Jaka GitaraDLA nowicjusza,który chciałby grać brudne dzwięki

Marton

Jaka GitaraDLA nowicjusza,który chciałby grać brudne dzwięki

Post autor: Marton » 08 sie 2010, 18:00

Witam!
Na początku serdecznie witam wszystkich miłośników gitary i dobrej muzyki,
Muzyką gitarową interesuje się od dobrych 10 lat, jednak dopiero teraz do mnie doszło że same słuchanie już mi nie wystarcza i fajnie by było nauczyć się grać!
Bardzo mnie kręci JAZZ-ROCK, FUSION no i BLUES ROCK, chciałbym mieć gitarę w której można by było uzyskać bez problemu takie ostre, "brudne", przesterowane dzwięki takie jak grają gitarzyści tacy jak Wayne Krantz, Scott Henderson, Michael Landau, Shawn Lane, Jimi Hendrix, Jaką gitarę byście polecili?

- Ile możesz przeznaczyć na kupno gitary.
około 800-1000zł
- Czyś nowy/a w tym sporcie, czy biegasz po gryfie wyczynowo (ile grasz).
jestem zupełnie NOWY
- Chcesz używaną gitarę czy nową.
Raczej nową
- Co chcesz grać.
muzykę taką jaką gra Gerald Gradwohl, Michael Landau, Scott Henderson, Wayne Krantz, Shawn Lane, Jimi Hendrix czyli uwielbiam maksymalne przestery i brudne chropowate dzwięki (jeśli to jest dobre określenie)
- Czy masz jakieś dodatkowe preferencje.
NIE
- Czy masz zamiar kupować przez internet.
Jeśli mi doradzicie to może i zdecyduje się na kupno przez neta

Awatar użytkownika
Chojny

Re: Jaka GitaraDLA nowicjusza,który chciałby grać brudne dzwięki

Post autor: Chojny » 08 sie 2010, 18:58

http://allegro.pl/item1164642466_yamaha ... _case.html

i pozamiatane :P świetne wiosło, ale właściciel raczej za mniej niz 1k nie odda, ja an pewno bym nie oddał :P swoją pacifice 412 za 1k sprzedałem, ale mozesz pisać, negocjować :P

jak koniecznie nówka to:
http://allegro.pl/item1170850660_yamaha ... sklep.html

ew. dozbierać i kupić 412v na ktorej grałem dwa lata, kosztuje 1.3k :P

do tej muzyki co podałeś to pacifica nadaje sie idealnie :D
ESP LTD EX-401DX / Takamine EG345c
Laney LV300T
Crybaby From Hell
Blackstar HT-DISTX
POD HD 500
[url=http://img121.imageshack.us/i/gtsex401dxstblk.jpg/][img]http://img121.imageshack.us/img121/374/gtsex401dxstblk.jpg[/img][/url]

Poniższe stwierdzenie jest fałszywe.
Powyzsze stwierdzenie jest prawdziwe.

"Grałbym bluesa, gdybym potrafił. Ale nie potrafię, więc gram metal"

Matis Maximo

Post autor: Matis Maximo » 08 sie 2010, 19:06

Za tyle kasy to może jakiś Epiphone les paul. Ale musisz ograć , nie zawsze dobre. zresztą gitar w ty przedziale cenowym jest dużo . Idż do sklepu i sprawdż która ci pasuje

Awatar użytkownika
zombiak
Doradca
Doradca

Post autor: zombiak » 08 sie 2010, 19:23

Z tego co widzę, to właściwie wszyscy Twoi idole grają na Stratocasterach, tej czy innej marki. Polecam jednak używane gitary - za tysiaka wyrwiesz jakiś wyższy model Pacifiki (812 podane przez Chojnego na bank zejdzie za więcej), tutaj masz używaną Pacifikę 112 jeszcze na gwarancji i z bonusami:
http://allegro.pl/item1180921578_yamaha ... quier.html
...aczkolwiek ja bym jeszcze poszperał w innych gitarach, np. Ibanezach Roadstar/Blazer:
http://allegro.pl/item1178399464_ibanez ... royse.html - rocznik 1986, cena przyzwoita choć trafiają się taniej.
Można też ewentualnie przyczaić się na tańsze niż 1000 zł japońskie/koreańskie Squiery, przy czym z koreańskimi trzeba uważać - niektóre są zrobione ze sklejki, tych należy unikać.

