Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiadamy)

Rozmowy dotyczące gitar akustycznych oraz klasycznych.
Remix

Re: Początkujący gitarzyści zadają pytania (my miło odpowiad

Post autor: Remix » 28 wrz 2016, 22:55

Mogę się mylić, jednak w akustyku nie można zdejmować całego kompletu strun na raz ponieważ może to spowodować złamanie gryfu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ściąganie struny jedna po drugiej i czyszczenie gryfu tylko w miejscu ściągniętej struny.
Ibanez AS53 | Marshall Valvestate 8040 | Boss ME-25

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 28 wrz 2016, 23:27

TomZet pisze:Czy najzwyczajniej
Najzwyczajniej - ściągnąć struny, wyczyścić podstrunnicę, założyć nowe struny, nastroić i poczekać aż się wszystko ułoży, potem skorygować strojenie (pewnie nie raz). Jeśli masz ustawiona gitarę pod dany strój - spokojnie - nie kombinuj krzywizną. O naciąganiu strun ręcznie nie wspominam specjalnie. Osobiście zmieniam struny - jedna stara, jedna nowa i tak po kolei, parami E(1) i D, B i A, G i E(6). Unikam w ten sposób niepotrzebnego prostowania się gryfu bez naciągu i praktycznie po nastrojeniu gitara nie "płynie strojem w dół" (poza korekcjami, zwiazanymi z rozciąganiem się samych strun). Jeśli chcesz zrobić totalne czyszczenie podstrunnicy, to trzeba zwalić wszystkie struny, ale póżniej gitara "dłużej dochodzi" do równowagi.

TomZet

Post autor: TomZet » 29 wrz 2016, 10:49

Słyszałem kilka różnych opinii dotyczących zmiany strun w tym najbardziej drastycznej, że "przy wymianie pełnego kompletu od razu, należy stare struny po woli luzować ponieważ przy normalnym ich ściągnięciu i zostawieniu gryfu bez naciągu strun gryf może uszkodzić szyjkę a nawet ją złamać" Stąd moje największe obawy czy fizycznie nic się nie spieprzy :)
Osobiście będę to robić pierwszy raz stąd chcę poznać waszą opinię na ten temat.

gor

Post autor: gor » 29 wrz 2016, 11:39

Można bez żadnego problemu ściągać wszystkie struny naraz, tak jak pisał pietrek. Nic się nie stanie. Ciekawi mnie kto twierdzi że szyjka się złamie bez strun...

Uważać należny natomiast przy regulacji samego pręta - ale to już było kilkukrotnie opisane na forum przez bardziej ode mnie doświadczonych - poszukaj.

TomZet

Post autor: TomZet » 29 wrz 2016, 11:42

Okej, dzięki za info.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 29 wrz 2016, 20:14

A co to za pomysły , że zdjęcie strun może złamać gryf czy że gryf może złamać szyjkę :facepalm: . Przecież to bzdury a szyjka to to samo co gryf , nie mylić z ,,główką'' . Kto takie rzeczy wymyśla ?

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 30 wrz 2016, 2:50

Idiotow nie sieją,
idiotow nie orzą.
A jednak istnieją,
a jednak się mnożą... :wink:

Sarmata

Post autor: Sarmata » 30 wrz 2016, 10:42

pietrek2004 pisze:Idiotow nie sieją,
idiotow nie orzą.
A jednak istnieją,
a jednak się mnożą... :wink:
(my miło odpowiadamy)... .

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 30 wrz 2016, 15:03

Ja na przykład robię tak : zdejmuję stare. I też, znaczenie ma które zdejmuje się na początku a które na końcu. Zazwyczaj zdejmować zaczynam od tych basowych.
Odkładam gitarę na dwa - trzy dni, po czym zakładam nowy komplet. Gitara ma czas odpocząć.

A jak zakładam nowe to zaczynam od G3 i tak kombinuję aby gitara nie przeżyła szoku nowego kompletu.
[url]https://www.reverbnation.com/Benedykt[/url]

pod tym adresem są moje piosenki, mogę Ci je sprzedać na płycie, stop piractwu.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 30 wrz 2016, 20:03

Mir_budiet pisze:Odkładam gitarę na dwa - trzy dni, po czym zakładam nowy komplet. Gitara ma czas odpocząć.
Od czego gitara ma odpocząć? Od jej naturalnego układu sił pozostajacych w równowadze? To tak jakbyś co jakiś czas spuszczał powietrze w oponach, by "guma sobie odpoczęła". :wink: Wręcz niewskazane jest zostawianie gitary na dłużej bez strun, ponieważ nieobciążony ich naciągiem gryf zaczyna "żyć własnym życiem". Naciąg strun, powiedzmy 11-stek przy standartowym stroju to około 70 kg, jak dobrze pamiętam. Jeśli "zdejmiemy" tą siłę, gryf zaczyna się "prostować". O "pracy" topu nie wspomnę. Po co robisz mu tą "gimnastykę" - tego nie wiem. Mówimy tu o gitarze akustycznej, bo o niuanse, zwiazane z wymianą strun pytał autor TomZet. A zresztą nie widzę powodu, by do innych gitar stosować inne zasady, ponieważ "rządzą" we wszystkich te same prawa fizyki.

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 30 wrz 2016, 20:59

Czy ja komuś siłą nakazuję - "rób po mojemu"? Nie... Opisałem moje metody. A piszę o gitarze klasycznej.
Ty wiesz że jak zmieniałem ostatnio struny to ona powiedziała mi że ma urlop? Fizycznie zobaczyłem taki tekst z gitary.
I dopominała się bym poprawił mostek bo w niej jest pochyły. A to pomogło w usunięciu brzęczenia strun, podniosło ich akcję.
I teraz - jak nowa. Właśnie mi podziękowała, zobaczyłem taki tekst z otworu rezonansowego - "dziękuję"

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 30 wrz 2016, 21:23

Aaaa... rozmawiacie ze sobą. :smile: A to miłe. :grin: Mir, proszę, tylko nie przedawkuj... :wink:

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 01 paź 2016, 8:11

Tylko że ja piszę prawdę...

Lusjusz

Post autor: Lusjusz » 01 paź 2016, 13:03

pietrek2004 pisze:Aaaa... rozmawiacie ze sobą. :smile: A to miłe. :grin: Mir, proszę, tylko nie przedawkuj... :wink:

Każdy ma swój świat i niech w nim robią co im się podoba dopóki nie szkodzą innym. :fool:

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 01 paź 2016, 14:32

Właśnie, po co te chamskie przepychanki?

ODPOWIEDZ