Przetworniki

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
ODPOWIEDZ
PlastikowyMis

Re: Przetworniki

Post autor: PlastikowyMis » 02 gru 2013, 10:55

Siemano,

Słabo się orientuje w kwiesti wyboru przetworników więc zapytam.

Do gitary Cort KX5 planuje wymienić przetworniki. Gitara ma aktualnie pasywne, w body - lipa, w gryfie palisander.

Za rok planuje kupić gitarę z większym budżetem z mahoniu jednak już teraz chcę wymienić przetworniki.

Mają służyć do grania solowego i podkłady wyłącznie muzyka cięższa ( alexi, dimmebagi, kalmahy, made of hejty ) - denerwuje mnie taki nijaki high w swojej i brak głębii w niższych pozycjach

Z pasywnych sobie obrałem:
Bill Lawrance l500 xl
Seymour Duncan SH13
Z aktywnych - przerobienie gitary na aktywną też wchodzi w grę:
EMG 81/85

rusi
Zasłużony

Post autor: rusi » 02 gru 2013, 11:05

Ładuj Billa pod most i będziesz zadowolony :wink: Nie ma sensu teraz kupować całego aktywnego setu skoro za jakiś czas i tak będziesz zmieniać wiosło, wystarczy że zmienisz jedynie pickup pod mostem bo głównie na nim kręci się brzmienie - L500xl załatwi sprawę.
http://www.facebook.com/Wparkustraszy?fref=ts
http://soundcloud.com/wparkustraszy/

PlastikowyMis

Post autor: PlastikowyMis » 02 gru 2013, 11:15

@rusi

dzięki, twoja odpowiedź zamyka temat : )

rusi
Zasłużony

Post autor: rusi » 02 gru 2013, 16:49

Pozwól że tematu nie zamknę, dam skorzystać innym :mrgreen:
http://www.facebook.com/Wparkustraszy?fref=ts
http://soundcloud.com/wparkustraszy/

Daimler

Post autor: Daimler » 29 gru 2013, 23:46

Witam, zdecydowałem się ostatecznie na zakup Duncana JB i dzisiaj zamontowałem go w miejsce Infinite'a na moście. I nie wiem czy taki powinien być właśnie efekt, ale przy trybie na dwóch cewkach brzmienie jest nieco... jedno cewkowe. Ponadto jest ono diametralnie różne kiedy używam singla + jednej cewki z JB. Krótko mówiąc, spodziewałem się większej ściany mocy, tymczasem sygnał wyjściowy zdaje się być znacznie większy na humbie przy gryfie i nieznacznie mniejszy na samym singlu. Flażolety również wybrzmiewają podobnie jak przed wymianą.

Do połączenia używałem takiego schematu:
http://www.tremolo.pl/Przystawki2/Ibane ... modeli.gif

Jedyna różnica u mnie jest taka, że na przełączniku pusta jest czwarta, a nie piąta końcówka. Dodatkowo kabelek zielony i bez izolacji przylutowałem do uziemienia, tak jak zalecano na zagranicznych forach. W ostateczności wygląda to tak:
http://i.imgur.com/Fscy1ds.jpg

I moje pytanie w zasadzie jest tylko jedno: zrobiłem wszystko tak jak należy, czy natura tego przetwornika jeśli chodzi o brzmienie taka właśnie jest i muszę się przyzwyczaić? :) Pozdrawiam.
Squier Bullet Stratocaster HSS
Ibanez RG350MZ
Fender Frontman 15W lampowe bebechy, BOSS ME70 + DS2
M-Audio Fast Track + GR5

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 30 gru 2013, 0:20

Rozmowy o kolorach kabli w przypadku łączenia pickupów różnych firm są dość bezzasadne. Chyba, że łączymy np Fendera i SD to wówczas z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że aby nie było przeciwfazy należy zamienić czarny z zielonym w SD lub biały z czarnym w przypadku singla SD.
Pusta końcówka przełącznika to również żadna wskazówka. Trzeba zrozumieć, przedzwonić przełącznik, wiedzieć w konkretnych pozycjach gdzie są zwarcia i na tej podstawie lutować w celu uzyskania konkretnych połączeń.

A teraz spojrzałem na zdjęcie i ten JB jest na 100% źle połączony. Biały z czerwonym powinny być razem połączone i dolutowane do przełącznika w sekcji gdzie w konkrentnej pozycji zwierasz je z masą celem rozłączenia cewki. Czarny jako sygnał na przełącznik. Zielony i goły na masę czyli puszkę potka vol. Jeśli w pozycjach łączonych z JB brzmienie będzie nosowe i słabe (przeciwfaza) to zamienić miejscami czarny z zielonym.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 30 gru 2013, 1:44

"Arcybohaterowie" zawsze przecinają ten kabelek we właściwym kolorze, we właściwym miejscu i czasie ( na jedną sekundę przed końcem świata). Nigdy, kurna, nie mogę zapamiętać , czy to był niebieski, czy czerwony :scratch: , a to przecież takie ważne...

