Zmiana stroju gitary

O gitarach basowych ogólnie.
Dildo Faggins

Zmiana stroju gitary

Post autor: Dildo Faggins » 07 sie 2014, 20:10

Panie i Panowie. Czy zmiana stroju gitary basowej (czwórki) wymaga jakiejś sporej ingerencji w sam instrument w przypadku, gdy strój zmieniany jest do zagrania jednego kawałka (mowa tutaj o różnych strojach, nie skupiajmy się na jednym)? Czy może nie bawić się w to tylko próbować grać w innej tonacji?

Lusjusz

Re: Zmiana stroju gitary

Post autor: Lusjusz » 07 sie 2014, 23:26

Swój bas mam ustawiony na standard E, ale jako "zabawkę" często go przestrajam (najniżej do D) i nie widzę problemu,ale umiejętność rozpracowywania utworów z np. z D drop na standard E tez jest przydatna.

giovan

Post autor: giovan » 08 sie 2014, 9:50

Jaki to konkretnie strój? Drop D czy tam Eb Standard na chwile od biedy na chwile mozna bez zmiany, jak na dluzszy czas albo na stale to lepiej poprawic intonacje, otwory w siodełku ewentualnie mostku oraz struny odpowiedniej grubosci. Takie przeskakiwanie z strojenia na strojenie co chwila to nic dobrego, Drop czy ten Eb standard nie powinien zaszkodzic o ile nie robi sie tego kilkanascie razy dziennie.

Dildo Faggins

Post autor: Dildo Faggins » 08 sie 2014, 11:01

Z podobną opinią na temat Drop D już się spotkałem, tj. nie zaszkodzi na chwilę. Inny na który się natknąłem to Drop C ale tego już chyba instrument nie zniesie bez korekty ;)

giovan

Post autor: giovan » 08 sie 2014, 11:36

No mozesz na stałe czy na dłużej, to nie jest duża zmiana a intonacja aż tak nie przeszkadza, po prostu może delikatnie nie stroić. Drop C no to na standardowych strunach będziesz miał luźno jak niteczki, w praktyce to chyba jest D standard z obniżoną struną D do C? Instrument zniesie, po prostu nie da na tym się grać na standardowej grubości strun w okolicach 45-105.

ODPOWIEDZ