Generalnie kupno przyzwoitego Straciaka (wyższa Pacifica, Ibanez, starszy Squier) i wymienienie w nim później elektryki (zazwyczaj najsłabsza część tego typu gitar) spokojnie pozwoli Ci uzyskać takie brzmienie jakie lubisz. Ze standardowymi pickupami tanie Stratocastery często brzmią bardzo nieciekawie, ale wystarczy zainwestować w nie te dodatkowe 4-5 stów i grają całkiem przyzwoicie.
Ibanez Artist MIJ / Squier Jagmaster MIJ / Umu WH-10 / T-Rex Mudhoney / Egnater Tweaker

Marton

Post autor: Marton » 08 sie 2010, 19:49

Dziękuje za wskazówki, radzicie żeby iść do sklepu i samemu zobaczyć czy zagrać ale jak mam to zrobić skoro nigdy w życiu nie trzymałem wiosła w rękach :)
A czy dobre są gitary Corta? Oczywiście chodzi mi do uzyskania takiego "brudnego", przesterowanego brzmienia jak podałem wyżej

Jeszcze mam jedno pytanie zaużmy że kupię gitarę na której nie będę mógł uzyskać odpowiednich przesterów i "brudnego" brzmienia, czy jak kupię efekty to będę mógł takie brzmienie uzyskać?

sorki za prostackie pytania ale jestem nowy no i chcę się jak najwięcej dowiedzieć przed zakupem :)

Awatar użytkownika
zombiak
Doradca
Doradca

Post autor: zombiak » 08 sie 2010, 20:04

Tak po prawdzie to sama gitara stanowi jakiśtam procent brzmienia, ale go nie zagwarantuje ;) Można inwestować w efekty ale podstawą jest tak naprawdę dobry wzmacniacz - i do tego można później dorzucać jakieś efekty żeby doszlifować brzmienie do swoich potrzeb, przynajmniej ja wyznaję taką zasadę. Kupno małej 'pierdziawki' a potem usiłowanie uzyskania sensownego brzmienia za pomocą efektów nie ma większych szans powodzenia, bo na kiepskim wzmaku o słabym głośniku wszystko brzmi tak samo - dlatego warto zainwestować w coś solidnego nawet na początek, kupić raz a dobrze a nie rozbijać się na drobne.

Na początek do grania jazz/blues/fusion (z domieszką rocka) IMHO starczy Ci gitara i jeden z małych wzmacniaczy lampowych, takie jak Vox AC4TV czy mój Laney VC15, ewentualnie Laney LC15. Cena - VC15 używanego raczej nie trafisz niestety, nowy to jakieś 1600, AC4TV i LC15 nowe/używane spokojnie poniżej tysiaka można znaleźć. Fajnie dogadają się ze Stratem i mają odpowiednią dynamikę do takiego grania.

Cort również produkuje kopie Stratocasterów, o ile się nie mylę seria GXXX, można się zainteresować ewentualnie ale najpierw sprawdź propozycje z mojego posta powyżej i szukaj jakichś Yamah Pacifica.
Ibanez Artist MIJ / Squier Jagmaster MIJ / Umu WH-10 / T-Rex Mudhoney / Egnater Tweaker

Awatar użytkownika
Chojny

Post autor: Chojny » 08 sie 2010, 20:23

cort do takiego grania raczej nie bardzo, raczej clean i ew. cięższe rzeczy, jak próbowałem ukrecic cos lzejszego na kumplowym kx5 to sie po prostu nie dalo
Laney LV300T
Crybaby From Hell
Blackstar HT-DISTX
POD HD 500
[url=http://img121.imageshack.us/i/gtsex401dxstblk.jpg/][img]http://img121.imageshack.us/img121/374/gtsex401dxstblk.jpg[/img][/url]

bejton
Doradca
Doradca
Kontakt:

Post autor: bejton » 08 sie 2010, 20:33

Ale tu była mowa o innych Cortach, konkretnie seria G. Ja bym się radził zainteresować Cortem G260, bardzo fajne wiosełko za śmieszną cenę, to tak w wypadku jakbyś nie wyrwał żadnej używki (albo nie chciał używanej) i chciał jeszcze przyoszczędzić na wzmaka. To naprawdę fajna gitara za mała kasę
http://betonowo.wordpress.com/ - wejdź, poczytaj, jeśli fajne - pochwal się znajomym [b](last update: 12-02-2013)[/b]
[url=https://register.perfectworld.com/bl_splash/6a5394a2e31e00766132eb7b89d8e38b]Jakby ktoś chciał dobrego FPS F2P, ale nie P2Win[/url]

Marton

Post autor: Marton » 08 sie 2010, 21:29

OK to już mniejwięcej wiem jakie wiosła będą dobre do takiej muzyki co chcę grać.

