[Warsztat] refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
Awatar użytkownika
Misza

Re: refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Post autor: Misza » 20 kwie 2009, 20:10

nieaktualne
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 15:30 przez Misza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 20 kwie 2009, 22:18

Doctor pisze:pytanie do bardziej obeznanych.
mam naprawde świetną deske olchową (3 kawałki) ze starego Fendera. lakier ściągnąłem to cienkiej warstwy bezbarwnego podkładu (w niektórych miejscach lekko prześwituje już gołe drewno) nie wiem czy to poliester czy poliuretan zresztą to mało istotne. chce ją zrobić na jakiś kolor i teraz pytanie: co myślicie o cienkiej warstwie koloru a potem bezbarwnego tyle że byłby to lakier samochodowy u znajomego. koleś robi to profesjonalnie (czasem mam wrażenie że lepiej niż w fabryce) i nie wziąłby dużo kapuchy. wiem że wyglądało będzie świetnie, chodzi bardziej o to czy ten lakier jakość wpłynie na rezonans deski. sądząc po cieniutkiej warstwie grubości może żyletki ;) i mając jeszcze podkład to wydaje mi się ze nie powinno. tym bardziej że fabrycznie kładzie sie dość grubą skorupe a tu bede miał dużo cieniej.
Na brzmienie nie powinno mieć wielkiego wpływu, szczególnie, ze zamierzasz nałożyć cieńko. Jeden problem, który pojawi się po czasie to taki, że drewno pracuje i po czasie na Twoim lustrzanym lakierze zaczną się pojawiać naturalne słoje drewna.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

bluesman

Post autor: bluesman » 29 kwie 2009, 20:18

Właśnie zdrapałem lakier z korpusu. Drewno nie jest jakieś piękne ale chciałbym je pomalować lakierem bezbarwnym. Czytałem, że można to wykończyć jakiś woskiem. Jakie warstwy są niezbędne?
Podoba mi się taki naturalny wygląd i zależy mi na tym żeby rysunek słoi był widoczny.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 30 kwie 2009, 10:17

Jak znasz angielski to polecam forum http://www.unofficialwarmoth.com. Tam goście dużo piszą o takich wykończeniach.

bluesman

Post autor: bluesman » 30 kwie 2009, 18:38

Dzięki poczytam. Mam jeszcze problem z gryfem. Przy dwóch śrubkach zluzował się gwint i nie można dokładnie dokręcić. Mogę go wkleić wikolem ?

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 30 kwie 2009, 22:39

Nie polecam wklejania gryfu na stałe w konstrukcji bolt-on. Raczej rozwiercić mocno rozkalibrowany otwór, zapełnić papką z epoxy+drobne trociny lub kołkiem drewnianym wklejonym i później nawiercić nowy otwór na wkręt.

Awatar użytkownika
preria23

Post autor: preria23 » 05 maja 2009, 8:18

Witam, znowu piszę w imieniu kolegi. Czy da radę zmienić kolor lakieru w gitarze MM Axis z takiego:
http://media.photobucket.com/image/musi ... n_Axis.jpg
na taki
http://media.photobucket.com/image/musi ... isbody.jpg
?? Jeśli tak to czy byłoby to trudne dla osoby która niema o tym pojęcia? I ile by to kosztowało + -?
Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!
Gibson LP Std.- Wah Dunlop ZW- Booster MXR ZW- Peavey Classic 50

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 05 maja 2009, 8:28

Dla osoby, która nie ma pojęcie i sprzętu raczej nie do przejścia. Nie wiem czy w ogóle możliwe bo jak ten oryginalny kolor miodowy jest głęboko zaimpregnowany w top to kapota. Niebieski dodatkowo ma taką przywarę, ze z czasem zielenieje bo lakier nawierzchniowy i drewno są żółte (żółty+niebieski=zieleń).

Ja polakierowałem już kilka gitar i dalej twierdzę, że moje prace są jeszcze dalekie od perfekcji.

