Nawilżacz do gitary akustycznej - czy ma to sens?

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
ODPOWIEDZ
AdR

Nawilżacz do gitary akustycznej - czy ma to sens?

Post autor: AdR » 06 paź 2014, 17:06

Witam!
Ostatnio kupiłem sobie gitarę akustyczną, którą trzymam w twardym futerale w małym, akademickim pokoju.Naczytałem się trochę o tym, że gitarę akustyczną trzeba trzymać w pomieszczeniu o wilgotności 55%, którą ciężko jest utrzymać w zbliżającym się sezonie grzewczym. Czy jest sens kupować nawilżacz, np. Planet Waves GH? Czy to marnowanie pieniędzy i przesadne obawy o uszkodzenie instrumentu?

Proszę o porady.

giovan

Re: Nawilżacz do gitary akustycznej - czy ma to sens?

Post autor: giovan » 06 paź 2014, 18:31

Najpierw to kup sobie miernik wilgoci i sprawdz czy ta wartosc jest wyzsza lub nizsza od takiej ktora jest optymalna jesli chodzi o przechowywanie instrumentu.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 06 paź 2014, 18:44

Dbanie o prawidłową wilgotność nie jest przesadą (do momentu wpadnięcia w obsesję :wink: ). Ponieważ w sezonie grzewczym wilgotność powietrza w pomieszczeniach zazwyczaj spada, nieraz trzeba ją skorygować. Jeśli jeszcze nie masz higrometru ( o czym wspomina giovan), to zacząłbym od jego zakupu. Moim zdaniem, lepsze (również dla zdrowia) jest utrzymanie poprawnej wilgotności w całym pomieszczeniu niż "punktowe" nawilżanie samej gitary, co nie oznacza, że jest to jeden ze sposobów. Posiadając higrometr, będziesz wiedział na bieżąco, czy wystarczy drobna korekcja wilgotności w pomieszczeniu, n.p. za pomocą mokrego ręcznika na kaloryferze, czy trzeba "przywalić z grubej rury".

AdR

Post autor: AdR » 06 paź 2014, 19:31

Dziękuję za odpowiedzi. Najpierw kupię miernik wilgotności powietrza. Jeżeli w przyszłości okaże się, że jest mała wilgotność to jaki nawilżasz polecacie? Czy takie, obejmujące zasięgiem cały pokój (max 15m2) da się kupić poniżej 90zł?

Proszę o dalszą pomoc.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 06 paź 2014, 21:44

Jak kupisz higrometr ( jeśli nie będzie to jakiś wypas z certyfikatem i świadectwem legalizacyjnym, tylko "made in PRC"), warto jego wskazania porównać z jakimś "wiarygodnym", choćby w dobrym sklepie muzycznym, w którym dbają o swój towar.

W pomieszczeniach zamkniętych wilgotność powietrza jest z reguły wyższa w obszarach o gorszej cyrkulacji powietrza ( kąty, zakamarki) dlatego w sezonie grzewczym należy szukać takich miejsc dla gitary ( oczywiście nie tych przy kaloryferze i nie tych z grzybem na ścianie :wink: ). Skuteczną metodą na podwyższenie wilgotności powietrza jest też zaproszenie grona znajomych i to nie żart. Ponieważ trudno funkcjonować cały czas w atmosferze wiecznej fiesty, zawsze możesz powiedzieć - kochani, mój higrometr wskazuje już 90%, a to szkodzi mojej gitarze, spotkamy się jutro. :grin:

AdR

Post autor: AdR » 07 paź 2014, 20:47

pietrek2004 pisze:Jak kupisz higrometr ( jeśli nie będzie to jakiś wypas z certyfikatem i świadectwem legalizacyjnym, tylko "made in PRC"), warto jego wskazania porównać z jakimś "wiarygodnym", choćby w dobrym sklepie muzycznym, w którym dbają o swój towar.
A takie coś może być?
http://taniestruny.pl/konserwacja-gitar ... rza-grover

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 07 paź 2014, 21:19

Nie wiem co to takiego, ale wiarygodnie to nie wygląda. Ja bym "takiemu czemuś" nie powierzył "opieki" nad moją gitarą. Za siedem złotych można kupić co najwyżej dwa piwa i jeszcze zwrócą kaucję za butelki, jak nie zgubisz paragonu. :wink: Za trzydzieści kupisz już higrometr z wyświetlaczem cyfrowym, dodatkowo z miernikiem temperatury, zegarem i paroma "wodotryskami".

AdR

Post autor: AdR » 08 paź 2014, 10:03

Dziękuję, też tak myślałem, że to nie jest zbyt wiarygodne. Jaki higrometr wybrać? Można kupować w ciemno? Co sądzisz o takich higrometrach? Tylko ten analogowy ma podany zakres błędu pomiarowego +/- 5%.

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&p ... 2647_Ceneo
http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&p ... oCB5Dw_wcB
http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&p ... oCC1Xw_wcB

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 08 paź 2014, 16:43

W dwóch pozostałych ("cyfrowych") nawet tego nie podają. :( Wybór - rzecz gustu, moim zdaniem te z wyświetlaczem są bardziej czytelne. Co do analogowego - raczej jest to konstrukcja mechaniczna, w przypadku n.p. upadku na podłogę jest większa szansa uszkodzenia, ale to tylko takie moje rozważania. Tak czy owak warto po zakupie porównać wskazania z jakimś bardziej wiarygodnym ( pisałem o tym wyżej), wtedy nawet, jeśli błąd pomiarowy byłby duży, będziesz wiedział ile dodać lub odjąć od wartości, pokazywanej przez Twój przyrząd. Warto też (jeśli jest taka możliwość) dokonać porównania przy trzech wartościach wilgotności ( niskiej, średniej i wysokiej) ze wzgledu na nieliniowość zakresu pomiarowego. Przy zmianie obszaru o innej wilgotności zawsze trzeba odczekać ileś minut, do czasu ustabilizowania się wskazania. Tu jeszcze do poczytania: http://www.jakkupowac.pl/jaki-higrometr-kupic/

ODPOWIEDZ