Vintage V100

Wasze recenzje gitar, wzmacniaczy itp.
Yuan

Vintage V100

Post autor: Yuan » 16 lut 2013, 21:33

Tyle się mówi o tej gitarze, a zabrakło w tym dziale jej recenzji ;).

Cena: 1400zł (używane chodziły ostatnio za ~900zł)

Pare faktów:
Korpus: mahoń
Gryf: mahoń (wklejany)
Podstrunnica: palisander
Skala: 24.75"/628mm
Progi: 22
Markery: trapezy / masa perłowa
Klucze: Wilkinson Deluxe WJ44
Mostek: Tune-O-Matic
Przetworniki: Wilkinson MVCS Double Coil x2
Potencjometry: 2x Volume, 2xTone, trójpozycyjny przełącznik

Pierwsze wrażenia: Gitarkę kupiłem na początku wakacji i był to mój pierwszy elektryk i szczerze powiedziawszy jeden z pierwszym jakie miałem w rękach. W sklepie brzmiała bardzo ładnie, ale jako, że nie miałem wtedy w zasadzie porównania do innych gitar, to myślę, że nie będę się rozwodził nad tym. Jak przyszedłem do domu oglądałem ją na sucho, jako, że piec (Vox pathfinder 10) dopiero był w drodze. Powiem szczerze, że pierwsze wrażenia nie były jakieś cudowne. Oglądając ją na spokojnie zauważyłem , że na lakierze są w niektórych miejscach małe czarne plamki, a przy grze na sucho struny nieprzyjemnie brzęczały w wyższych pozycjach. Do tego mocowanie pick guardu nie budziło mojego zaufania, z tyłu zauważyłem sklejone pęknięcie drewna, a niedługo później okazało się, że gniazdo jack kompletnie się nie trzyma i trzeba je dokręcać przed każdą grą, żeby nie wypadało. Z pozytywów: waga budzi zaufanie, a także akcja strun była ustawiona bardzo wygodnie.

Brzmienie: Na szczęście moje lęki zostały rozwiane wraz z pierwszym podłączeniem do wzmacniacza. Gitara brzmiała na prawdę cudownie, ciepłe, delikatne brzmienie, takie jak lubię. Nigdy nie przestaje się nim zachwycać. Nie było też problemów z brzęczeniem strun. Gitara bardzo dobrze reaguje na artykulacje (siostra ma Yamahe Pacifice 112 i to jest przestrzał w tej kwestii). Grałem ostatnio też na Hagstromie Swede (który jest prawie dwa razy droższy) i nie podobał mi się tak jak mój Vintage. Nie znaczy, że brzmienie było złe, ale po prostu... inne, bardziej zamulone, tutaj mamy ładny czysty dźwięk. W przyszłości mam zamiar wymieć przetworniki na jakieś SD czy Merliny, myślę, że zabrzmi jeszcze ładniej ;). Gram na tym głównie blues'a i spokojne ballady i pasuje mi do tego bardziej niż stratocastery (ale to raczej moje osobiste preferencje ;)). Z pewnością dobrze sprawdzi się też w rock'u a nawet jazz'ie, bo przecież nie każdy początkujący jazzman chce zaraz mieć wielkie hollow-body ;).

Wykonanie: Tak jak napisałem w pierwszym wrażeniu wykonanie mnie nie zachwyciło, ale summa summarum (tak to się pisze?) gitara jest wykonana dobrze, nie zauważyłem żadnych niedoróbek w położeniu lakieru (tylko te czarne plamki są jakieś takie...). Niestety co jest już powszechnie znaną przypadłością progi były do szlifu, ale kosztowało mnie to z regulacją i wymianą tego nieszczęsnego jacka 200zł, więc nie było tak strasznie, a i wcześniej nie przeszkadzało to aż tak bardzo w grze. Lutnik też w bardzo miłych słowach wypowiedział się o wykonaniu gitary :).