Kropas

Post autor: Kropas » 21 maja 2009, 17:38

Mam już ściągnięty stary lakier z korpusu, jest w pełni odczyszczony przygotowany do lakierowania. Bejcy Acetonowej nie znajdę u mnie w mieście ani okolicach... niewiem czy dobrym pomysłem była by taka kolejność:
1. Bejca nitro (w kolorze)
2. Czarny akryl (do zrobienia burstu)
3. Lakier Bezbarwny Nitroceluloza

Nitrocelulozy też nie mogę znaleźć w kolorze...
niewiem czy to dobry pomysł ale chce się właśnie dowiedzieć (głownie kieruje to pytanie do woja :) )
Chce zrobić Burst w kolorze "ciemnego wina" na topie a tył chyba cały czarny.
Jest jeszcze taki Problem że deska z tyłu i przodu jest płaska (gołe drewno), a boki są zalakierowane na czarno... neiwiem czy czyścić te boki do drewna czy poprostu przy nakładaniu czarnego akrylu na burst nałożyć go też na boki potem szlif całości i już całość bezbarwnym ? Prosze o doradztwo bo niewiem czy w dobrą stronę ide czy nie :P
Poszukuje Gryfu Do Japońskiego Les Paula rocznik 73-78 ( typu Maya ,Cimar ,Yamato ,Ibanez ,Electra ,Aria ,Greco ) PILNE !!!

Doctor

Post autor: Doctor » 21 maja 2009, 23:39

dopiero co skończyłem impregnować surowy korpus. nasączyłem go sporą ilościa warstw oleju impregnującego do drewna na bazie lnianego chyba. zastanawiam sie czy nie wpłynie to zbyt negatywnie na brzmienie, rezonans deski (stała sie wyraźnie cięższa) ale w koncu to impregnat majacy chronic drewno wiec raczej nic złego nie powinno sie dziać. wyciągnął mi słoje i kolor. teraz chcę na to nałożyc wosk aby wygładzić i utwardzić powierzchnie i mieć połysk. teraz pytanie: polecacie bardziej wosk w paście czy wosk w płynie? co będzie lepsze i wygodniejsze w użyciu? z góry dzięki.
MG Amplification Jackson Guitars!!!

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 22 maja 2009, 1:07

Doctor pisze:stała sie wyraźnie cięższa
Chcesz powiedzieć, ze drewno wchłonęło 0,5 l oleju? :shock:

edit:
Kropas pisze:Mam już ściągnięty stary lakier z korpusu, jest w pełni odczyszczony przygotowany do lakierowania. Bejcy Acetonowej nie znajdę u mnie w mieście ani okolicach... niewiem czy dobrym pomysłem była by taka kolejność:
1. Bejca nitro (w kolorze)
2. Czarny akryl (do zrobienia burstu)
3. Lakier Bezbarwny Nitroceluloza

Nitrocelulozy też nie mogę znaleźć w kolorze...
niewiem czy to dobry pomysł ale chce się właśnie dowiedzieć (głownie kieruje to pytanie do woja :) )
Chce zrobić Burst w kolorze "ciemnego wina" na topie a tył chyba cały czarny.
Jest jeszcze taki Problem że deska z tyłu i przodu jest płaska (gołe drewno), a boki są zalakierowane na czarno... neiwiem czy czyścić te boki do drewna czy poprostu przy nakładaniu czarnego akrylu na burst nałożyć go też na boki potem szlif całości i już całość bezbarwnym ? Prosze o doradztwo bo niewiem czy w dobrą stronę ide czy nie :P
Bejca nitro w kolorze, nie bardzo wiem o czym mowa. Może nie o bejcę Ci chodzi tylko o lakier. Bejce są transparentne - barwią drewno ale zostawiają rysunek słoi. Od biedy może być bejca alkoholowa, te są łatwo dostępne. Byle nie bejca wodna bo woda podnosi włókna drewna i zrobi się masakra.
Nie wiem - nie eksperymentowałem ale mam drobne obawy co do łączenia akrylu i nitro. Mogą (ale nie muszą) się zważyć.