Mam jeszcze pytanie odnośnie wzmacniaczy czy warto inwestować w taki wzmacniacz combo który ma już kilkanaście różnych efektów? bo widziałem takie na allegro, czy też lepiej kupić normalny?
Ja jestem fanem dobrego dzwięku na wysokim poziomie (audiofilia) czy jest duża różnica (jeśli chodzi o jakość dzwięku) między wzmacniaczem tej samej mocy za 500zł a np. 1000zł? No i jaka moc wzmaka będzie wystarczająca?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
zombiak
Doradca
Doradca

Post autor: zombiak » 09 sie 2010, 0:41

Sama moc wzmaka to nie wszystko przecież, o tej samej mocy masz wzmacniacze tranzystorowe, hybrydowe, cyfrowe, lampowe - do tego różnych firm, na różnych głośnikach, moc określa właściwie tylko głośność (przy czym np. lampowe 5w jest niewiele cichsze od 15w, pomiędzy 30 a 50 też jest niewielka różnica, co wynika z tego że podwojenie głośności wymaga mniej więcej zdziesięciokrotnienia mocy) oraz - co ważne - próg przesterowania. Niska moc = brzmienie "zabrudza się" szybko po rozkręceniu głośności, co w wypadku wzmacniaczy lampowych objawia się ładną kompresją i lampowym brudem który tak Ci się podoba - a w wypadku tranzystorów niestety objawia się strasznym pierdzeniem, stąd wzmacniacze tranzystorowe zazwyczaj mają większy wataż niż lampowe (dlatego "domowe" wzmacniacze lampowe zazwyczaj mają ok. 5w, podczas gdy tranzystory zaczynają się od 10-15w).

Dobra, ale do rzeczy - rozumiem, że interesuje Cię granie w domu, żadne próby się nie szykują etc. Opcji jest parę:
*wzmacniacz cyfrowy (Vox AD15VT) - to o czym mówisz, czyli mały wzmacniacz cyfrowy z wbudowanymi efektami na pokładzie. Paleta barw całkiem szeroka, uniwersalne cuś do 'pogrywania' różnych rzeczy, natomiast dźwięk średniej jakości - głównie przez wbudowany mały głośnik.
*symulator wzmacniacza typu POD/POD Studio podłączany pod wieżę/komputer - duże możliwości edycji, masa efektów, IMHO - bardzo dobra jakość dźwięku, wadą jest to że nie zabierzesz tego do znajomych czy na próbę w garażu bo musisz to do czegoś podłączyć. Inna sprawa, że interesuje Cię jedno konkretne brzmienie i bogactwo z PODa w sumie Ci niepotrzebne.
*mały wzmacniacz lampowy - Vox AC4VT, Epiphone Valve Junior, Laney LC15, Laney VC15 i sporo innych - zależnie od mocy nadają się tylko do grania w domu i na próbie już się nie przebiją (Vox, Epiphone - odpowiednio 4W i 5W), albo można cośtam popróbować, przy czym brzmienie na 99% będzie zabrudzone bo wzmak będzie mocno rozkręcony (Tobie to pasuje - mówię o wzmacniaczach lampowych 15-20 wat). Do grania tylko w domu polecam Voxa - ma redukcję mocy do 1w i 1/4w, dzięki czemu można go rozkręcić w domu (4w lampy jest głośne!), natomiast do bluesowych klimatów, do grania nie tylko w domu i ewentualnie na próbach - Laney VC15, przy czym w domu musiałbyś trzymać volume poniżej 3 żeby nie wywalić szyb ;) Ale da się to przeżyć, wiem bo tak gram. Vox - poniżej tysiaka, szukać używanych. Laney - cóż, używki rzadko się trafiają, nowy 1600 zipa, w sumie warty tych pieniędzy.

