Jaka to gitara?

Rozmowy dotyczące gitar akustycznych oraz klasycznych.
Karol.K

Post autor: Karol.K » 22 mar 2008, 15:53

Tak o nylonową. A ja w tym defilu mam metalowe klucze i przewlekałem 2 razy przez dziurkę w kołu.

piniodg

Post autor: piniodg » 25 mar 2008, 1:50

NiecnyKsiaze pisze:Chodzi o strunę nylonową?

Na fotce 4 sposób przewlekania i wiązania struny w mostku. Na fotce 5 sposób zakładania strun na klucz. Struny 1 oraz 4 (licząc od najcieńszej) nie powinny stworzyć więcej niż 3 zwojów na kluczu, a pozostałe struny najwyżej dwa zwoje. Jeśli zwojów będzie za mało, to klucz nie utrzyma struny, jak za dużo, to się będzie wiecznie rozstrajała.
Oj Antoś, Antoś... Z Ciebie taki specjalista, że głowa boli. Te rysuneczki "i(e)banezowe" można sobie wsadzić głęboko. Do nauki "obsługi" gitary klasycznej polecam również klasyczne materiały, np. Powroźniaka. Nie mam gotowych rysunków, ale nie wiąże się takich supłów na strunach - ani na kołku stroika, ani na podstawku. Na podstawku wiąże się pojedyńczą "pętlę" - struna zagnieciona na boku podstawka przy samym otworze (od "dołu" gitary). Na stroiku struny prowadzi się tak, żeby ze dwa zwoje zagniotły fragment wystający z otworu. Ogólnie na nylonach nakręcasz spokojnie pięć zwojów. Trochę techniki, trochę wprawy... i instrument wygląda estetycznie, a nie jak obiekt do ćwiczenia węzłów na kursie sternika jachtowego.

Poza tym muszę obalić Twoją teorię, że klasyczność/akustyczność gitary rozpoznaje się po "przewlekaniu" strun w podstawku. Otóż Panie Drogi z historycznego punktu widzenia podstawki z otworami do przewlekania są charakterystyczne dla gitar hiszpańskich, natomiast podstawki z kołkami występowały w gitarach włoskich. A grało się wtedy na "jelitach", gdzie tam jeszcze do nylonów i fosforo-bronzów. Ale uzasadnię Ci, dlaczego obecnie w gitarach akustycznych przeważają podstawki z kołkami. Otóż struna przechodzi przez płytę wierzchnią na wylot (od spodu jest wzmocnienie, a od góry podstawek) i siła naciągu działa bezpośrednio na płytę. Natomiast w przypadku tradycyjnego podstawka siła naciągu działa głównie na podstawek, który jest przyklejony... i jeżeli nie został wzmocniony śrubami, to szybko się urwie z hukiem. Ale są firmy, które z powodzeniem stosują podstawki tradycyjne, np. Ovation (Kaman Music), Crafter... i jeszcze parę się znajdzie. Warunkiem jest tylko dodatkowe przykręcenie śrubami.

Oj możnaby jeszcze dużo pisać, np. o Twoich "teoriach koministycznych" na temat Defila... Jak ktoś kupił najtańszego Defila, to nie dziwota, że gitarę to tylko przypominało. Ja mam takiego, który poza brzmieniem taniej Admirze nie ustępuje, a strojem prześciga. Niestety byłem (wulg.), gdy go kupowałem, i nie było mnie stać na najdroższy model. A warto było dopłacić i śmiać się z tych, którzy kupowali hiszpańskie odrzuty z produkcji, co tylko dobrze wyglądały.

pinio

Awatar użytkownika
NiecnyKsiaze

Post autor: NiecnyKsiaze » 25 mar 2008, 10:30

Szanowny piniodg,

Napisałem, że mostek do strun nylonowych ma otworki do przewlekania strun, a ten do strun stalowych - kołki. Dodałem, że gros gitar akustycznych jest przeznaczona do strun stalowych. Ty sprecyzowałeś, że bywają i mostki klasyczne do strun stalowych i dzięki za tę informację. Nie sądzę wprawdzie, żeby Defil to coś jak Ovation, ale niech i tak będzie.

Fakty są takie, że konstrukcja gitar klasycznych ustaliła się w Hiszpanii do 1850 r., a gitarę akustyczną wynalazł F.C. Martin w połowie XIX w, a jego potomkowie ją udoskonalili do mniej więcej 1920 roku. Są naturalnie firmy wprowadzające innowacje (np. Ovation), ale nie zmienia to ogólnego trendu.

