Konserwacja gitary elektrycznej

O strunach, mostkach oraz wszelakich akcesoriach gitarowych.
KSDgit

Re: Konserwacja gitary elektrycznej

Post autor: KSDgit » 18 sie 2012, 22:55

Mój ojciec swojego pudła to wcale nie czyścił i teraz na podstrunnicy brud że za nic nie chce zejść :| .
Pronto to raz użyłem do podstrunnicy to nic nie pomogło :( (ale nie zaszkodziło 8) ). Teraz mam środki Dunlopa i jest OK.

KSDgit

Post autor: KSDgit » 24 sie 2012, 16:30

Ostatnio używałem środek z dunlopa do strun i chyba nie umiem z niego korzystać.
Przetarłem czyściochem struny więc zostało trochę płynu na podstrunnicy. Po kilku minutach jak przeschło miałem białą podstrunnice. Źle to stosuje cz co

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 24 sie 2012, 17:40

Albo masz usyfioną i specyfik wszedł w reakcję z brudem.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 24 sie 2012, 18:00

Dziwne. Mówimy o tym niebieskim string cleanerze 65? Jak mi coś przypadkiem kapło na podstrunnicę to wyschło i nie było nic takiego. Po za tym chyba lepszym rozwiązaniem jest stosowanie tego cleanera nie bezpośrednio tym aplikatorem na struny, lecz na szmatkę i potem na struny. Przy okazji pomaga to właśnie uniknąć usyfienia chwytni.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 24 sie 2012, 18:01

Chwytnia to z tyłu jest a na wierzchu podstrunnica ;)

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 24 sie 2012, 18:11

Ja we wszelkiej literaturze gitarowej spotykam zamiennie używane pojęcia podstrunnicy i chwytni. Z tyłu to jest gryf :D A to, że czasami gryf jest jednocześnie chwytnią (np. w gdy gryf jest klonowy) to inna już rzecz :)

Hajtosek

Post autor: Hajtosek » 26 lis 2012, 18:50

Ma ktoś jakiś patent na nawilżenie gitary ? U mnie w domu strasznie sucho ~25%
Bejsbol, podzik, lampka czego chcieć więcej.

Awatar użytkownika
MadYarpen

Post autor: MadYarpen » 27 lis 2012, 8:29

jak cos jestes w stanie nawilzyc, to raczej tylko podstrunnice, bo reszta jest pod lakierem - może łatwiej będzie coś zrobić z powietrzem? bo o takim nawilżaniu napisano już pewnie wiele...
Ibanez Xiphos XPT 707 FX -> Line 6 POD HD300

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 27 lis 2012, 9:02

Nawilżać podstrunnicę??
A co da samo wzbogacenie powietrza o wilgoć? Cząsteczki wody zawieszone w powietrzu będą uderzać o gitarę i odginać gryf?

Awatar użytkownika
MadYarpen

Post autor: MadYarpen » 27 lis 2012, 9:11

hm podobno jakiś tam przedział wilgotności jest dla gitary najlepszy, wydawało mi się że to w miarę pewna informacja, ale ja tam nic nie wiem :) No a z nawilżaniem podstrunnicy nie miałem wody na myśli, tylko jakiś olej cytrynowy bo to jedyny specyfik jaki mi przyszedł do głowy w tym kontekście, jako przeciwieństwo jej wysuszania.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 27 lis 2012, 9:27

A czy olejek nawilża? O ile mi wiadomo wilgoć, wilgotność to pojęcia dotyczące stricte ilości cząsteczek wody (H2O) zawieszonej w powietrzu czy zawartej w substancjach stałych.
Olejek zalicza się natomiast do organicznych kwasów tłuszczowych i jego zadanie w przypadku traktowania drewna jest zupełnie inne. M.in. a może i głównie ma ograniczać chłonność wilgoci (wspomnianej wody H2O) z powietrza i z wilgotnych emitujących pot (którego głwónym składnikiem jest woda H2O) dłoni.

Awatar użytkownika
MadYarpen

Post autor: MadYarpen » 27 lis 2012, 9:53

Czepiasz się Woju:) Powinienem napisać, że chodzi o natłuszczenie, czy whatever, a pozwoliłem sobie na duży skrót myślowy. Fakt, może to czyni moją odpowiedź na pytanie hajtoska bezsensowną, ale co poradzić.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 27 lis 2012, 10:28

Tak, czepiam się ale to skutek pewnej irytacji myleniem elementarnych pojęć.
O sposobach nawilżania powietrza tak aby drewno gitary zachowywało się stabilnie pisano natomiast juz na forum bardzo a to bardzo często i wiele i o dziwo czasem merytorycznie więc polecę wyszukiwarkę.

