[Warsztat] refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

[Warsztat] refinish, malowanie, lakierowanie gitary

Post autor: mystic » 24 wrz 2008, 17:08

Ja osobiście zawsze marzyłem o lakierze nitro, szczególnie dlatego że się pięknie naturalnie niszczy, kładzie się go cienką warstwą, ludzie chwalą go za to, że nie psuje brzmienia tak jak ta twarda skorupa z poly. Myślę że w ciągu mniej więcej roku położę taki lakier na swojej gitarze, chcę to zrobić osobiście i jak najlepiej się przygotować. Znalazłem trochę informacji na amerykańskich forach, niestety u nas z tym bardzo kiepsko. Co ciekawe, w stanach dostępne są lakiery gitarowe w sprayu. Ale to nie jest wielki problem, potrzebny jest tylko lakier nitrocelulozowy i pistolet lakierniczy ze sprężarką. Widziałem Gibsona zrobionego takim lakierem ze sklepu za rogiem. Idealny sunburst.

Zapraszam do pisania tych, którzy mają pojęcie o temacie, lakierują drewno, gitary.

Nie zapraszam do pisania sprej-chłopców i tych przerażonych perspektywą refinishu, bo oni już mieli dobre kilka tematów do wypowiadania się.

Obrazek
tu jest gitara pomalowana amerykańskim odpowiednikiem mniej więcej tego: http://www.polifarb-debica.pl/web/uploa ... dbded8.jpg

Awatar użytkownika
Misza

Post autor: Misza » 24 wrz 2008, 18:57

nieaktualne
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 15:27 przez Misza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rzemon
Zasłużony

Post autor: rzemon » 24 wrz 2008, 19:16

Ja chcę, ja chcę :D
Młodafoka of da jer.

Awatar użytkownika
stellar

Post autor: stellar » 24 wrz 2008, 19:28

i ja, i ja!
[url=http://forum.magazyngitarzysta.pl/viewtopic.php?f=46&p=286898#p286898][color=#FF0080]KLIKNIJ![/color][/url]

Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

Post autor: mystic » 24 wrz 2008, 20:50

czyszczenie drewna bardzo mi się przyda, zwłaszcza że muszę usunąć fornir z topu, gitarka na sucho gra głośniej z tyłu niż z przodu... ;)

ale teraz to chyba trzeba na serwer wrzucić? :D

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 24 wrz 2008, 21:31

J tam conieco polakierowałem kompresorem, ale jak później będziesz ten piękny finish zdzierał kątówką to Ci nic nie powiem ;)
Efekt mojej roboty
Przed
Obrazek
i po
Obrazek
[img]http://img708.imageshack.us/img708/4026/noslash.jpg[/img]

Awatar użytkownika
Misza

Post autor: Misza » 24 wrz 2008, 22:03

Dobra, do wszystkich zainteresowanych prosze o odrobinę cierpliwości, musze to znaleźć, ale na pewno wystawię na jakieś FTP.

Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

Post autor: mystic » 24 wrz 2008, 23:23

woj74, nie będzie zdzierania, bo położę sobie cienko nitro i nie będę musiał żyć w obawie, że półcentymetrowa skorupa brand-new-błyszczącego lakieru mnie przeżyje. ;)

fajnie zrobiona ta gitarka

Należy użyć zwykły nitro, high gloss, utwardzany, dwuskładnikowy??
nie wiem czym się technologicznie różni high gloss od zwykłego, ale chcę mieć matowe wykończenie.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 25 wrz 2008, 7:07

Po wielu wizytach w marketach budowlanych gdzie na temat lakierów sprzedawca wie tyle co razem przeczytacie na etykiecie produktu trafiłem do firmy, która zajmuje się stricte chemią do wykańczania drewna. Tam mi wszystko wytłumaczyli,poradzili itp itd. Po kilku nieudanych próbach dobrania koloru dostałem próbnik koloru bejcy i dobrałem idealną, kupiłem podkład poliestrowy (ma taką właściwość, że się nie kurczy w czasie wiązania) więc bardzo dobrze wypełnił otwarte pory jesionu, kupiłem również dwuskładnikowy lakier poliuretanowy nawierzchniowy. Ja chciałem high gloss ale mają również matowe. DO tego rozpuszczalniki itp. Całość kosztowała mnie jakieś 80-90 PLN. Wszystkiego jeszcze zostało, bo jedyny problem jaki miałem to negocjacje ilości detalicznych bo oni to na beczki sprzedają.
http://www.italcolor.pl ja mam ich akurat pod nosem ale gdybyś ich szukał bliżej Ciebie to Wrocław, może koło siebie znajdziesz podobną firmę.
Czarny lakier do burstu to lakier samochodowy - również dwuskładnikowy, żaden spray w puszcze bo bursta robiłem żmudnie aerografem.