Wygląd: Ok, przyznam szczerze, że chciałem Tobbaco sunburst, a mam Cherry sunburst i długo się z tym gryzłem, ale... z czasem coraz bardziej lubię jej wygląd! Prezentuje się naprawdę cudownie, z przodu jest ładnie wyfrezowana i polakierowana, z tyłu widać słoje drewna, co osobiście bardzo lubię. Klucze to zielony old-school gibsona (moja dziewczyna jak je zobaczyła to się śmiała, że pewnie święcą w nocy), wolałbym srebrne, ale niech już będą ;).

Podsumowanie: Ostatnio planowałem kupno nowej (drugiej, bo tej nie oddam!) gitarki i pochodziłem trochę po sklepach ogrywając różne, polecane sprzęty w okolicach ~2500zł na rolandzie cube i nic nie przebiło mojego zestawu vox + vintage, co sprawiło, że wyleczyłem się z zamiaru zakupu. Myślę, że to wystarczy jako rekomendacja ;).

EDIT: Wrzucę zdjęcia jak wrócę do Wrocławia ;)
http://soundcloud.com/dominik-bia-y - posłuchaj w wolnym czasie :)

xto89pl

Re: Vintage V100

Post autor: xto89pl » 22 lut 2013, 0:15

Byłem ostatnio na koncercie, małą knajpka, właśnie solowy miał to wiosełko, z jakimś marshallem w combie (hybrydowa seria), i powiem panowie, że urywało. Kawał dobrego drewienka.

Warrior

Post autor: Warrior » 19 mar 2013, 22:00

Mnie osobiście nie rzuca, miałem styczność z 2 modelami, możliwe że trafiłem na felery ale nie estetycznie wykonane, brak wygody, i co mnie zdziwiło brak regulacji menzury?! Dużo lepszym rozwiązaniem jest Jay Turser lub Axl Guitar.
Flame Bell CS 2001 - Reedmer Circuit - Korg Pitchblack Poly - Vox 847 - Suhr Riot - Fulltone OCD - Fulltone Fulldrive Mosfet II - Xotic RC Booster - Ernie Ball JR - Strymon Timeline - Strymon BlueSky - TC Ditto - Bugera V22

CrazolPL

Post autor: CrazolPL » 19 mar 2013, 22:16

Mi średnio leży (nie lubię LP), ale jest wygodny (jak na LP) i brzmi LP-kowato. Troszkę muli jak dla mnie i ma słaby atak, nie dynamicznie brzmi. W tej kwestii VGS Eruption moim zdaniem go przewyższa. Cudowny w bluesiku i hard rocku, ale i ostrzejszy metal pociągnie. Fajnie reaguje na artykulacje. Taki typowy LP w świetnej cenie. Takie moje zdanie na jego temat.

innszy

Post autor: innszy » 19 mar 2013, 22:43

Moje wiosło z estetyką nie ma problemu, ale też nie oczekujmy nie wiadomo czego za cenę jaką ta gitara jest warta. Co do regulacji menzury to raczej ty o to powinieneś zadbac. Wygoda gry jest to szerokie pojęcie bo każdy lubi co innego. A brzmienie jest po prostu piękne.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 19 mar 2013, 23:07

promax pisze:i co mnie zdziwiło brak regulacji menzury?
Po czym wnosisz?
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

Warrior

Post autor: Warrior » 19 mar 2013, 23:14

Nieda się w tym moście wyregulować menzury co mnie bardzo zdziwiło :shock: http://images.sklepy24.pl/17853330/2698 ... -chrom.jpg
Flame Bell CS 2001 - Reedmer Circuit - Korg Pitchblack Poly - Vox 847 - Suhr Riot - Fulltone OCD - Fulltone Fulldrive Mosfet II - Xotic RC Booster - Ernie Ball JR - Strymon Timeline - Strymon BlueSky - TC Ditto - Bugera V22

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 19 mar 2013, 23:19

Zgoda, W tym się nie da bo ma na stałe ustalone kompensacje dla poszczególnych strun ale nie spotkałem się z takim mostkiem w Vintage V100.

