[Warsztat] refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
Piter
Kontakt:

Malowanie gryfu Strata

Post autor: Piter » 14 mar 2012, 6:20

Witam serdecznie

Do pomalowania mam gryf od stratocastera. Cały jest już oczyszczony, z poprzedniego lakieru. Czyste drewno i o to mi chodziło. Chciałbym, żeby zachował swoja teraźniejszą postać kolorystyczną. Czytałem na forum MG o lakierowaniu gitary, ale tam niema wzmianki, na temat typu lakieru. Jest tylko informacja, że dobry jest lakier do karoserji samochodowej, i aerograf, lub zwykły pistolet, do tego wszystko najlepiej w kombinezonie ( bhehe ). Nie da się tego wykonać, w warunkach domowych typu pendzel, puszka lakieru( jakiego?) i papier ścierny? :twisted:

No, czytałeś zapewne w tym temacie, a i tak założyłeś nowy. Połączyłem. Bs69
[b]Fruity Loops, AudaCity. Stratocaster, ZOOM GFX-4, Digitech Heavy Metal Distortion[/b]
[color=#FF0000][b][url]http://www.myspace.com/piotrbogucki[/url][/b][/color]

Piter
Kontakt:

Re: [Warsztat] refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Post autor: Piter » 19 mar 2012, 15:55

ok. Dzx. chciałem tylko zwrócić uwagę, na swój "odchył od normy" czytaj POMYSŁ..
[b]Fruity Loops, AudaCity. Stratocaster, ZOOM GFX-4, Digitech Heavy Metal Distortion[/b]
[color=#FF0000][b][url]http://www.myspace.com/piotrbogucki[/url][/b][/color]

finalgoku144

Post autor: finalgoku144 » 01 maja 2012, 15:53

http://allegro.pl/ibanez-rg320-dx-sp1-h ... ?source=oo

Strasznie wkręciła mi się ta gitara,a dokładnie jej malowanie. Wie ktoś w jaki sposób jest wykonana ta grafika? Kupiłbym ją,ale gdzieś dopiero za 2-3 miesiącę,więc wątpię,że będzie tyle leżeć. Ale wtedy kupię sobie podobną,białą i dowalę jakąś grafikę. Tylko jak,gdzie i za ile?

Ziemian

Post autor: Ziemian » 05 lut 2013, 10:56

Niedawno zdzierałem lakier z mojego strata, ponieważ był mocno uszkodzony.
Gołe drewno lakierowałem za pomocą akrylowego, bezbarwnego lakieru w sprayu. Nałożyłem dwie stosunkowo cienkie warstwy, aby drewno "oddychało", tylko zastanawia mnie czy będzie ono odpowiednio zabezpieczone?

Chciałem się także dowiedziec jak się zachowuje korpus gitary elektrycznej pod wpływem niekorzystnych warunków (skoki temp. , niska wilgotnosc). Wiem jak się ma sprawa jeśli chodzi o akustyki, natomiast interesuje mnie jak będzie się zachowywał lity korpus, czy będą zachodziły jakieś poważne zmiany, które będą się odbijałby na brzmieniu?

Z tego co wiem najprędzej popęka lakier, jako że ma inna rozszerzalnosc cieplną niż drewno, ale co z drewnem?
Nie chciałbym się tego dowiedziec na przykładzie mojego wiosła więc pytam.

Awatar użytkownika
Piniu
Kontakt:

Post autor: Piniu » 05 lut 2013, 12:29

mystic pisze:... Co ciekawe, w stanach dostępne są lakiery gitarowe w sprayu....
U nas też, ale bardzo drogie :
http://guitarproject.pl/c/361/lakiery-a ... nicze.html
Przyjmę stare gitary do remontu, części od gitar, stare efekty itp.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 05 lut 2013, 13:33

Gitarowe to są struny, progi, pickupy ale lakiery to można co najwyżej określić jako nadające się bądź nie do gitar.
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

Awatar użytkownika
Piniu
Kontakt:

Post autor: Piniu » 05 lut 2013, 14:22

Czepiasz się woj :) przecież wiesz,ze o to chodzi :)
Przyjmę stare gitary do remontu, części od gitar, stare efekty itp.

