Strona 1 z 7

Jaka to gitara?

: 13 mar 2008, 12:11
autor: Karol.K
Witam, jeste tu nowy i chciałbym się Was poradzić w jednej kwestji.

Otóż, niedawno na strychu znalazłem starą gitarę taty, grał na niej kiedyś w 80 latach w zespole. Ona nie ma otworu rezonansowego okrągłego na środku tylko dwa takie podłużne, tak jak jest w skrzypcach. Wyglada jak duże skrzypce. Kiedyś miała metalowe struny... mam zamiar ją wyremontować? Czy watro? Spotkał się ktoś kiedyś z taką gitarką? Co takie otwory rezonansowe wnosza do brzminia. I kluczowe pytanie czy to jest gitara akustyczna??

: 13 mar 2008, 12:19
autor: NiecnyKsiaze
Jest to prawdopodobnie gitara jazzowa Defil.

Czy taka?

Obrazek.

Tak, jest to gitara akustyczna, ale typu jazzowego. Otwory "efy" zastępują otwór rezonansowy. Czy warto ją remontować? Nie.

: 13 mar 2008, 12:50
autor: Karol.K
Tak to jest identyczna, jak ja mam. A dlaczego nie opłaca się jej remontować?

: 13 mar 2008, 12:56
autor: NiecnyKsiaze
Bo te gitary były fatalnie wykonane. Za 400 zł możesz kupić znakomicie brzmiącą nową gitarę Marris. A jak wygląda kwestia Defila?

1. Jeżeli gruf jest malowany na brazowo, oznacza to, że wykonany był w fabryce ze złego drewna
2. Jeśli gryf jest spaczony albo rusza się w pudle -- nie naprawisz tego
3. Defile mają główną wadę -- zawieszone bardzo wysoko struny nad gryfem. Ciężko coś z tym zrobić.

Mnie lutnik rzekł, że remont Defila kosztowałby więcej, niż zbudowanie przez niego dla mnie nowej gitary. A Ty masz Karol wybór choćby wspomnianych wcześniej wspaniałych Marrisów za niewielkie pieniądze.

Defila odkurzyć i w postaci ozdoby - na ścianę.

: 13 mar 2008, 12:57
autor: Ciasteczkowy Potwór
Karol.K pisze:Tak to jest identyczna, jak ja mam. A dlaczego nie opłaca się jej remontować?
Bo Defil to Defil. Czyli:
a) toporne bydle
b) nieciekawe brzmienie
c) ogólny smród i ubóstwo
Lepiej pieniądze przeznaczone na renowację tej gitary zaoszczędzić sobie na kupno innej :)

: 13 mar 2008, 13:02
autor: Avarcal
NiecnyKsiaze pisze: Czy warto ją remontować? Nie.
Lepiej kupić coś, dobrego i taniego na początek - odradzałbym gitary SkyWay i inne gitaro-podobne wytwory ;) Ten Defil na pewno jakoś tam jeszcze gra ;) więc jak nie masz pieniędzy na nową gitarę, zacznij na tej i nazbieraj na nową :) Nie opłaca się wkładać kasę w tą gitarę... Chyba ze wyremontuje Ci ją ojciec - jakiś sentyment czy coś :P

Tak ogólnie to te gitary nie są jakiejś wyśmienitej jakości, wysoka akcja strun, jak dla mnie twarde są wszystkie Defily. No i możesz wydać kupę kasy, i nie otrzymać satysfakcjonującego efektu :) (Jak sie gdzieś pomyliłem, albo coś źle wytłumaczyłem, poprawcie ;) )

EDIT :) - Nazbieraj na jakiegoś Marrisa, a zobaczysz różnice ;)

: 13 mar 2008, 13:05
autor: Karol.K
Tzn. gryf jest malowany na brazowo, ale siedzi sztywno i się nie rusza. Moim zdaniem to tylko tzeba by wyczyścić papierem ściernym i polakierowac od nowa. I jeszcze bym musiał nowe struny załozyć i nowe klucze, bo w starych się motylki pourywały. Ale to tylko mojez zdanie, bo ja nie jestem super znawca w tej dziedzinie. Chciałbym to wyremontować, tylko ze względu, że to pamiątka po tacie.