Error

Post autor: Error » 10 gru 2012, 8:51

Witam
Od niedawna jestem w posiadaniu gitary, która ma gryf(chwytnie ? :D ) w wykończeniu Natural Oil (nielakierowany).
W instrukcji jest napisane, że ten typ wykończenia wymaga szczególnej pielęgnacji w postaci, systematycznego odnawiania warstwy wykończeniowej, przy użyciu naturalnych preparatów na bazie wosku pszczelego. Nasuwa mi się kilka wątpliwości w związku z tym:

1. Czy gryf po takim zabiegu nie będzie klejący?
2. Jak dokładnie nałożyć wosk na chwytnie, żeby nie ufajdać bocznej strony podstrunnicy(tam gdzie są ,,boczne/górne markery)Czy nie powinienem się przejmować jeśli odrobina wosku wsiąknie w podstrunnicę - chyba nie jest to bardziej szkodliwe od potu kurzu i brudu ?
3.Czy warstwy wosku podczas kolejnych zabiegów nie będą się na siebie nakładały tworząc skorupę wpływającą na pogorszenie walorów dźwiękowych? Mam nadzieje, że nie trzeba za każdym razem ścierać starego wosku przed nałożeniem nowej warstwy ?
4. http://guitarproject.pl/p/229/3200/wosk ... soria.html Czy ten preparat będzie odpowiedni i jak się odnieść do zaleceń producenta, żeby używać preparatu co najmniej raz na tydzień? Nie wystarczy raz na miesiąc/dwa przy wymianie strun ? Pytam bo czasami łatwo przedobrzyć a nie chce żeby mój gryf zamienił się w gromnicę :wink:

Hower

Podstrunnica - jak i czym konserwować.

Post autor: Hower » 11 mar 2013, 13:04

Przeglądając fora w poszukiwaniu "złotego środka" natknąłem się na link i pokusiłem o tłumaczenie.
Jak się okazuje poniższy tekst obala kilka mitów jakie pojawiają się w sieci...no i jak na moje ma to sens.

KONSERWACJA PODSTRUNNICY
Olejować czy nie olejować...

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na grupach dyskusyjnych jest "Jak mam dbać o moje gitary z drewna? Jest to również dyskusja, która jest plagą dezinformacji i półprawd. Ten artykuł powinien wyjaśnić wiele błędnych przekonań na temat pielęgnacji podstrunnicy.

Zdecydowana większość podstrunnic gitar wykonane są z palisandru, hebanu i klonu. Są to gęste drewna o różnych cechach. Podstrunnice klonowe są niemal zawsze lakierowane i dlatego konserwacja sprowadza się jedynie do czyszczenia. Powłoka lakieru zapobiega przed wnikaniem i gromadzeniem się kurzu i brudu.

Palisander i heban naturalnie nasączone są olejkami, które je chronią. Produkty czyszczące, które nadają się do czyszczenia podstrunnic klonowych (lakierowanych) nie nadają się do czyszczenia tych z gęstego nielakierowanego drewna.

Generalną zasadą numer jeden dotycząca pielęgnacji podstrunnicy jest uniknięcie wszelkich produktów, które zawierają silikon. Chociaż są oleje silikonowe chemicznie obojętne. Rzecz w tym, że nie stwierdzono jak działają w dłuższym okresie czasu dlatego nie zaleca się ich stosowania.

Zasadą numer dwa jest unikać produktów, które zawierają wosk. Obejmuje wosk karnauba (carnauba), parafiny i woski silikonowe. Celem konserwacji nie jest pozostawienie woskowej warstwy, a jedynie jej oczyszczenie i pozostawienie bardzo cienkiej warstwy ochronnej oleju.

Co jeśli chodzi o środki do pielęgnacji mebli jak "Pronto"? Aerozole do mebli zawierają wosk, destylat ropy naftowej, emulgatory (detergenty), i dużo, dużo wody. Nie ma przeciwwskazań do stosowania go do lekkiego czyszczenia lakierowanego klonu, ale przy nielakierowanych podstrunnicach i szyjkach nie zaleca się stosowania ze względu na zawartość wody.

