Struny do gitar klasycznych - dyskusje

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
ODPOWIEDZ
wojteknowak

Re: Jakie struny do klasyka?

Post autor: wojteknowak » 18 maja 2009, 23:32

Zastanawia mnie na ile prawdziwe są historie o latających "mostkach - mordercach"? Czy ktoś może pochwalić się takim przykrym doświadczeniem? :D
Ta kwestia ciekawi mnie z jednego powodu - ok. 6 lat temu dostałem gitare klasyczna z założonymi nylonkami i bonusem w postaci kompletu strun metalowych. Ponieważ wtedy jeszcze uczyłem się grać na klawiszach, na gitarze grałem baaaardzo sporadycznie. A jak już gralem to jakos nie leżało mi granie na nylonach więc pomyślałem że metalowe struny marnują się w szufladzie i założyłem je (nie wiedziałem, że tak się nie robi). O dziwo do tej pory twarz mam całą, wszystko na swoim miejscu i co najważniejsze - ciągle żyję! :D
Od +- 4 lat gram na elektryku a klasyk stoi w kącie z założonym - nieco przyrdzewiałym, zabytkowym już kompletem strun. Od czasu do czasu brzdąkałem na nim to i owo, zaliczył kilka ognisk i biwaków - nigdy nie było z nim problemu.
Pozdrawiam serdecznie
Wojtek

G.N.

Post autor: G.N. » 19 maja 2009, 8:27

Latający mostek to faktycznie nie jest najczęstsza usterka (choć zdarza się). Najczęściej gryf się poddaje i wygina w łódkę + odkształca się górna płyta = gitara przestaje stroić. Czasami odrywa się mostek, czasami pęka główka albo odspaja się górna płyta ale to rzadsze przypadki. Tak czy siak zazwyczaj gitara zyskuje wartość opałową.
Oczywiście wszystko zależy jakie struny założysz. Przy 9-47 ryzyko zniszczenia gitary będzie zdecydowanie mniejsze, przy 13-56 pewnie nawet nie zdążysz nastroić wszystkich strun.
Zawsze jeszcze można zrobić "The Who po koncercie". Większy fun, a skutek podobny.

wojteknowak

Post autor: wojteknowak » 19 maja 2009, 10:32

Założone mam 10-47 bo znalazłem w szufladzie opakowanie po nich :D A, że mnie ta gitara zaciekawiła to czekam właśnie na listonosza z zamówionym kompletem nylonek. Założe i zobacze jak zagra. Pozdrawiam

mirekpiano

Post autor: mirekpiano » 20 maja 2009, 20:03

Ja do swojego Manuela Rodrigueza E (świerk) w grudniu 2008 założyłem Savarezy New Concept, taka kombinacja:
bas - Corum High Tension/ violin - Alliance Standard Tension i w zasadzie jestem zadowolony.
Gram średnio 1 godzinę dziennie i wciąż dobrze stroją ale dzis zauważyłem, że D się już przeciera więc założę inny komplet, tym razem d'Addario EJ46C Hard Tension. Jak trochę pogram to porównam z Savarezami, potem może jeszcze spróbuję Hannabachów.
A może ktoś ma podobną gitarę? To moglibyśmy wymienić opinie.
Ok. 20 lat temu oddałem koledze, który wyjeżdżał na stałe do Australii swoją Resonatę (z NRD) i zająłem się zawodowo fortepianami (strojenie a obecnie wypożyczalnia). Teraz po 20 latach na tym Rodriguezie nieźle mi się nawet gra. Och! w latach 80- tych to nie mielismy dużego wyboru w strunach. Przede wszystkim to graliśmy na Presto z Gdanska ( te struną są wciąż produkowane w Gdansku - Wrzeszczu, nieprzerwanie od 1934 roku). Zachodnie struny Savarez, Augustine czy La Bella kosztowały wtedy majątek i można było sobie na nie pozwolić może raz w roku. Pamietam jak się gotowało struny aby odzyskać troche brzmienia.
Teraz na rynku jest ogromny wybór gitar i strun. Gdyby tak było 20 lat temu to bym chyba został gitarzystą a tak jestem fortepianistą ( nie mylić z pianistą), no może trochę grającym na gitarze.