poco

Post autor: poco » 05 lut 2013, 22:24

Finalgoku. Metoda zdobienia nazywa się decoupage (fonet. dekupaż), a polega ona na naklejaniu gotowych elementów (najczęściej papierowych, z cieniutkiej bibułki pozyskiwanych metoda wydzierania, nie wycinania!) na jakąś powierzchnie i przykrycie całości lakierem bezbarwnym dla utrwalenia. :)
Można też bawić się w wykonanie napisów innymi metodami - kwestia wyboru dla dekoratora.
Ziemianin. Drewno po to się pokrywa lakierem, żeby jak najmniej "oddychało", bo to oddychanie będzie świadczyło o swobodnej penetracji wody w strukturę drewna, a to jak wiesz szkodzi drewnu. Odpowiedź na inne pytania znajdziesz na forum używając szukajki. :D
Pozdrawiam, Ryszard

Ziemian

Post autor: Ziemian » 08 lut 2013, 11:17

Muszę się z tobą nie zgodzic. Woda szkodzi drewnu, ale w postaci ciekłej, natomiast para wodna jest mu niezbędna. Drewno musi miec odpowiednią wilgotnosc (~50%), w innym wypadku rozsycha się i traci walory brzmieniowe. Dlatego też zdecydowałem się na oszczędne lakierowanie.
Na potwierdzenie swojej tezy (która stricte tyczy się akustyków jednak) podam pewien fakt. Mianowicie niedawno czytałem wywiad z pewnym gitarzystą (nazwiska nie pamiętam, w każdym razie endorser Washburn'a) dla którego to wymieniona firma miała stworzyc wiosło lakierowanie właśnie znikomo ( w niektórych miejscach nawet w ogóle!) po to aby miec kontakt z "czystym" drewnem.

Nadal nie mam jednak pewności co na to lity korpus...

popik10
Kontakt:

Post autor: popik10 » 22 lut 2013, 11:40

Na potwierdzenie swojej tezy (która stricte tyczy się akustyków jednak) podam pewien fakt. Mianowicie niedawno czytałem wywiad z pewnym gitarzystą (nazwiska nie pamiętam, w każdym razie endorser Washburn'a) dla którego to wymieniona firma miała stworzyc wiosło lakierowanie właśnie znikomo ( w niektórych miejscach nawet w ogóle!) po to aby miec kontakt z "czystym" drewnem.
Wszytko ok jak jesteś w stanie zabezpieczyć idealne warunki w których trzymasz i użytkujesz gitarę, w innym wypadku drewno cały czas pracuje i się odkształca.
Czyli albo masz lakier i instrument w miarę uniwersalny, albo gołe drewno i grasz w jednym miejscu :lol:

Generalnie do gitar ja polecam nitro, wcale nie jest takie trudne do położenia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Vlodi

Post autor: Vlodi » 22 lut 2013, 12:01

Ziemian pisze:. Drewno musi miec odpowiednią wilgotnosc (~50%), w innym wypadku rozsycha się i traci walory brzmieniowe. ..
eee... sorki, ale nie ma takiego drewna. Drewno po ścięciu ma ponad 30% i się nie nadaje w takim stanie do niczego. dopiero przy około 8 - 15% nabiera jako takiej stabilności i uważane jest za materiał do produkcji czegokolwiek. Mylisz tą wartość prawdopodbnie z wilgotnością powietrza, która i tak jest u nas nie osiągalna przez zdecydwaną większość roku.
A lakier powinien "oddychać".
[url]http://soundcloud.com/vlodi[/url]

Use the fork, Luke...

Ziemian

Post autor: Ziemian » 08 mar 2013, 15:37

@up: No tak, źle się wyraziłem. Oczywiście te 50% tyczy się wilgotności powietrza, nie samego drewna ;)
A co do naszego klimatu to jest on przyjazny dla instrumentów w okresie gdy nie grzejemy z zawężeniem do "pełna wiosna-lato-wczesna jesień", wtedy ta wilgotność kształtuje się w pobliżu tych 50%.

popik10
Kontakt:

Post autor: popik10 » 19 mar 2013, 11:42

A propos lakierów, właśnie skończyłem remont na basie Vidaronu Nitro, lakier mogę polecić z czystym sumieniem. NI żadne poliuretany i inne tego typu zamulacze.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 19 mar 2013, 13:15

W jakim sensie zamulacze?
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

popik10
Kontakt:

Post autor: popik10 » 19 mar 2013, 14:20

Chyba w sensie jakości dźwięku. A raczej wpływu powłoki na tenże.
Optymalnie grać na surowej desce :D , ale to mało ekonomiczne.
A w ogóle najbardziej szlachetna powłoka to lakier spirytusowy, ale to też jak by nie ma zastosowania w elektrykach, chyba że ktoś dba o instrument bardziej niż o kobitę :wink:
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