Na grupach dyskusyjnych wielokrotnie pojawia się stwierdzenie by "stosować 100% olej cytrynowy". Po pierwsze, nie ma produktów do pielęgnacji mebli, które rzeczywiście zawierają olej z cytryny, a nawet gdyby były, to nie chcesz ich używać przy wykończeniu w naturalnym drewnie. Czysty tłoczony na zimno olej z cytryny jest bardzo drogi i nie może być sprzedawany za 10PLN jak to można zobaczyć w sklepach.

"Ale na produkcie XYZ jest napisane, że zawiera 100% oleju z cytryny." Tak, widziałem to na etykietach produktów i zapewniam was, że jest to fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenie. Jest on stosowany w tym kontekście, że środek zawiera 100% olejową odżywkę cytrynową w przeciwieństwie do tańszych destylowanych parą olejów cytrusowych lub wykonanych z drewna sosnowego syntetycznych duplikatów. Zwykle 99% lub więcej produktu jest to olej mineralny o mniej niż 1% zawartości olejku cytrynowego.

Czysty olejek cytrynowy (lub inne olejki cytrusowe) składa się z limonenu w ilości 90% lub więcej. Istnieją inne składniki, które sprawiają, że olejki cytrusowe mają własne unikalne smaki i aromaty. Te składniki obejmują cytral, linalol, geraniol, nerol, cytronelowy i inne terpeny.

Ponieważ limonen jest większością oleju cytrynowego (lub pomarańczowego), możemy spojrzeć na jego właściwości, aby określić, dlaczego nie nadaje się do pielęgnacji podstrunnicy. Po pierwsze, i co najważniejsze, limonen jest silnym rozpuszczalnikiem. Jest on używany do usuwania kleju, farby, smarów, olejów i innych substancji trudnozmywalnych. Jeśli olej o wysokiej zawartości limonenu zastosować do podstrunnicy, może w efekcie nawet zacząć poluzować wiązania [włókna drewna], gryźć markery lub inne wykończenia. Dodatkowo, może to osłabić niektóre lakiery i ich właściwości ochronne. Również opary limonenu są łatwopalne o temperaturze zapłonu około 50°C.

Jakie są destylaty ropy naftowej? Destylaty ropy naftowej stosowane jako środki do czyszczenia mebli to bardzo cienka warstwa, oczyszczonego i bezzapachowego oleju mineralnego. Zwykłe i izo-parafinowe oleje. Są one powszechnie stosowane, ponieważ są mniej agresywne bezwonne i nadają się do obróbki wykończającej. Są one również łatwopalne ale temperatury zapłonu to zazwyczaj powyżej 90°C.

CO UŻYWAĆ?

Aby oczyścić podstrunnicę lub szyjkę o naturalnym wykończeniu nie jest wymagana obróbka chemiczna. Zasadniczo można używać czystej szmatki, aby usunąć jak najwięcej nagromadzonego brudu. W okolicach progów brud często się zbija i jest trudny do usunięcia. Plastikowy czyścik do mycia naczyń jest zalecany do takiego skrobania zabrudzeń. Jednakże może być ostrożnie stosowana wełna stalowa o gradacji 000. Dobrze kiedy wspomniane narzędzia mają równą, płaską powierzchnię. Nie należy używać mydła, które np. zawierają ściereczki nawilżane itp. Przy stosowaniu wełny stalowej należy zwrócić uwagę by jej drobne odpadające fragmenty nie przyczepiły się do magnesów przetworników.

Miejsca trudne do wyczyszczenia mogą być obrabiane szmatką nawilżoną olejem meblowym owiniętą wokół plastikowego lub gumowego płaskiego narzędzia. Gdy podstrunnica jest czysta należy ją przetrzeć zwilżoną szmatką dla równomiernego rozprowadzenia oleju. Olej meblowy uzupełnia powierzchniowe braki w naturalnej ochronie drewna i jednocześnie konserwuje. Użyj niewielką ilość taką, aby uzyskać lekki połysk na powierzchni podstrunnicy.

Wybierz taki środek do konserwacji mebli, który zawiera olej destylowany z ropy naftowej. Pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Zawartość olejku cytrynowego może sprawić, że środek będzie miał trochę lepsze właściwości czyszczące oraz przyjemny zapach, ale nie jest wymagana. Unikaj silikonów i wosków.

Kup dobrej jakości olej meblowy. Czynność czyszczenia zaleca się powtarzać nie więcej niż raz dwa razy w roku, więc przy tak oszczędnym stosowaniu środka starczy na długo.

Proszę o rzeczowe uwagi i przyklejenie tematu.

ODPOWIEDZ