Mostek Tune-o-matic(problem)

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
ODPOWIEDZ
Dobosz153

Mostek Tune-o-matic(problem)

Post autor: Dobosz153 » 07 lip 2014, 15:14

Witam Was serdecznie. :P Mam problem z moim mostkiem w les paul'u. Wiecie dlaczego gdy stroję gitarę to te śrubki mi się wysuwają?? To normalne?? Bo Przy tym wszystkim brzęczą mi też te sprężynki w środku tego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
There is no dark side in the moon, really. As a matter of fact it’s all dark
https://soundcloud.com/dobosz153

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Re: Mostek Tune-o-matic(problem)

Post autor: MickTheShaggy » 07 lip 2014, 19:12

Piszesz, że brzęczą ci "te sprężynki w środku". Jakie sprężynki? Masz na myśli ten drucik zapobiegający wypadaniu siodełek z mostka przy zdjętych strunach? Jeśli załączone zdjęcie rzeczywiście przedstawia Twój problematyczny mostek, to niestety, taki już urok tej konstrukcji, że ten drucik lubi brzęczeć. Możesz spróbować go odpowiednio wygiąć, aby nie brzęczał. Można próbować założyć grubszy, sztywniejszy drucik, np. z obciętej końcówki struny odwiniętej z owijki.

Co do przesuwania się siodełek - miałem podobny problem, co prawda z mostkiem o trochę innej konstrukcji (Sung-Il BM003), ale objawy były takie same - przy strojeniu gitary lub nawet przy mocniejszych podciągnięciach siodełka się przesuwały, a w wibracje wpadały takie oddzielne dla każdego siodełka podkładki (zapinki w kształcie litery C). Przy podciągnięciach gitara się rozstrajała i przestawiała się intonacja (co prawda minimalnie, ale w wyższych pozycjach słyszalnie). Problem był opisywany tu: http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewt ... 63&t=38634

Rozwiązaniem był po prostu zakup porządnego mostka Gotoh, którego konstrukcja nie zawiera żadnych sprężynek, drucików, czy luźnych podkładek, tylko sześciokątną nakrętkę kontrującą od drugiej strony łba śruby do regulacji menzury. Koszt około 110 / 120 zł (guitarproject.pl), za modele GE-104B, lub GE-103B (ten drugi polecam - ma większy zakres regulacji menzury, bo mostek jest po prostu szerszy). Zanim się zdecydujesz na inwestycję, to polecam dokładnie sprawdzić rozstaw i średnicę trzpieni (wariant "T" dla "metrycznych" trzpieni 6mm) oraz czy będzie pasował rozstaw strun (E-E). Koniecznie trzeba sprawdzić, czy tuleje (jeśli takie są w Twoim mostku) będzie można łatwo wymienić, ewentualnie, czy pozostawiając stare tuleje trzpienie będą do nich pasować. Dodatkowo trzeba się przygotować się na wizytę u lutnika celem nacięcia szczelin na siodełkach(fabrycznie są tylko "zaznaczone"), no chyba że masz zestaw pilników lub czujesz się na siłach, żeby samemu to zrobić jakimiś diamentowymi iglakami (choć przy braku wprawy i znajomości tematu szczerze odradzam).

Dobosz153

Post autor: Dobosz153 » 07 lip 2014, 19:57

Hmmm to zdjecie jest tylko przykladowe.. W moim mostku sa wlasnie taki jakby sprezynki i to brzeczy. hmmm no nic jak bede miec checi to wymienie te czesc. ale czy oplaca sie w gitarze niezbyt wyrafinowanej?

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 07 lip 2014, 20:19

Czy się opłaca, no cóż, dokupując lepszy osprzęt nie licz na to, że podniesiesz "wartość rynkową" gitary. Ja nie traktowałbym gitary jako inwestycji, która może się opłacić - to się raczej nie sprawdza... Ja nie mogłem "z tym żyć" i wymieniłem, też w gitarze nie z najwyższej półki. Gitara nie brzęczy, nie rozstraja się i nie rozregulowuje się menzura. Zafundowałem sobie też brak nerwów - bezcenne...

Dobosz153

Post autor: Dobosz153 » 07 lip 2014, 21:27

MickTheShaggy pisze:brak nerwów - bezcenne...
Co racja to racja. Gdy nic nie brzęczy itd i nie przeszkadza to człowiek lepiej się czuje.. Ale nie wiem czy inwestować w to. Bo mam nadzieje że za jakiś czas wymienię gitarę na coś lepszego. np: jakiegoś używanego Gibsona. To już zależy ode mnie ale dzięki za poradę :D

ODPOWIEDZ