Samodziałowa wymiana progów w gitarze klasycznej

Tematy dotyczące budowy własnych gitar/wzmacniaczy/efektów itp.
ODPOWIEDZ
kis

Samodziałowa wymiana progów w gitarze klasycznej

Post autor: kis » 06 lut 2021, 18:21

Właśnie zakupiłem nową gitarę, pozostała mi stara, ale z mocno już zużytymi progami i to po 2,5 roku grania . Szlif to raczej tu nie wchodzi w rachubę żłobki pod strunami są nawet do połowy wysokości progu. Gitara mało warta Yamaha C40 a w obecnym stanie to uczciwie to się tego nie da sprzedać a na numery to raczej nie w moim stylu, pozostaje wystawka , lub samodzielna wymiana.Na aliexopress wyszukałem coś co by podeszło: progi 2mm szerokie proste 6mm długie ok.10zł z przesyłką.Mam tylko dylemat , czy muszę wymienić wszystkie do końca podstrunnicy a ta leży tu na pudle , czy wymiana tylko tych zużytych czyli do 10-tego. Zdaje sobie sprawę iż te nowe mogą się trochę różnić, ale jakaś korekta jest możliwa mam komplet pilników, jak i proszek diamentowy oraz trochę narzędzi. Jest osoba na tym forum co by miała jakiś pogląd poparty doświadczeniem ,bo samo widzi mi się to wiele nie wyjaśni. Usługa lutniczej to nie biorę pod uwagę, ostatecznie to wymiana wszystkich progów co by było dużo bardziej pracochłonne.

Awatar użytkownika
Milu78

Re: Samodziałowa wymiana progów w gitarze klasycznej

Post autor: Milu78 » 07 lut 2021, 13:36

Progi musiałbyś wymienić całe. Pojedynczo to robota bez sensu. Poza progami musiałbyś zaopatrzyć się w cęgi do cięcia i wyciągnięcia starych progów, Pilnik do koronowania. Jakiś przymiar żeby sprawdzić czy progi są względem siebie równo oraz kątownik badzro prosty aby sprawdzić czy podstrunnica jest idealnie prosta. Wydaje mi się że w tym modelu był pręt regulacyjny, więc żeby zrobić prostą podsrunnice będziesz musiał nim pomanipulować. Jeżeli pręta nie ma o sprawa się komplikuje. Daj jakieś fotki jak to wygląda, bo może nie ma tragedi. No i nie kupuj jakiś nieznanych progów z ali bo zazwyczaj to plastelina nie metal.
Pozdrawiam, Mikołaj

https://www.youtube.com/watch?v=r_ZJKDV ... ckiGuitars filmik jak to robią

ODPOWIEDZ