Doctor

Post autor: Doctor » 22 maja 2009, 12:59

woj74 pisze:
Doctor pisze:stała sie wyraźnie cięższa
Chcesz powiedzieć, ze drewno wchłonęło 0,5 l oleju? :shock:
nie no bez jaj. ale po prostu wchłoneła troche oleju i stała sie nieco cięższa. chyba normalne w sumie
MG Amplification Jackson Guitars!!!

Kropas

Post autor: Kropas » 22 maja 2009, 13:24

ok może źle sie wyraziłem więc zacznę od początku :P mam takie wiosło
Obrazek Obrazek a takie ma być

więc jak mam zrobić to transparente wino z burstem ;p ? bo tak radzicie że już naprawdę niewiem... czym barwić drewno na czerwono żeby się nie gryzło z nitrocelulozą ? i czym zrobić burst :)
Poszukuje Gryfu Do Japońskiego Les Paula rocznik 73-78 ( typu Maya ,Cimar ,Yamato ,Ibanez ,Electra ,Aria ,Greco ) PILNE !!!

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 24 maja 2009, 8:18

Na surowe drewno bejca, nie masz rozpuszczalnikowej - niech będzie alkoholowa, ewentualne podniesienie się włókien przetrzeć lekko drobną wełną stalową bezolejową.

Burst zrobiłbym tak:

Wersja 1 - lakier akrylowy samochodowy dwuskładnikowy pod pistolet.

Przód (brzegi) osłonić taśmą maskującą a środek papier folia cokolwiek. Byle nie zadrukowana gazeta bo druk może się odbić. Lakierujesz boki, następnie po wyschnięciu zdejmujesz maskowanie, i rozrzedzonym lakierem przy użyciu aerografu pryskasz z wolnej ręki burst.

Wersja 2 - lakier akrylowy samochodowy w sprayu.

Przód (brzegi) osłonić taśmą maskującą a środek papier folia cokolwiek. Byle nie zadrukowana gazeta bo druk może się odbić. Lakierujesz boki, następnie po wyschnięciu zdejmujesz maskowanie. Teraz bierzesz kawałek kartonu, odrysowujesz obrys korpusu i wycinasz ten szablon pomniejszając go w stosunku do oryginału jakiś 1 cm na całym obwodzie. Tera należy wykonać konstrukcję, która będzie sztywno trzymać ten szablon ponad korpusem. Mogą być np. drewniane kołeczki. Przyklejasz je do korpusu (powiedzmy w miejscach komór pickupów) i do szablonu za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. Ważne aby trzymało się tyle mocno aby spray nie zdmuchnął szablonu w czasie pryskania. W zależności jak wysoko szablon będzie nad korpusem uzyskasz głębszy bądź płytszy burst. Tu należy popróbować najpierw na czymś zbędnym zanim przeniesiesz robotę na właściwy korpus. No i na koniec pryskasz sprayem po brzegach szablonu a pod spodem powstaje cieniowane połączenie.

Lakier nawierzchniowy - wciąż mam obawy czy nitro nie "zatańczy" z akrylem. Ale może niepotrzebnie. Należy wykonać próbkę.

Kropas

Post autor: Kropas » 26 maja 2009, 23:03

OK... teraz już sam niewiem za jaki lakier się zabrać... w zasadzie nie zależy mi strasznie na tej nitrocelulozie... Chcę żeby efekt był podobny do Twojego (woj) tele które pokazałeś na pierwszej stronie. Więc myślę tak:
1. Bejca rozpuszczalnikowa (jeśli znajdę tą acetonową to będzie lux, jeśli nie to co innego)
2. Lakier Akrylowy do burstu
3. Bezbarwny Poliuretanowy
4. Szlifowanie
5. ostatnia warstwa bezbarwnego
6. FINITO :D

Generalnie wiem jak zrobić burst i jak nakładać lakier... tyle że niewiem jakich użyć bo mam już zamęt w głowie od tego które się będą gryzły a które nie :P
Moje narzędzie malarskie to Pistolet malarski + kompresor więc lakiery w sprayu raczej nie wchodzą w gre (nie jestem przekonany co do jakości)

ODPOWIEDZ