Awatar użytkownika
JA_cek
Doradca
Doradca
Kontakt:

Post autor: JA_cek » 25 wrz 2008, 10:10

Efekt malowania naprawdę świetny :)
Az sie zacznę zastanawiać, czy nie przemalować mojego strata z czerwonego na biały :D

Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

Post autor: mystic » 25 wrz 2008, 13:36

musiałbym znaleźć profesjonalny lakier nitrocelulozowy, w tym sklepie nie ma, a na taki lakier jestem nastawiony. :) już dowiedziałem się że pod nitro idzie podkład(sanding sealer), żeby wypełnić pory, bo nitro jest cienkim lakierem i byłyby zbyt widoczne.

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 25 wrz 2008, 13:45

mystic pisze:musiałbym znaleźć profesjonalny lakier nitrocelulozowy, w tym sklepie nie ma, a na taki lakier jestem nastawiony. :) już dowiedziałem się że pod nitro idzie podkład(sanding sealer), żeby wypełnić pory, bo nitro jest cienkim lakierem i byłyby zbyt widoczne.
Gdzieś widziałem lakier nitro "audiofilski" o zwiększonym rezonansie ;)
EDIT: po sukcesie poprzedniej promocji w Biedronce na lakier do podstrunnic klonowych Geronimo łyknęło bakcyla, w najnowszej gazetce promocyjnej znajdziecie "Lakier nitrocelulozowy o niskim poziomie wytłumienia do korpusów gitarowych", opakowanie 1 litr ;)

Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

Post autor: mystic » 25 wrz 2008, 23:37

ee panie nabijator skoro próbujemy zrobić dojrzały temat o lakierowaniu to bądźmy konsekwentni!

Awatar użytkownika
woj74
Zasłużony

Post autor: woj74 » 25 wrz 2008, 23:44

Taaa, łączę przyjemne z pożytecznym ;)
nie wiem gdzie znajdziesz w naszym kraju sanding sealer, widziałem w Castoramie wypełniacz porów, jak działa nie wiem bo ja stosowałem podkład poliestrowy. Na pewno drewno z otwartymi porami no. jesion wymaga tego zabiegu ale nie zaszkodzi każdemu innemu. Chodzi o to, ze te wypełniacze podkładowe nie kurczą się w czasie wiązania/wysychania więc przygotowują powierzchnię do lakierowania nawierzchniowego o jednolitej fakturze.

Awatar użytkownika
mystic
Kontakt:

Post autor: mystic » 26 wrz 2008, 1:48

ok, wątpliwości odnośnie primera są mniej więcej rozwiane, idziemy dalej ;)

Obrazek

Podoba mi się goldtop, załóżmy że go chcę zrobić. (goldtop odrapany szlifierką kątową, to jest to!)
Gdzieś wyczytałem że za taki finish życzą sobie 1500zł
Czy naprawdę taki z nim problem i jest specjalnie trudny?

Z tego co wiem robi się to tak: dwie warstwy białego podkł, 3-6 warstw lakieru ze "złotym" proszkiem i na koniec transparentny utwardzany. Zgadza się? Wydaje mi się że to prostsze od bursta. Z czym jest zatem taki problem? Wiem że metalic to kapryśny lakier ale to raczej dotyczy napraw, jako że płatki w lakierze bazowym układają się zależnie od odległości i kąta natryskiwania więc otrzymujemy różne odcienie.

Znalazłem taką stronę: http://home.flash.net/~guitars/
Niestety co rusz piszą o produktach dostępnych w USA...

ODPOWIEDZ