: 13 mar 2008, 13:09
autor: Avarcal
Karol.K pisze: Chciałbym to wyremontować, tylko ze względu, że to pamiątka po tacie.
Jak tak to jak najbardziej :) potem powiesić ją na ścianie i pokazywać dzieciom :) Jako pamiątka to może być :) Ale im szybciej ją wyremontujesz, tym później kupisz sobie jakieś wiosło dla siebie - kwestia czy chcesz zacząć grać, no i jakim zasobem pieniężnym dysponujesz.

Gitarę najlepiej wtedy oddać było by do lutnika, bo naprawa na własną rękę, nie wiem czy będzie korzystna ;) no ale i tu są większe koszty.

: 13 mar 2008, 13:19
autor: Karol.K
Mnie bardzo ciągnie do gitary, i poważnie zacząłem zastanawiać się nad nauką gry, zawsze lubiłem jak tata grał gdy byłem mały... A teraz sam bym chciał spróbować swoich sił. Mógłbym wydac na nową gitarę z 1200zł. Myślałem nad jakims elektroakustyku. Np. coś Craftera, poradzicie coś?

: 13 mar 2008, 13:27
autor: NiecnyKsiaze
Karol, Twój wybór. Za 1200 zł można mieć całkiem przyzwoity elektroakustyk. Pamiętaj tylko, żeby wybrać się na zakupy z kimś kto się zna i wybrać odpowiedni egzemplarz.

Ale po co Ci elektroakustyk? Do nagrań? Występów? Może jednak kupić fajniasty akustyk Marrisa za 400 zł, nauczyć się grać? A Marrisa sprzedasz potem z niewielką stratą.

: 13 mar 2008, 13:41
autor: Avarcal
Ja bym kupił Marrisa, a za resztę wyremontował Defila ( jak Ci sie spieszy z remontem :P) A nawet przy sprzedaży nie stracisz ;) Sam gram półtora roku, i nie chce elektro-akustyka, tylko samego aku;) Bo po co tracić kasę na elektronikę, skoro nie jest potrzebna ;)? Chyba że masz zamiar nagrywać coś ;) ale zastanów sie.

: 13 mar 2008, 13:45
autor: Karol.K
Elektroakustyk przydał by się prędzej moim siostrom, ponieważ grają w chórku kościelnym i tam mają bardzo kiepskie mikrofony. A tak wpieły by sobie w mixer i od razu co innego. A z biegiem czasu to i ja w domu bym sobie podpioł pod mój mixerek. Musze kupić coś porządnego i się zacząć uczyć grać.

Podoba mi się Crafter model ED-50CEQ.

Co o tym myślisz?

: 13 mar 2008, 13:59
autor: Avarcal
Co do chórku kościelnego to wiem, że nie ma porządnego nagłośnienia :) Sam gram i mam doświadczenie odnośnie chórków kościelnych :P ale raczej nie warto podpinać w kościele elektro-akustyka :P Bo skoro nie ma dobrego nagłośnienia, to po co zagłuszać śpiewającą resztę ?:P

Crafter ED-50CEQ ja osobiście, rozglądał bym sie za brzmieniem gitary, wybrał sie do jakiegoś muzycznego, w okolicy, w której mieszkasz ;) Ograł ten model (o ile będzie) jeśli brzmienie Cię zadowoli, i będzie wygodna ;) Kupić możesz porządne wiosło i to taniej, do nauki :) A nie zawsze droższe to lepsze ;)

: 13 mar 2008, 14:03
autor: Karol.K
A jeszcze odnośnie tego Lutnika, to jak myślicie ile by chciał za taki remont? Znacie może kogoś z okolic Warszawy kto się tym zajmuje?

: 13 mar 2008, 14:13
autor: Avarcal
Znalazłem więc edytuje posta :)

Kod: Zaznacz cały

http://www.zpal.pl/czlonkowie.php
Na pewno coś znajdziesz :) Przy okazji:P to nie moje tereny więc nie jestem obeznany, ale Niecny powinien coś więcej wiedzieć