Co do gitar klasycznych -- nie znam się. Nie zakładałem strun do klasyka nigdy i nie zamierzam tego robić (tytuł działu brzmi "Gitara akustyczna"). Jeśli Ty nawijasz pięć zwojów na kołek, to Twoja sprawa. Moja obserwacja z gitar akustycznych i elektrycznych jest taka, że zwojów powinno być 2-3 i to jest optimum.

Co do okresu komunistycznego, znam go nieźle z autopsji. Być może trafiła Ci się gitara "eksportowa", ale proszę Cię, nie mąć w głowach młodszym kolegom sugerując, że gitary w sklepach czekały na klienta, od sprzętu się tam przewalało, a jakość Defila zależała od zamożności kupującego. To właśnie są brednie. W sklepach stały pojedyncze sztuki, pojawiało się czasem coś jak "rzucili" albo kupowało się po znajomości. Pamiętasz magnetofon ZRK "Marcin" wart 11 średnich pensji*? Nie do dostania, a prawdę rzekłszy, większość sprzętu HiFI niedostępnego u nas, a dostępnego na "Zachodzie" biła tego "Marcina" na łeb i szyję. Twierdzenie, że Defil miał dobre wyroby jest po prostu niemądre i nieuczciwe.

Pozdrawiam,
Antek
----------
*) 11 średnich pensji czyli 33.000 PLZ czyli realnie biorąc USD330 ;-) Taka była zamożność w komunizmie. Dzisiaj te same 330 papierów to jakieś 800 PLN... A to był topowy komunistyczny sprzęt, niedostępny dla większości społeczeństwa!

małpolud

Re:

Post autor: małpolud » 09 wrz 2011, 17:22

chciałbym się dowiedzieć co to za gitara - czy ktoś z Was kojarzy?
dzięki za pomoc.

http://imageshack.us/photo/my-images/822/gitav.jpg/

paw_oko

Re: Jaka to gitara?

Post autor: paw_oko » 25 paź 2011, 15:43

Witam wszystkich.
Chciałbym się dowiedzieć jaki to model Defila, bo nie mogę nigdzie takiego znaleźć. Na zdj nie widać, ale na dole jest jeszcze jedna gałka od głośności
http://imageshack.us/photo/my-images/847/imag0028l.jpg/
Gitara podobna jest do modelu Defil Calypso, ale to nie jest chyba ta.

drmec

Post autor: drmec » 04 lut 2013, 18:33

Siemka.Mógłby mnie ktoś poinformować co to za gitarka, z której korzysta ten pan? http://www.youtube.com/watch?v=GZmMRiRC ... jw&index=1

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 04 lut 2013, 18:35

Akustyk to chyba Fender (tak patrząc na logo z daleka) a elektryk Squire :)
Gibson Les Paul Standard 1989 Vintage Sunburst
Tanglewood TW45 Sundance
Marshall 8240 Stereochorus
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

drmec

Post autor: drmec » 04 lut 2013, 19:01

Tyle to i ja wiem, chodzi mi o model.

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 04 lut 2013, 19:18

Nie wiem ile wiesz, nie raczyłeś doprecyzować pytania ;).
Tanglewood TW45 Sundance
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

drmec

Post autor: drmec » 04 lut 2013, 19:53

Mam nadzieję, że wybaczysz mi ten błąd. Już nigdy tak nie postąpię. Póki co czekam na kogoś kto będzie mógł powiedzieć coś więcej niż to co widzi.Pozdrawiam.

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 04 lut 2013, 20:17

Tanglewood TW45 Sundance
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

drmec

Post autor: drmec » 04 lut 2013, 20:23

Właśnie tu wszedłem bo już znalazłem odpowiedź w komentarzach i chciałem się tym pochwalić, ale widzę, że mnie uprzedziłeś. Dzięki za twój czas.Pozdrawiam.

Yuan

Post autor: Yuan » 04 lut 2013, 21:49

Na czym to gra Knopfler? :) Wygląda super jak dla mnie.
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

rusi
Zasłużony

Post autor: rusi » 04 lut 2013, 21:51

Pensa MK I. Swoją drogą, świetne wiosło.

Edit: Jedno "I" za dużo mi się wcisnęło :wink:
Ostatnio zmieniony 04 lut 2013, 21:56 przez rusi, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.facebook.com/Wparkustraszy?fref=ts
http://soundcloud.com/wparkustraszy/

Awatar użytkownika
Bloodsucker69
Administrator forum
Administrator forum

Post autor: Bloodsucker69 » 04 lut 2013, 21:53

Obrazek

Pensa MK I

ODPOWIEDZ