Budżetowy laptop, interfejs, oprogramowanie

O problemach z nagrywaniem oraz nagłośnieniem.
ODPOWIEDZ
GSG

Budżetowy laptop, interfejs, oprogramowanie

Post autor: GSG » 30 mar 2013, 20:12

Witam!
Mając już pewne umiejętności gitarowe po edukacji w szkole muzycznej chciałbym również zacząć przygodę z gitarą elektryczną, a równolegle rozpocząć rejestrację tego, co zdołam ugrać. Chciałbym nagrywać dźwięk ze wzmacniacza za pomocą mikrofonu, a następnie rejestrować go za pomocą jakiegoś programu na laptopie. Brakuje mi jednak ostatnich dwóch elementów: laptopa i oprogramowania. Na komputer chciałbym przeznaczyć ok. 1400zł. Czy taki laptop mi wystarczy? Co do oprogramowania: jakie polecacie? Pozostaje sprawa interfejsu: kupić mikser z wbudowanym interfejsem czy też funkcja miksera będzie mi zbędna?

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Re: Budżetowy laptop, interfejs, oprogramowanie

Post autor: woj74 » 30 mar 2013, 21:47

[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

GSG

Post autor: GSG » 31 mar 2013, 16:19

Liczyłem na odpowiedź, ale widać się przeliczyłem. Nie znoszę takiego odsyłania do przeczytania miliona tematów w dziale. Wystarczyła mi odpowiedź jednym zdaniem... Trudno. Dzięki za udzielenie mi fachowej pomocy.

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 31 mar 2013, 20:59

A co masz w ogóle? Mikrofon masz? Jeśli tak to jaki? 1400 to budżet na sam komputer czy też zestaw lapek + karta? Jeśli opcja druga to stanowczo za mało siana. Do nagrywania raczej nie będzie Ci potrzebna funkcja miksera (zakładam, że chcesz nagrywać ścieżka po ścieżce).

Jedynie mogę odpowiedzieć na ostatnie pytanie - pościągaj wersje demo, popróbuj i kup to co Ci przypasi. Ludzie korzystają z multum opcji - Samplitude, Adobe Audition, Reaper (bardzo popularny u nas na forum), Cubase, Ableton Live. Dochodzi kwestia innych również ciekawych (zazwyczaj) produktów - Presonus Studio One, Sonar Pro X2, Digital Performer. Rynek jest tego pełny. Zależy jakie są Twoje preferencje i potrzeby. Bardzo fajnie opisane są programy DAW na blogu Igora Kruszewskiego: www.zakamarkiaudio.pl . Cykl Jaki Wybrać Program DAW. Generalnie szczerze polecam cały blog bo w kontekście nagrywania ciężko o większą skarbnicę wiedzy.

GSG

Post autor: GSG » 01 kwie 2013, 21:02

Dzięki za odpowiedź :) Zacznijmy od tego, że nie mam jak na razie nawet gitary elektrycznej, bo piniędzy ni ma, ale w przyszłości (niestety pewnie dość odległej) uzbieram i kupię i gitarę, i domowe "studio". Taki przynajmniej mam plan :)
Do rzeczy: 1400zł chcę przeznaczyć tylko na laptop, a zamiast miksera kupię w takim razie pewnie jakiś interface. To chyba powinno wystarczyć, nie?
Mikrofon, który najprawdopodobniej kupię to Shure SM58LCE, poza tym zakupię również pojemnościowy do rejestracji gitary klasycznej (i tu również mam dylemat, bo nie wiem jaki wybrać).

Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Post autor: Unguis » 01 kwie 2013, 21:46

No to za półtorej klocka już kupisz coś całkiem przyzwoitego. Kwestia komputera nagrywającego to kwestia dość skomplikowana niestety bo nie ma elementu, który jest najistotniejszy. Co Ci po szybkim procesorze jeśli będziesz dysponował małą ilością pamięci i komputer się kolokwialnie mówiąc "zapcha". Jedyne o co bym się nie martwił to dysk, bo te montowane seryjnie w laptopach (czyli pewnie koło 500GB, 5,4k RPM) spokojnie dadzą sobie radę mimo słabych parametrów. Generalnie - szybki procek, dużo RAMu. Grafika koniecznie dedykowana, nie zintegrowana (liczy się każdy MB pamięci).

GSG

Post autor: GSG » 02 kwie 2013, 11:15

Ok, a jeżeli poczekam trochę dłużej i dozbieram to opłaca mi się kupić coś lepszego, np. MacBooka? Słyszałem, że MacOS lepiej sprawdza się w studiu niż Windows.

adi717

Post autor: adi717 » 02 kwie 2013, 11:34

Tą różnicę w cenie lepiej wyłożyć na dźwiękówke/interfejs i gitarę ;)
[url=http://imageshack.us/photo/my-images/812/pobranez.jpg/][img]http://img812.imageshack.us/img812/3711/pobranez.jpg[/img][/url]
Ibanez S670 -> Line6 Pod XT -> TDK ST-550

Awatar użytkownika
Yony_8string

Post autor: Yony_8string » 03 kwie 2013, 16:38

MacBooka White to kupisz za 1000 zł, w wersji Core 2 Duo 2,2 i z 2 lub 4GB Ram i nową baterią. Na pokładzie masz Garage Band, do tego dokupujesz POD Studio GX i do prostego nagrywania jak znalazł. Żadnego kombinowania z latencjami, Asio4all i innymi pierdołami, wszystko działa, nie haczy się, nie masz bluescreenów i nie-wiadomo-skąd trzasków. A za dodatkowe 149€ kupujesz PEŁNEGO Logic Studio i masz full profesjonalny DAW.

pieknyolek

Post autor: pieknyolek » 27 lut 2019, 10:44

Jeżeli szukasz laptopa to wejdź na https://xtreem.pl/

ODPOWIEDZ