[Warsztat] Progi

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
Unguis
Moderator forum
Moderator forum

Re: [Warsztat] Progi

Post autor: Unguis » 10 sie 2012, 19:23

Fachowo nazywa się bloczkiem radiusowym. Co jakiś czas ktoś wystawia na allegro lutnicze narzędzia właśnie tego typu - druty progowe, radius blocki, pilniczki do siodełek itp. Na szybko szukałem, nie znalazłem teraz żadnej aukcji.

Jeśli chodzi o akcesoria lutnicze to jeszcze www.guitarproject.pl ma całkiem fajny asortyment. Aczkolwiek bloczów radiusowych nie mają.

popik10
Kontakt:

Post autor: popik10 » 04 wrz 2012, 14:16

Ja sobie zrobiłem bloczek radiusowy.
Obrazek
W zasadzie kilka. Od razu na różne promienie.
Ja mam zrobiony na swoim cnc ale są i inne metody na wyprodukowanie takiego. Trzeba szukać w google.
Np. http://www.mylespaul.com/forums/luthier ... locks.html
Pozdrawiam

mirhon

Post autor: mirhon » 26 lis 2012, 9:31

Chcę w swoim stracie (Classic player 60) wymienić progi na stalowe.
Gram od 1,5 roku, bluesa i to dość siłowo - jeszcze dużo nauki przede mną :oops: . We wcześniejszej gitarce po 1 roku zjechałem progi.
Obecny strat jest dla mnie strzałem w 10 jeśli chodzi o brzmienie i wygodę, ale kupiłem używkę już z częściowo wyjechanymi progami.
Po rozmowie z 2 lutnikami mam zagwozdkę.

1 lutnik (Pan Skałba z Krosna) pisze na swojej stronie wprost, że ta usługa (progi stalowe) jest droższa niż zwykłe bo materiał trudniejszy w obróbce. Na stronie dokładnie opisuje co i jak. Wynika z tego że to nie jest tylko zwykła operacja pt. wyjęcie starych i włożenie nowych.

2 lutnik (Pan Kolasiński z Będzina) w rozmowie telefonicznej powidział mi że cena wymiany nie zależy od rodzaju progów (??) i generalnie nie poleca stalowych bo szybciej się wymienia struny, ale jak będę chciał to mi wymieni na stalowe jeśli jakieś kupię (ps. miałem nadzieją że to zrobi sam lutnik).
Z rozmowy wychodzi mi że w Będzinie może być ok 2x taniej - ale tak naprawdę nie ma to dla mnie większego znaczenia - chciałbym mieć po prostu fachowo zrobione.

I tak mam dylemat. Do Będzina mam dużo bliżej, ale mam jakieś dziwne przeczucie, że coś tu nie gra...

popik10
Kontakt:

Post autor: popik10 » 04 gru 2012, 15:08

Czego oczekujesz?? Że powiemy do kogo wysłać??
Faktem jest, że materiał twardszy i więcej z tym roboty, może nawet nie więcej a dłużej to trwa.
Ale nie na tyle więcej żeby brać za to dodatkową kasę - według mnie.
Lutnik lutnikowi nie równy - wysyłaj do tego do którego masz zaufanie i ma lepszy sprzęt do ustawienia prostolinijności gryfu i wyrównania progów.

Pozdrawiam

mirhon

Post autor: mirhon » 21 gru 2012, 10:17

Gitara wróciła z Krosna.
Progi założone idealnie. Komfort gry na tych progach (stalowe) jest nieporównywalny z tym co miałem wcześniej, że o wyglądzie nie wspomnę. Polecam każdemu.

sadzionighter

Post autor: sadzionighter » 12 lut 2019, 0:21

Jak progi po killu latach?

ODPOWIEDZ