Daimler

Post autor: Daimler » 30 gru 2013, 14:03

No właśnie tak myślałem, że trzy kable zlutowane z pot vol wydaje się trochę niecodziennym rozwiązaniem... Czyli jeśli dobrze rozumiem, goły i zielony zostawić na razie na swoim miejscu, biały zlutować z czerwonym i przylutować w miejsce gdzie obecnie jest czerwony albo biały i to samo z czarnym? I te spięcia na przełączniku miernikiem to próbować na zasadzie plus do końcówki przełącznika i minus do drugiej końcówki, czy na masę? W sumie dobre miałem wyczucie co do tego brzmienia, bo w efekcie końcowym wyszło chyba tak, że przy dwóch trybach korzystających z JB gram naprzemiennie na pojedynczych cewkach. No nic, trzeba sobie zrobić zapas strun i siłować się z tym dalej :)

Edit: Poradziłem sobie, teraz gra to tak jak na JB przystało :) Przy rozłączaniu cewek jest nieco nosowe brzmienie(aczkolwiek dość mocne), ale nie brzmi to tak strasznie, abym znów się w czarodzieja kabli chciał zamieniać, pobawię się jeszcze przy następnej wymianie strun jak będzie okazja. Dzięki za pomoc.
Ibanez RG350MZ
M-Audio Fast Track + GR5

Selmo93

Post autor: Selmo93 » 08 sty 2014, 9:57

Witam wszystkich, otóż tak jak w temacie posiadam dwa takie humby polskiej produkcji. Zalewane żywicą, z oznaczeniem MUZA 11/85, szukałem w wielu miejscach ale jedyne czego się doszukałem to trochę informacji na temat ich spokrewnionej produkcji MUZA 88, i stąd moje pytanie...
Czy ktokolwiek potrafi mi cokolwiek o tych przetwornikach powiedzieć ?, lub może ogrywał, jest w posiadaniu takiego sprzętu, czekam na odpowiedzi ! :smile:

srebrniak4

Post autor: srebrniak4 » 12 lut 2014, 13:16

Witam Szanownych .Pytanie kieruję do znawców brzmień.Jaki przetwornik może dać taką barwę .Bardzo unikalne dzwięczne brzmienie ,dziś niespotykane ,charakterystyczne dla utworów instrumentalnych polskich lat 70,80 i polskich orkiestr rozrywkowych .Niekiedy bardzo przydatne do różnego typu melodii filmowych itp.Brzmień jest 3, chodzi o dwa pierwsze -te dzwięczne .W ostatnim może ktoś rozpozna gitarę .Czy to jakaś gitara semi hollow z przetwornikiem przy gryfie + overdrive .W pierwszym jakby elektroakustyk, w drugim przypomina strata + przetwornik single coil (middle ) ale nie mam pojęcia co dalej .Z szacunkiem .
http://w48.wrzuta.pl/audio/0rApXUwdLPr/library_1982

lysy32

Post autor: lysy32 » 12 lut 2014, 14:01

Witam.Poszukuję przetwornika który ma zastąpić kiepsko brzmiącego w lipowym korpusie RG 550xh inf-a4.Brzmienie na przesterze jest jazgotliwe.Szukam czegoś co zabrzmi w klimatach Malmsteen , May.Przeleciałem wszystkie strony tego topiku i nie znalazłem odpowiedzi.Za pomoc z góry dziękuję

Daimler

Post autor: Daimler » 19 lut 2014, 15:38

Witam ponownie, po wymontowaniu z Ibaneza mostkowego INF4, postanowiłem że zamontuję go na most w Squierze, coby się nie marnował.

http://i846.photobucket.com/albums/ab27 ... 0_0091.jpg
I teraz pytanie, mój Squier nie korzysta z rozłączania cewek na humbie, są tylko dwa kable, goły na uziemienie, biały jako sygnał. INF4 ma trzy: czerwony, biały i czarny. Z białym z tego co wiem, to podpinam na full humba jako sygnał, czerwony bodajże jest do rozdzielania. Teraz tylko pytanie, czerwony izolować, czy lutować z czarnym na uziemienie?
Ibanez RG350MZ
M-Audio Fast Track + GR5

Wojsuj

Post autor: Wojsuj » 12 mar 2014, 18:46

Witam. Czy opłaca się wymienić firmowe przetworniki w Omen 6 Extreme na EMG HZ-H4?

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 13 mar 2014, 18:19

Daimler, no co Ty? Gdzie lutować na masę :facepalm: . Byś miał permanentny ,,split'', zaizolować, a nuż się przyda :wink: .

Kilimandzaro

humb do superstrata z pojedynczym zestawem potków

Post autor: Kilimandzaro » 22 mar 2014, 11:20

Hej.
Chcę wymienić humba pod mostem w gitarze Godin Exit 22 na coś mocniejszego. Klimaty Kyuss, Black Sabbath itp.
Problem polega na tym, że mam tylko jeden potencjometr single i jeden tone do wszystkich pickupów. Czy każdy humbucker się nada w takim przypadku? Podobno to ma znaczeni. Chciałbym coś do max 150zł. Na chwilę obecną patrzę w stronę Tesla lub Entwhisle.
Za wszelką pomoc serdecznie dziękuje.

ODPOWIEDZ