Struny do gitar akustycznych - dyksusje

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
InCognito

Re: Jakie struny do akustyka?

Post autor: InCognito » 09 sty 2012, 21:07

Nie wiem czy dobra kategoria, ale zadam pytanie. Otóż 1,5miesiąca temu poszedłem kupić struny do gitary by nauczyć się grać (stary Defil Ojca) nie wiedziałem dokładnie czy to akustyk czy klasyk (do dziś nie wiem, główka jak klasyka, gryf akustyka, pudło pomiędzy) więc wziąłem struny jakie miałem (pozrywane) i szybciutko do sklepu. Powiedziałem że chce struny takie jak tu (pokazałem te kawałki strun) i z uśmiechem odpowiedzieli że takich nie mają, i powiedzieli że mają promocje na struny elektryczne ja zszokowany, "o co chodzi? Przecież pokazałem struny do klasyka lub akustyka, więc po co mi do elektryka? " Poprosiłem podobne struny do akustyka lub klasyka a oni, że pokazałem struny do gitary elektrycznej szlifowane czy coś. Czy przez takie struny mogło się coś stać ze starym Defilem? (Kupiłem do akustyka "dziesiątki")
[b]Ja się nie znam.[/b]

Okmin

Post autor: Okmin » 12 sty 2012, 21:30

jesli od tej pory fajnie ci się gralo na takich jakie masz, wymien na ten sam gatunek. grubość zalezy od Ciebie i Twoich paluchów ;p

Awatar użytkownika
InCognito

Post autor: InCognito » 13 sty 2012, 7:57

Wiecie może jakie struny fabrycznie są zakładane na Epiphony niskiej półki (najniższej, chodzi mi o Epi. Dr 100)?
[b]Ja się nie znam.[/b]

KelDorath

Post autor: KelDorath » 18 sty 2012, 6:04

Moim zdaniem to właściwie nie ma znaczenia jeśli chodzi o akustyka - akustyczne ,czy elektryczne struny, sam zakładałem kiedyś strunę na akustyk z moich zapasowych od elektryka i było dość spoko, choć tak na prawdę efekt psuł akt zdekompletowania. Aczkolwiek na klasyka bałbym się założyć metalowych strun, sam pamiętam jak kumpel założył na swojego klasyka struny akustyczne i było po mostku :)

Awatar użytkownika
InCognito

Post autor: InCognito » 18 sty 2012, 15:26

No w sumie to nic dziwnego ; ) kolejne pytanie czy jest coś takiego jak gitara klasyczno- akustyczna? Bo posiadam Defila (niestety) główka jest jak w klasyku, pudło tak pomiędzy, i pręt bez możliwości regulacji.
[b]Ja się nie znam.[/b]

KelDorath

Post autor: KelDorath » 18 sty 2012, 16:40

Raczej jest - w każdym razie ja o czymś takim słyszałem a nawet chyba widziałem na żywo. Aczkolwiek i na to bałbym się założyć struny akustyczne ;P

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 18 sty 2012, 19:11

Uff, aż mi się nie chce sprzątać tych półprawd, które zagościły od sześciu postów, moim zdaniem, nie w tym dziale, w którym powinny, ale spróbuję:

1. Defil to wyrób, na którym można się zniechęcić do grania, ma wartość dekoracyjną, dlatego choćby, że nie można w nim dokonać jakichkolwiek regulacji, o walorach akustycznych nie wspomnę.

2. Do gitary akustycznej można założyć byle jakie struny, ale tylko odpowiednie struny oddadzą to, co w tej gitarze najważniejsze - brzmienie. Jesli jednak komuś nie zależy na brzmieniu, to jest jeszcze coś takiego, jak "setup", brzydko mówiąc, który powinno się dokonać dla komfortu gry i w sumie, jej poprawności( chyba, że komuś również na tym nie zależy).

3. Zakładanie strun od akustyka do gitary klasycznej jest, po prostu, głupotą.

4. Tzw. gitara klasyczno - akustyczna, to bzdura, wymyślona przez ludzi, żerujacych na niewiedzy potencjalnych nabywców. Nie da się bowiem , w skuteczny sposób połączyć cech tych dwóch różnych instrumentów, tylko dlatego, że podobnie wygladają.