Awatar użytkownika
haloh

Post autor: haloh » 21 maja 2009, 15:43

Struny do klasyka zawsze się przecierają. Nie wiesz, że trzeba przy strunniku zostawić trochę struny (tak abyś dał radę złapac) 4 i 5 (jeśli chcesz to 6 nawet. Po to aby jak się struna przeciera to mógłbyś ją podciągnąc. Zaraz zdjęcie zrobię bo chaotycznie tłumaczę.

http://img30.imageshack.us/img30/8206/dscf0323j.jpg

mirekpiano

Post autor: mirekpiano » 21 maja 2009, 16:18

Rzeczywiście zapomniałem!
Ale przy obecnych cenach strun (40-60 PLN) pewnie nie będzie mi się chciało. Częsciej je będę zmieniał. Już zmieniłem z Savarezów na d'Addario EJ46C Hard Tension. Trochę poeksperymentuję . Na razie zmieniłem tylko trzy basowe i tak pogram trochę, za kilka dni zmienię G3 i znowu pogram, a potem zmienię e1 i h2 i wtedy zobacze jak sie w poszczególnych etapach będzie grało. d'Addario mają do wyboru dwie wersje struny g3. Więc warto będzie poeksperymentować.
Podobno John Williams używa strun d'Addario EJ46C Hard Tension lecz po eksperymentach zmienił w tym komplecie strunę G3. Na razie nie wiem jaką strunę G3 używa. Ale się dowiem. Spytam naszego wspólnego znajomego aby ten spytał bezpośrednio Williamsa.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 16:23 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
haloh

Post autor: haloh » 21 maja 2009, 16:21

Savarezy to zacne strunki :P
Zresztą te Twoje też są niezłe.

mirekpiano

Post autor: mirekpiano » 21 maja 2009, 16:29

Ale nie ma co się wzorować na Williamsie. On ma przecież zupełnie inna gitarę
(Smallman z Australii).A struny trzeba dopasować do modelu gitary i własnego gustu.

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 21 maja 2009, 20:13

Tak jak wcześniej pisałem - Savarezy. Mało tracą na brzmieniu jak się już mniej więcej przetrą. A wcale nie sa aż tak super drogie. Nie grałem nigdy na Rodriguezie więc nie wiem jak sie te strunki sprawdzą na Twojej gitarce, ale myślę, że na ślepo możesz je założyć i będziesz zadowolony.

Z reguły jest tak, że gitarzyści którzy zagrali na Savarezach na klasyku lub na Elixirach na elektryku nie wracają do poprzednich strun, bo po prostu gitara zyskuje wielką moc, a klasyk brzmi wręcz jak dzwon. To samo tyczy się elektryka i Elixirów.

Awatar użytkownika
haloh

Post autor: haloh » 21 maja 2009, 21:36

Popieram. Jednak nie ma nic gorszego od przetartych strunek i pękniętej obwódce w G3 i innych strunach basowych. Jak podawałem wyżej, gdy struna zaczyna się przecierać to przy strunniku luzujemy strunę i podciągamy ją do siebie aby punkt przetarcia nie był nad progiem (czyt. aby nie przecierała się struna). Oczywiście tak przeciągnięte lekko struny popuszczają mocno strój przez pierwsze 1,5h może krócej to zależy od gitary.
-----
A i jeszcze trzeba pamiętać aby przy strunniku odgiąć strunę lekko d góry aby nie dotykała pudła, bo mogą powstawac drgania rezonansowe co nie jest wskazane.

Grung

Post autor: Grung » 22 gru 2009, 12:51

Szukam strun nylonowych o jak największym naciągu. cena do ok 30PLN
Jakie byście polecili?

Awatar użytkownika
impromptu

Post autor: impromptu » 22 gru 2009, 22:54

za 35 luthiery, twardszych nie znajdziesz :twisted:
[url]http://impromptu.mybrute.com[/url]

Grung

Post autor: Grung » 28 gru 2009, 12:57

Coś firmy nie kojarzę, może Hannabachy lub Savarezy?

Awatar użytkownika
impromptu

Post autor: impromptu » 28 gru 2009, 15:33

W tej cenie savarezów nie znajdziesz. Hannabahy twarde są dobre ale luthiery nie do zajechania do tego nawet nieźle brzmią.
[url]http://impromptu.mybrute.com[/url]

xxxaxxx

Post autor: xxxaxxx » 01 mar 2010, 14:07

Witam. Jakie struny polecacie w cenie do 50 zł ? Potrzebuje jak najszybciej bo właśnie mi 4. pękła.

ODPOWIEDZ