Vintage V100 Les Paul

Wasze recenzje gitar, wzmacniaczy itp.
szpenio11
Zasłużony

Vintage V100 Les Paul

Post autor: szpenio11 » 10 maja 2015, 11:16

Gitara Vintage V100 trafiła do mnie trochę przez przypadek. Sprzedałem swojego Gibsona LP Studio ponieważ potrzebowałem gotówki na wersję standard zakupioną w USA. Nie mogłem zostać bez gitary na okres kilku miesięcy więc w tempie ekspresowym postanowiłem zakupić jakiegoś tańszego LP który posłuży mi dzielnie przez ten okres. Zdecydowałem się na zakup Epiphone'a LP Standard lub Vintage V100 (obie kosztowały ok 1000 zł) nie mając wcześniej do czynienia z żadnym z nich a bazując jedynie na opiniach w internecie. Pewnego dnia rano postanowiłem przejrzeć lokalne gumtree i ku mojemu zaskoczeniu, znalazłem świeżą ofertę Vintage V100 za 700 zł. Gitara grana przez wujka Mirka na weselach ale LP mu nie podszedł więc przerzucił się na stratocastera (serio serio). Jego strata, mój zysk ;). Pognałem czym prędzej do delikwenta, odebrałem wiosło i udałem się do domu, szczęśliwy, dzierżąc w łapie V100 w kolorze Iced Tea.

Generalny opis

Vintage V100 to typowy Les Paul będący wizualną kopią Gibsonów LP poza kilkoma niewielkimi szczegółami. Specyfikacja techniczna producenta wygląda następująco:

Korpus: Mahoń,
Top: Klon (w modelu HB, IT, TSB, CS-Płomienisty Klon),
Gryf: Mahoń (wklejany),
Podstrunnica: Palisander,
Skala: 24.75"/628mm,
Progi: 22,
Markery: Trapezy / Masa Perłowa,
Klucze: Wilkinson Deluxe WJ44,( w modelach GT, CS-Chromowane, w modelach TSB,BB,WR-Pozłacane)
Mostek: Tune-O-Matic,
Przetworniki: Wilkinson MWVC Humbucker x 2, ( w modelu GT Wilkinson W90SK Stacked Ceramic x 2, w modelu WR-Wilkinson WMC301 Mini Humbucker x 2),
Potencjometry: 2 x Głośność, 2 x Ton, Trójpozycyjny Przełącznik,
Osprzęt: Pozłacany, (w modelach GT, CS, IT, HB - chromowany),
Kolor: Gloss Black, Iced Tea, Cherry Sunburst, Flamed Honeyburst, Wine Red, Arctic White, Gold Top, Tobacco Sunburnst

Wygląd

Gitara prezentuje się na prawdę nie źle. Lakier jest ładnie położony i świetnie prezentuje się w dziennym świetle. Razi tylko ta fornirowa nakładka z klonu, która wygląda bardzo sztucznie. Lepiej byłoby dać czysty klonowy top bez żadnych udziwnień. Binding, podstrunnica, markery, logo, osprzęt, na prawdę nie ma się do czego przyczepić (tak było w przypadku mojego modelu) wszystko wygląda ok.

Wygoda gry

Wiosło nie jest ciężkie, dobrze gra się na nim na stojąco. Gryf jest bardzo wygodny, powiedziałbym, że to odpowiednik Gibsonowskiej szyjki 60'. Dostęp do wysokich pozycji na gryfie jest w porządku, wydaje mi się, że body jest tu cieńsze niż w Gibsonach LP.

Brzmienie

Jest dobrze, na sucho gitara brzmi całkiem głośno i klarownie. Po podpięciu do wzmacniacza słyszymy typowego LP. V100 dobrze radzi sobie zarówno na przesterze jak i na cleanie. Nie jestem specjalistą i nie mam mega sprzętu do testowania ale brzmienie jest dobre, nawet bardzo dobre jak na tą półkę cenową. Byłem zadowolony móc na niej grać i dobrze sprawdzała się w gatunkach od bluesa po metal. Jednym słowem jest to dosyć uniwersalna gitara.

