Uzytkowanie i obsluga gitary- kilka praktycznych uwag

Rozmowy dotyczące gitar akustycznych oraz klasycznych.
ODPOWIEDZ
pietrek2004
Doradca
Doradca

Re: Uzytkowanie i obsluga gitary- kilka praktycznych uwag

Post autor: pietrek2004 » 16 lip 2012, 22:49

Struna nie może się zaklinować w szczelinie, musi leżeć na jej dnie. Intryguje mnie jedynie cóż Ty za grubasy chcesz tam "zainstalować". W !2-stkach najgrubsza E to 0,054.

Awatar użytkownika
kylczyslaw

Post autor: kylczyslaw » 16 lip 2012, 23:47

Struny od barytonu do dropC bo tak to za luźne są. Są to sety 13-64 chyba i 13-72? Coś takiego, poruszałem ten temat w temacie o strunach. Swoją drogą czeka mnie również wymiana mostka, ale nie wiem czy sam dam radę to zrobić, bo pewnie trzeba będzie poszerzyć rowki, skoro struna ma leżeć na dnie.
Parówkowym skrytożercom mówimy NIE!
http://www.youtube.com/user/kylczyslaw

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 17 lip 2012, 0:04

O mostek (czyli chodzi pewnie o strunnik) się nie martw, tam wystarczy symboliczne "zaznaczenie", wręcz żle, gdyby tam były "rowy", struna musi być podparta punktowo, na tyle by się nie przesunęła, a nie "ucapiona" z obu stron. Na poprzeczce mostka wystepuje inny układ sił niż w siodełku, ogólnie mówiąc, tam głębokie rowy są wręcz niewskazane, ze wzgledu na pogorszenie wybrzmiewania struny.

Awatar użytkownika
kylczyslaw

Post autor: kylczyslaw » 17 lip 2012, 0:45

Hm, o tym nie wiedziałem. W każdym razie, da radę kupić siodełko z takimi głębokimi/szerokimi żłobieniami czy trzeba to zrobić u lutnika?

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 17 lip 2012, 11:47

No, siodełko można kupić, nawet z rowkami, ale potem trzeba wyciagnąć stare, wstawić nowe, dopasować je do tych grubych strun, jak również dopiłować na wysokość. Robota dla lutnika, chyba, że chcesz mu chleb od ust odebrać, kombinując samemu. :wink:

Awatar użytkownika
kylczyslaw

Post autor: kylczyslaw » 17 lip 2012, 11:59

Właśnie martwię się o te rowki jedynie, resztę jakoś bym wykombinował. A pilniki do siodełek to woj zauważył ile kosztują ...
Dla przykładu,mógłbym kupić coś takiego, ale pewnie trzeba byłoby poszerzyć rowki do takich grubych strun.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 17 lip 2012, 14:06

Martwisz się za bardzo. Porównałem grubości poszczególnych strun od "normalnego" kompletu 13 (który w takie siodeło powinien wchodzić bez problemu) i 13-stek barytonowych ( przeliczyłem na milimetry):

0,33 ------ 0,33
0,43 ------ 0,46
0,66 ------ 0,76
0,91 ------ 1,12
1,17 ------ 1,42
1,42 ------ 1,81

Rowki wymagają tylko ewentualnego poszerzenia, ponieważ głębokości są już ustalone, wysokość siodełka ustalasz, szlifując je od dołu. Problemy mogą zacząć się od struny G. Pilnik diamentowy do paznokci kosztuje parę złotych, ma grubość 0,6 mm i wchodzi od trzeciej szczeliny wzwyż. Ewentualne nierówności po całym zabiegu wyrównujesz drobnoziarnistym papierem ściernym , złożonym wpół. A jak Ci nie wyjdzie, masz trzydzieści parę złotych "w plecy", ale jakie doswiadczenieee! No i pilnik do paznokci, żebyś ich nie musiał obgryzać ze zmartwienia. :D
Ostatnio zmieniony 17 lip 2012, 23:36 przez pietrek2004, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kylczyslaw