Awatar użytkownika
InCognito

Post autor: InCognito » 19 sty 2012, 9:59

Z tym Defilem to mnie zaskoczyłeś, nie miałem zielonego pojęcia o tym. Wiem że się nie nadaje ale chwilowo sobie gram. Dziękuję bardzo za wytłumaczenie tego wszystkiego ; )
[b]Ja się nie znam.[/b]

KelDorath

Post autor: KelDorath » 19 sty 2012, 17:08

De facto Defil do gry się nadaje, ale po generalnej wymianie gryfu i... prawdę mówiąc, wymianie wszystkiego :D

Awatar użytkownika
InCognito

Post autor: InCognito » 19 sty 2012, 18:33

Gryf jest straszny... chodzi dokładniej o akcje strun, nie wiem czy to wina tego egzemplarza czy firmy ale struny są ok. 15mm nad 12-tym progiem.
[b]Ja się nie znam.[/b]

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 19 sty 2012, 19:57

Noo, niezła wysokość, pies z budą przeleci, nie hacząc ogonem. Ale do robienia frytek się nada. :mrgreen:

Awatar użytkownika
InCognito

Post autor: InCognito » 19 sty 2012, 21:50

Między gryfem a strunami można zamieszkać O.o

Tak, zażartowałeś, zaspamowałeś, złożyłeś raport - wysłuchuję. Ostrzeżenie za spam. Ms.
[b]Ja się nie znam.[/b]

infamous

Post autor: infamous » 09 kwie 2012, 16:19

ostatnio kupiłem martiny jakieś za 10zł na spróbowanie kasy nie szkoda bo zamówiłem lepsze razem z tymi powiem potem jak się spisują.

Machoń

Post autor: Machoń » 23 maja 2012, 20:20

Witam.
Od kilku mkiesięcy gram na gitarze akustycznej Yamahe FG720S http://www.mveducation.com/assets/products/35130_l.jpg.
Kilka dni temu zakupiłem elektroakustyka Ibanez AEL40SE rlv http://www.mveducation.com/assets/products/34830_l.jpg,
zamierzam nagrywac swoje własne utwory i muzykę, takze czynię pierwsze kroki w opanowaniu programu reaper z myślą uzywania go do własnych skromnych produkcji, no ale to inny temat.

Chciałbym zasięgnąc rady odnośnie doboru strun do gitar akustycznych, tak żeby miały łagodne czyste brzmienie. Gram na gitarze raczej samymi palcami na sposób ,,finger-style,, przynajmnie tak mi sie wydaje.
Tu zamieszczam link jednego z moich piosenek, tylko po to żeby Wam pokazać w jaki sposób gram. Tutaj akurat gram na klasycznej która kupiłem na wyprzedaży za 10 funtów: http://youtu.be/yxvU_843ZKM

Proszę o radę jakie struny były by najlepsze tak aby zminimalizować ryzyko brzęczenia i uzyskac przyjemny dźwięk.

pietrek2004
Doradca
Doradca

Post autor: pietrek2004 » 24 maja 2012, 2:50

Brzęczenie strun nie wynika z ich rodzaju, tylko z ustawienia gitary pod daną grubość oraz techniki gry. Skoro masz nową gitarę, to na 99% wymaga ona "dopieszczenia". Pojęcia "przyjemnego dżwięku" nie odważę się definiować (na pewno nie jest przyjemnym, dżwięk wiertarki dentystycznej w gębie). Do tego, do czego dążysz i co chcesz wykonywać (ballada, poezja śpiewana) chyba bardziej się nadadzą brązy. Bardziej szczegółowe wskazówki będą już tylko sugestią, związaną z tym "co komu lepiej leży". Kwestia marki, to sprawa indywidualna. Kwestia grubości - temat dość szeroki, zwiazany z predyspozycjami grającego, setupem gitary, itp. Grubsza struna daje lepsze brzmienie, mówiąc bardzo ogólnie. Czyste brzmienie, wybrzmiewanie dżwieków, to sprawa techniki gry. Dobór strun jest rzeczą indywidualną, tak jak wybór koloru skarpetek. Co do fingerstyle: w ten termin wpisuje się co prawda pojęcie gry palcami, ale szczegóły tej techniki są duuuuużo bardziej skomplikowane. Tak "pojmowany" fingerstyle ma tyle wspólnego z muzyką fingerstyle, co struny metalowe z metalem.

ODPOWIEDZ