Podsumowanie

Moim zdaniem za ok 800-1000 zł nie znajdziemy lepszej propozycji. Klucze dobrze trzymają strój, gitara stroi i brzmi bardzo fajnie. Opinie na internecie potwierdzają to co napisałem, trzeba również dodać, że łatwo ją spieniężyć. Jest to świetna pozycja dla początkującego i średnio zaawansowanego gitarzysty. Ktoś bardziej wymagający mógłby wymienić w niej pickupy i tak jak mój znajomy grać na niej duże koncerty bez wstydu i strachu o brzmienie. Gitara sprawdzi się również świetnie jako zapasowe wiosło.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gibson Les Paul Standard 1989 Vintage Sunburst
Tanglewood TW45 Sundance
Marshall 8240 Stereochorus
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

kedar

Re: Vintage V100 Les Paul

Post autor: kedar » 10 maja 2015, 15:38

Jak juz grales na gibolach tot v100 niet gra troche glucho?

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 10 maja 2015, 16:25

Oczywiście jest różnica w brzmieniu i wykonaniu. Według mnie jednak nie ma sensu porównywać Vintage V100 który nowy kosztuje ok 1300 zł (made in Korea) z Gibsonem LP Studio wykończonym na wysoki połysk (ok 3500 zł nowy, made in USA) oraz Gibsonem LP Standard z lat 80 (ok 7000 zł, made in USA). To są różne półki cenowe, różne materiały, różne pickupy i w zasadzie wszystko jest inne. Chciałem przy tej recenzji skupić się na tym Vintagu jako na gitarze w swojej kategorii i w swojej półce cenowej i w takich ramach wypada on bardzo dobrze ;).

Mam dobrego znajomego z Krakowa który wsadził w tego V100 pupy z Gibsona, bodajże Burstbuckery, powymieniał elektronikę, klucze i to jego ulubione wiosło na którym koncertuje z powodzeniem.

Na prawdę chciałbym się do czegoś przyczepić ale nie bardzo mam do czego bo stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry.
Tanglewood TW45 Sundance
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

kedar

Post autor: kedar » 10 maja 2015, 18:17

Spoko spoko nie chodzi o to.. Mam Sam vintycza v99 (mij pierwszy LP) i mam gibsona standard..
V99 brzmi soczyscie.. Als mam takie wrazenie jak by przytlumiona byla.. Dlatego pytam.. Mam tez squaiera fendera i po wymianie przetwornikow niebo a ziemia. :cheers:

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 10 maja 2015, 18:33

Fajna, rzeczowa recenzja. Tylko zdaje mi się, że to kolor Iced Tea, bo TSB nie ma wzorzystego klonu na topie (przynajmniej według katalogów producenta). Aha, no i nie wiem, czemu uważasz, że ten płomienisty klon na topie nie jest prawdziwy. Z tego co wiem, to jest, tylko że jest to fornir grubości poniżej 1mm.

szpenio11
Zasłużony

Post autor: szpenio11 » 10 maja 2015, 19:06

Faktycznie to chyba jednak wersja Iced Tea. Muszę też przyznać rację co do topu, to rzeczywiście fornir, ale wygląda dziwnie w porównaniu do topów np. w Gibsonach stąd moje wrażenie.

Poprawione :)
Tanglewood TW45 Sundance
Line 6 Pod HD500
Monster Rock Cables

MickTheShaggy
Doradca
Doradca

Post autor: MickTheShaggy » 10 maja 2015, 19:18

Myślę, że może chodzić o technikę malowania. Nie wiem dokładnie jak to robi Gibson, ale najładniejsze moim zdaniem efekty z klonem płomienistym uzyskuje PRS, bo oni barwią top i uzyskują efekty typu sunburst bejcami jeszcze przed położeniem lakieru, a nie po.

ODPOWIEDZ