Post autor: kylczyslaw » 17 lip 2012, 15:55

O, wielkie dzięki :) To chyba przy następnym secie strun "odbiorę chleba" lutnikowi :P

szkopek23

Post autor: szkopek23 » 08 sty 2013, 12:04

Witam
Kilka dni temu kupilem w sklepie Muzyczny.pl oczywisice na miejscu gitare Lag t66dce, po czym znalazlem wlasnie artykul opisujacy jak sprawdzic geometrie gitary. Tak tez uczynilem ;)
Moze opisze to obrazkowo bedzie prosciej. Cel jest taki ze chcialbym na swoja reke sprawdzic czy jest poprawnie wklejony gryf i jaki mam zapas obnizenia strun na mostku. Gdyby jednak sie okazalo ze gryf jest nieprawidlowo wklejony gitare oddam do sklepu. Oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Glownie chodzi mmi o to czy moj pomiar wykonalem prawidlowo i jaki jest wynik. Tzn czy jest dobrze czy zle? Czy to tak ma byc? Z tego co ja wyczytalem to jesli linial celowal by ponizej mostka to by byllo kiepsko a jak celuje deczko powyzej ? ;)

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 08 sty 2013, 16:14

Wszystko to masz opisane na pierwszej stronie tego tematu. Jeśli liniał celuje nieco powyżej mostka to dobrze, bo masz zapas do spiłowania strunnika przy obniżaniu akcji. Oczywiście ten pomiar należy dokonywać przy prawidłowej krzywiżnie gryfu, czyli minimalnej "łódeczce".

szkopek23

Post autor: szkopek23 » 08 sty 2013, 16:39

Tak ten watek przeczytalem bardzo wnikliwie, intryguje mnie tylko ile to jest "troche" w tym akurat przypadku, czy moze to juz za duzo i producent przegial w druga strone. Dlatego zamiescilem zdjecia.

Dzisiaj z ciekawosci pojechalem do Muzycznego.pl z linialem ;P sprawdzilem z 5 gitar i bylo roznie. W Lagach i Downiach linial celowal powyzej mostka, a w Taylorze i jakims Ibanezie rowno z mostkiem.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 08 sty 2013, 17:06

Powiem szczerze, że wolałbym mieć trochę zapasu, niż go nie mieć. Pamiętaj, że drewno i cała konstrukcja gitary akustycznej będzie się jeszcze "układać", na rysunku czwartym wspomnianego artykułu masz zaznaczone w jakim kierunku, a więc lekki zapas jest wskazany. Z praktyki własnej: w mojej starej gitarze, mającej kilkanascie lat ustawiałem w swoim czasie akcję taką jaką preferuję, ale gdybym chciał zejść jeszcze niżej, to już byłby problem, może nawet nie mostka, ale kąta ugiecia strun na strunniku, przy "płasko" leżących strunach strunnik nie jest wystarczajaco dociskany przez struny, co może powodować gorsze wybrzmiewanie gitary.

szkopek23

Post autor: szkopek23 » 08 sty 2013, 18:54

A to ze linial celuje powyzej mostka to nie jest moze objaw przesuszonej gitary? Pudlo zapada sie i mostek obniza. Co Wy na to?

Xylo

Post autor: Xylo » 08 sty 2013, 19:16

Jest to możliwe bo drewno pracuje. Mało tego każdy producent gitary robi swoje instrumenty z różnego pochodzenia drewien w różej wilgotności. Dla np. Taylorów wskazana bedzie więc inna wilgotność niż dla innych producentów. W sklepie maja jakąs tam wilgotność, która może odpowiadać LAG-om a Taylorom mniej i gitary się odkształcą. Trzeba obejrzeć wiele rzeczy w instrumencie a nie tylko jeden parametr.

szkopek23

Post autor: szkopek23 » 08 sty 2013, 19:46

zamowilem juz higrometr, wiec jak tylko przyjdzie zaczne dzialac. Marazie sprawdzilem linijka plyte tylna i wierzchnia, wyglada ok. Garbu miedzy XIV a XVI progiem nie widac. Jedynie podstrunnica od momentu laczenia sie z pudlem delikatnie schodzi nizej.

ODPOWIEDZ