Awatar użytkownika
anikton

Post autor: anikton » 09 sie 2010, 14:36

Dziwie sie, ze podajac straty w tym przedziale cenowym nie wspomnieliscie o japonskich squierach, ewentualnie Korea na desce :)
112 yamahy spokojnnie wymieka przy japoncu. W powyzszym przypadku pokusilbym sie o szukanie nawet Koreanca z Samick/ Young Chang na desce. W wiekszosci maja klucze Gotoh i grube bloczki suistanowe oraz swietne gryfy - Young Chang nawet japonskie przystawki. Mysle, ze spokojnie mozna je postawic kolo Roadstara. Oczywiscie Yamaha seria 8 je zamiata, i to jedyny wyjatek ;) Co do Propozycji Epiphone, poza modelem z Korei/Czech nie pakowalbym sie w to.
Apropos Wzmakow - Do domu faktycznie Vox4 jest swietna opcja, jak a tak maly sprzecik daje swietne brzmienie lampowe
[color=#004000]Hamer Californian[/color]/[color=#404000]Fender Koa/[/color][color=#804000]Fendki MiM/MiJ/Squiery MiJ/MiK[/color]Yamaha 821dx/RGX321/Yamaha Telecaster 302- co nie mam, sprowadze ;)

Awatar użytkownika
zombiak
Doradca
Doradca

Post autor: zombiak » 09 sie 2010, 15:09

zombiak pisze:Można też ewentualnie przyczaić się na tańsze niż 1000 zł japońskie/koreańskie Squiery, przy czym z koreańskimi trzeba uważać - niektóre są zrobione ze sklejki, tych należy unikać.
Jak nie wspomnieli jak wspomnieli ;P Przy czym japońca taniej za taniej niż 1000 trudno będzie u nas upolować, w UK to właściwie norma bo jest ich sporo i za 800-1000 zł można przebierać w ofertach. Koreańca łatwiej, ale wiesz jak to jest z nimi - jedne sklejkowe, inne nie, cały przekrój jakościowy od poziomu obecnych Squierów po naprawdę przyjemne wiosełka.

Marton

Post autor: Marton » 09 sie 2010, 18:15

dzięki bardzo za szczegółowe porady odnośnie wzmacniaczy, dla takiego laika jak ja takie szczegółowe opisy są bardzo przydatne, sprzęt który kupię jak najbardziej będzie używany tylko w domowych warunkach, a więc wywnioskowałem że w moim przypadku jeśli chcę uzyskać jak najwięcej przesterowanego, brudnego brzmienia to dobry będzie wzmacniacz lampowy o małej mocy, a z tą mocą to też dziwnie piszą w opisach to podobnie jak w pseudo wieżach za 1000zł, w jednej podają 100W a w drugiej 10000 :) taki np. Laney LX120RH którego miałbym okazję wyrwać za 800zł ma 120W RMS jak to się ma do 5Watowego lampowego wzmacniacza Voxa? :-)
no i w tym VOXie jak widzę nie ma trybów czysty i przesterowany, dlaczego? :)
No i jeszcze mam pytanie jeśli nie ten wzmacniacz Voxa lampowy to jeszcze jaki byłby dobry żeby uzyskiwać jak najwięcej brudów i przesterów? :-)

Awatar użytkownika
zombiak
Doradca
Doradca

Post autor: zombiak » 09 sie 2010, 18:35

Jeżeli chodzi o podawanie mocy to nie - akurat w światku gitarowym podaje się tyle mocy ile ma piec, nie ma żadnego kombinowania, jak ma 120 to ma 120. Inna sprawa, że np. Laney którego podałeś będzie głośniejszy od Voxa 5w, i to kilkukrotnie - ale brzmienie które produkuje niekoniecznie jest lepszej jakości, jest głośniej i tyle. Oczywiście można by się czepiać że ludzkie ucho woli to, co głośniejsze (bo to prawda), ale do Twojego grania, do tego do domu, Vox w porównaniu z Laneyem wypada niezaprzeczalnie lepiej.

Vox jest jednokanałowy, stąd brak przełącznika. Ba - brak mu gałki 'gain' odpowiadającej za ilość przesterowania, więc przester uzyskuje się tak jak za starych dobrych lat - rozkręcając volume. Wiele małych wzmaków lampowych nie ma gałki 'gain' przez co trzeba takowego mocno rozkręcić, żeby uzyskać brud- ale Vox ma tę przewagę nad np. 5w Epiphone Valve Junior, że ma wbudowany ogranicznik mocy, więc można uzyskać przester bez wywalania szyb w pomieszczeniu. Przełącznik dajemy na 1/4 wata, rozkręcamy volume - i cieszymy się czysto lampowym przesterem, ot.

Awatar użytkownika
Chojny

Post autor: Chojny » 09 sie 2010, 19:55

nie beirz laneya lx120 bo syf!!! :D

btw. głośności laney a vox :P tego voxa i tak nie rozkrecisz na pełnej mocy, więc laneya tym bardziej :P bo bedzie za głośno
Laney LV300T
Crybaby From Hell
Blackstar HT-DISTX
POD HD 500

ODPOWIEDZ