie klimaty szeroko pojętego rocka/hard rocka/new rocka z akcentem gitarowej nostalgii i dużą ilością dźwiękowego "dołu" (czyli mahoń + humby? :roll: ) i dużą dawką solowego grania.

Nie chcę całej listy gitar (jakby było z czego wybierać przy tej kwocie), tylko 3 propozycje, które potem sobie zweryfikuję. Kolejne osoby mogą w postach powtarzać propozycje, to będzie oznaczać dla mnie tylko jedno... :gitara:

Wytrwałym w czytaniu tego posta z góry dzięki za pomoc.

Milu78

Re: elektryk na humbach 800-1300 zł

Post autor: Milu78 » 27 lis 2020, 10:11

Siema
Polecil bym ci:
Vintage v100
Epiphone studio
Gretsh g2215(troche drozszy ale wart swojej ceny)

Te gitarki powinne byc spoko do powrotu do grania i gry hobbistycznej. Epiphona bierz studio bo nierozni sie niczym oprócz wygladu od tych drozszych. Zreszta ksantym nagral o nim film takze jak coś to polecsm obejrzeć.
Co do brzmienia to czasy sie zmienily i w erze full tranzystorów i programów nawet z strata osiagniesz brzmienie les paula. Czy to dobrze czyn nie to juz inna sprawa.
Pozdrawiam, Mikołaj

bl0od

Post autor: bl0od » 27 lis 2020, 23:16

Gretsch ciekawa propozycja, ale nigdzie nie jest osiągalna w używce - a szkoda. Strasznie mnie zaintrygowała ta gitara. Natomiast przeraża mnie jej popularność - chyba praktycznie nie istnieje, ponieważ mało filmików i aukcji z tymi gitarami - bynajmniej jeżeli mówimy o tym konkretnym modelu.

Z kolei z tym Epiphonem to niezła ściema. W życiu już nie kupię żadnego Epi powyżej modelu Studio ;)

V100 jest kilkaset PLN droższy od studio, a znaczącej różnicy chyba nie ma. Czy nie lepiej będzie w takim wypadku zakupić Epihone LP Studio i po prostu zainwestować w lepsze klucze i humby? Co o tym sądzicie? A jak jeszcze dorwie się używkę w dobrym stanie, z niezbyt wyściganymi progami, to mógłby być dobry pomysł na wydane 1000-1300 zł wliczając już w to wspomniany "remont gitary"?

Chyba już wiem, co mam robić. Czyli padło na Epi LP Studio - najlepiej używka, plus wymiana humbów i kluczy (z tego co pamiętam, oryginalne są słabe). Co moglibyście polecić na wymianę humbuckerów? Licząc, że używany model w dobrym stanie wyrwę w granicach 700-800 zł, to pozostaje jakieś 500 zł na humbuckery. Co sądzicie o moim szatańskim pomyśle? :dance:

https://www.olx.pl/oferta/epiphone-les- ... 105961a373

Milu78

Post autor: Milu78 » 28 lis 2020, 10:50

Pomysł iście szatański i sprawdzi się. Co do przetworników to ja bym szukał 490 gibsonowskich ale to moje upodobania i niekoniecznie mogą ci podpasowac. Co do kluczy to zauważyłem że nie maja tak wielkiego wpływu na strojenie, jak dobre siodełko, wiec tutaj ci nie pomogę.
Pozdrawiam

bl0od

Post autor: bl0od » 13 gru 2020, 18:22

Kupiłem gitarę Epi LP Studo Alpine White za 700 z czarnymi humbami. Progi jak nowe, mechanicznie wszystko sprawne, tylko jest jedna kwestia - na jednym potencjometrze głośności (humb przy mostku) , gdy chcę pogłośnić od 0, to na starcie ma taki jakby system zero-jedynkowy - czyli między poziomem 0-1 na potencjometrze jakby nic, a za chwilę pojawia się głośniejszy sygnał - coś na zasadzie załącz/wyłącz, a nie płynnego pogłaśniania. Potem już na potencjometrze 1-10 działa normalnie.

