Poradnik - jaką kostkę wybrać

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
MarcoPolo

Re: Poradnik - jaką kostkę wybrać

Post autor: MarcoPolo » 16 paź 2013, 13:53

Witajcie w tym wątku!
W moim zdaniu, wspaniały muzyk zawsze ))) jest w stanie zagrać czymkolwiek.. Bo kostka może być dobrą, ale w niezdolnych rękach instrumenty markowe i o wysokiej jakości będą brzmieli żle. Myślę w taki sposób ...
Od 4 lat stosuję kostki od 0,8 do akompaniamentu akordowego, 1mm - uniwersalne,aż po 1,4 wegena do solówek i riffów.
Jest to reguła, ale można ją łamać. :dance:

FastMan

Post autor: FastMan » 07 sty 2014, 16:43

Ja absolutnie odradzam kostek Boston Rock Picks - kupiłem je jeszcze gdy eksperymentowałem z różnymi kostkami, głównie ze względu że miały fajne motywy na kostkach i były sprzedawane w zestawie 6 kostek w pudełeczku i o różnych grubościach. Te kostki są fatalne, są zrobione z jakiejś jakby tektury, po chwili się wyginają i tak już zostają,

Po przetestowaniu przeróżnych kostek osobiście upodobałem sobie do gry na akustyku kostki Dunlop z serii Lucky 13 (to samo co tortex standard tylko grafiki się nie ścierają i mają fajne nadruki), grubość koniecznie 0.73mm, jedyny minus jest taki, że po jakichś dwóch tygodniach intensywnego grania jakby tracą swoje brzmienie - a raczej gitara przez nie traci swoje brzmienie :) po zagraniu nową kostką od razu słyszę różnicę. Do elektryka natomiast preferuję kostkę Dunlop Jazz III John Petrucci, jest świetna, ale przy akustyku brzmi kiepsko.
Akustyk: Takamine G320 | Elektryk: Jay Turser JT301-BK + Piec Fender Mustang 1 | Ukulele: Mahalo U30 | Klasyk: MSA CK116

datman

Post autor: datman » 04 maja 2014, 20:01

Bardzo fajnie założony temat. Ograłem chyba nawet te z włókien węglowych. Wcale nie są takie dobre. Ze stosunkowo nowych materiałów przyjął się tak naprawdę tortex. Zaczynałem w latach 80 od polskiego plastiku. Nie wiem, co to było. Jak ktoś przywiózł z Niemiec kostkę Fendera, to był bardzo modny w towarzystwie. Od razu miał silniejszą pozycję w zespole. Wiadomo, zachodnia kostka. To nic, że była cieniutka i pękała. Kiedyś na lata zatrzymałem się na grubości 0.70-0.73 i przywykłem do Gibsona. Dunlop mnie nie powala. Wolę trudno dostępne w Polsce S&B 0.73. prawdą jest, że z czasem przechodzi się na grubsze, coraz grubsze. Myślę, że przy naciągach 9-42 i 10-46 szczytem możliwości jest 1 mm. Stevie Ray Vaughan chadzał nocami ponoć na przedmieścia Austin i kradł znaki drogowe, z których robił sobie kostki do gitary. No ale wiadomo, on grał co najmniej na 13-56.

vermes

Post autor: vermes » 21 kwie 2017, 4:14

To ja eis tu wpisuję trzy lata od Twojego wpisu. Tragedia. Forum jest martwe. Gram na bardzo grubych i twardych kostkach 2 mm i przyznam po latach, że we wprawnych dłoniach można nimi grać także bardzo subtelnie. Nazywają się Stubby. Polecam. Początkujący nie wierzą, że gruba kostka to jest to!!!

tomek1987

Post autor: tomek1987 » 28 kwie 2017, 9:14

mqu pisze:Bardzo fajny poradnik! :) Co do brzmienia cienkich kostek muszę się zgodzić :) Fajne do akordów na akustyku, ale nic poza tym. Sam używam jazzówki 1.38 mm i mimo, że na początku ciężko się przyzwyczaić to z czasem gra się super!
Zgadzam się, wszystko czarno na białym :) Świetny poradnik.

rideofyourlife

Post autor: rideofyourlife » 09 maja 2017, 20:00

vermes pisze:To ja eis tu wpisuję trzy lata od Twojego wpisu. Tragedia. Forum jest martwe.
Bez przesady. Trochę jednak się dzieje. Ale trudno się kłócić z tym, że sporo ludzi przeniosło się na facebookowe grupy.
vermes pisze:Gram na bardzo grubych i twardych kostkach 2 mm i przyznam po latach, że we wprawnych dłoniach można nimi grać także bardzo subtelnie. Nazywają się Stubby. Polecam. Początkujący nie wierzą, że gruba kostka to jest to!!!
Ja tam zawsze lubiłem grube kostki. Pewność chwytu i uderzenia zawsze w cenie.

michel51
Doradca
Doradca

Post autor: michel51 » 09 maja 2017, 20:40

Mam sporo kostek , niektóre od razu mi nie pasują ale jakoś nie zwracałem na to uwagi z jakiego powodu , muszę przemyśleć .
Pasuję mi takie dość małe , grube z wgłębieniem na palce i dość ostro zakończone , Ibanez takie robi .

Mir_budiet

Post autor: Mir_budiet » 10 maja 2017, 0:51

Zaczynałem od tych fendera, podobne wzory widziałem na bindingu jakiegoś pudła dla ucznia. I tak naprawdę pozostałem przy tych fenderowskich, w stylu Ray Vaughana palce rosły to się kupiło grubą ale średnią jeśli chodzi o wymiar leżenia jej między wskazującym a kciukiem.
[url]https://www.reverbnation.com/Benedykt[/url]

pod tym adresem są moje piosenki, mogę Ci je sprzedać na płycie, stop piractwu.

Derayes

Post autor: Derayes » 18 sie 2017, 15:28

Te mi leżą najlepiej:

https://www.gak.co.uk/en/boss-bpk-72-mh ... ack/901303

https://www.ceneo.pl/31228806

https://www.czakmusic.pl/fender-confett ... 9260,16615

Mam też Ernie Ball, Dunlop, Ibanez. Generalnie wolę nieco większe i twardsze choc to ostatnie niekoniecznie 8)

roan

Post autor: roan » 05 gru 2017, 3:12

Jakie kostki polecacie do gitary akustycznej pod struny 12? Chodzi mi o to żeby nie robiły charakterystycznego :klik: podczas grania. A to niby zmniejszają kostki z materiału Tortex od Dunlop, te z Ultex raczej mniej. Grubość to 0.50, 0.60, kształt triangle to takie moje wybory.

blankazab

Post autor: blankazab » 13 wrz 2018, 14:01

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

dorszysz

Post autor: dorszysz » 04 cze 2019, 11:54

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

RudeUps

Post autor: RudeUps » 28 lip 2019, 3:48

dzieki za info !