Warrior

Post autor: Warrior » 20 mar 2013, 0:06

Ja spotkałem się właśnie w tych dwóch egzemplarzach. Nie wykluczone że zostały one zmienione, bo faktycznie patrząc w google V100 takich nie mają.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 20 mar 2013, 7:32

Mostek, który linkowałeś to wrap around i nie wymaga strunociągu bo struny owija się wokół mostka. gdyby mostek został zmieniony to zostałyby wyraźne duże otwory po strunociągu. Ewentulanie ktoś akurat w dwóch egzemplarzach, które oglądałeś wymienił mostki z regulowaną menzurą na mostki ze stałą menzurą...Prawdopodobieństwo, ze tak się stało jest takie, jak to, że mi zza szafy wyskoczy dinozaur.
Może lepiej uznajmy, skoro to ma być jakaś obiektywna recenzja, że w gitarach Vintage V100 znajduje się klasyczny mostek tune-o-matic z regulacją menzury.

Ascoritum

Post autor: Ascoritum » 20 mar 2013, 10:25

Yuan ja nadal czekam na zdjęcia :D Sam zamierzam kupić te wiosełko zapewne za niedługo. Dam od razu opinię bo ogrywałem w sumie stosunkowo niedawno :)

Poszedłem do jedynego sklepu w moim mieście który posiada owe gitarki. Trafił mi się bodajże Herbaciany Sunburst :) Podpiąłem się do (poniekąd) nowości - Ibanez TS 5W. Malutkie combo a mocy za siedmiu :D Jest to lampa z wbudowanym Tubescream'erem (swego rodzaju kanał przesterowany). Zarówno combo jak i gitara naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyły :twisted: .

Gitarka zaiste selektywna, przetworniki grają tak jak trzeba - przy mostku ładnie brzmiący ostry przester zaś przy gryfie lekko zamulony blues'owy crunch. W środkowej pozycji uzyskałem naprawdę fajne brzmienie o dziwo przypominające Iommiego z pierwszych płyt :) Potencjometry oraz switch działały bardzo płynnie; klucze po ok. 20min gry puściły z lekka jedynie strunę B którą bardzo lubię szarpać w jedną i drugą stronę, ale i tu czekała mnie niespodzianka - strój opadł o ok. 1/3 centa więc wynik pozytywny :D Akcja strun mimo klasycznego przełożenia strun (bez owijania wokół mostka) była naprawdę wygodna do gry, zaś profil gryfu był na tyle komfortowy, że nawet mi nie zmęczyły mi się mięśnie lewej strony :)

Gitarkę oceniam bardzo pozytywnie chociaż moim zdaniem wykonanie i dopieszczenie niektórych elementów mogło by stać na ciut wyższym poziomie jednakże nie można wymagać zbyt wiele od gitary poniżej 2k :)
Aria Pro II + Flame EXG-7 + MG Vintage + Buzzaro 212 V30 cab

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 20 mar 2013, 11:57

Przetworniki Wilkinsona montowane seryjnie w Vintage są dość przeciętne brzmieniowo a przede wszystkim mają tendencję do kwiczenia na przesterze.

Warrior

Post autor: Warrior » 20 mar 2013, 12:06

Z tym się również zgodzę. Po prostu zamulają. Osobiście nic fajnego nie udało mi się ukręcić na tej gitarce.

Ascoritum

Post autor: Ascoritum » 20 mar 2013, 13:41

A mi się jakoś udało :D Tak przy okazji - czy w wyższych modelach typu Lemon Drop z innymi przetwornikami faktycznie widać różnicę w brzmieniu? Nie mam niestety możliwości przetestowania żadnego z modeli Icon a interesuje mnie właśnie ta seria.
Aria Pro II + Flame EXG-7 + MG Vintage + Buzzaro 212 V30 cab

Warrior

Post autor: Warrior » 20 mar 2013, 16:38

ODPOWIEDZ