Druga sprawa - te humby to szukać z dwoma żyłami czy czterema? - bo tutaj nie wiem ;), np czy poniższe będą ok i nie będą się zesobą kłócić?

https://www.muziker.pl/gibson-im90r-nh- ... gLWCfD_BwE

https://www.muziker.pl/gibson-im98t-nh- ... gJlJvD_BwE

Trzecia sprawa - ma ktoś na sprzedaż używane, w pełni sprawne humby gibsona 490/498? ;)

Milu78

Post autor: Milu78 » 13 gru 2020, 18:30

Siema
Jak dzieje sie tak tylko na tym jednym potencjometrze to potencjometr do wymiany

Te co dales beda okej. Humb z dwoma żyłami nie ma rozlaczania cewek a z czterema ma.

Pozdrawiam, Mikołaj

bl0od

Post autor: bl0od » 13 gru 2020, 19:08

Czyli to ma sens tylko przy pięciopozycyjnym przełączniku. Przełącznika nie zamierzam zmieniać, więc szukać dwużyłowych - w zupełności starczy.

Z tym potencjometrem to sobie poczekam, jak kupię humby. Wtedy dam kompleksowo do lutnika z wymianą pickupów i pełną regulacją gitary, to przy okazji sprawdzi problem.

Dzięki za info. Teraz muszę łudzić się na łut szczęścia z używanymi humbami, bo te nowe to mnie wyjdą drożej jak gitara ;)

Milu78

Post autor: Milu78 » 13 gru 2020, 21:20

Niekoniecznie 5 pozycyjny, mozesz rowniez zamatowac potencjometry push-pull i miec rozlaczanie cewek pod nimi

bl0od

Post autor: bl0od » 13 gru 2020, 22:12

No ok, ale w przypadku jeżeli nie chcę rozłączać cewki, to w przypadku jeżeli dostanę takie humby z czterema przewodami, to podłączenie odbywa się równolegle? Po prostu nie zależy mi na rozłączaniu cewek.

Jeszcze jedno pytanie - czy między tymi humbami jest znacząca różnica w dźwięku? Czy obudowany pickup ma duży wpływ na jakość odbioru sygnału?

https://www.musicstore.com/pl_PL/PLN/Gi ... gLQ3_D_BwE

https://www.muziker.pl/gibson-im90r-nh-490r-neck-nickel

Milu78

Post autor: Milu78 » 14 gru 2020, 10:24

"obudowany troszeczkę różni się brzmieniem ale raczej tego bardzo nie usłyszysz. tak jak masz 4 przewody to podłączasz tak jak zwykłego humba

gryf

Post autor: gryf » 21 gru 2020, 10:50

Zobacz sobie BE JOE KANSAS GE-216, wyjątkowo dobra gitara w bardzo rozsądnych pieniądzach.

Gr4b4rz

Post autor: Gr4b4rz » 28 gru 2020, 12:07

Jak na przykład nówka do 1300 to z nówek zastanawiałem się nad cortem kx300 tania gitarka a naprawdę fajne przetworniki EMG retroactive takie że i rocka i hard rocka pograsz i na cleanie też polecą. Grałem na tym chwilę nawet spoko gitarka.

bl0od

Post autor: bl0od » 05 sty 2021, 21:00

Panowie bez urazy, ale czytamy wszystkie posty, a nie pierwszy i ostatni ;) Gitarka kupiona i odebrana 13 grudnia, więc póki co temat zakupu wiosła zamknięty. Ale temat ciągnę, bo humby chętnie odkupię Gibson 490R/498T. Jak ktoś ma na odsprzedaż to proszę na priv - oczywiście interesują mnie w pełni sprawne i takie, po których walec nie przejechał :hahaha:

Gr4b4rz

Post autor: Gr4b4rz » 06 sty 2021, 15:12

A jaki masz wzmacniacz? Bo tak naprawdę warto się zastanowić czy trzeba wymienić pickupy. Ponieważ jeśli masz kiepskie nagłośnienie to wymiana pickupów nic nie wniesie...Więc warto zainwestować najpierw w lepszy wzmak, ewentualnie jakiś fajny interfejs jeśli grasz w domu podpięty pod symulacje... Ogólnie jest tak, dużo lepsze brzmienie generuje super wzmak plus średnia gitarka niż super gitarka i słabe nagłośnienie...Jeśli przetworniki są w miarę i nie grasz prób z zespołem to ja bym nie wymieniał

ODPOWIEDZ